Ստորագրվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի զբոսաշրջության լիազոր մարմինների 2019-2021թթ․ համատեղ գործողությունների ծրագիրը
Ապրիլի 4-ին Մոսկվայում կայացած Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում ստորագրվել է «ՀՀ ՏԶՆՆ զբոսաշրջության կոմիտեի և Զբոսաշրջության դաշնային գործակալության (ՌԴ) միջև 2019-2021թթ․ համատեղ գործողությունների ծրագիրը»:
Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ալբերտ Բաբայանը և Ռուսաստանի Զբոսաշրջության դաշնային գործակալության ղեկավարի տեղակալ Ալեքսեյ Կոնյուշկովը։
Ծրագիրը միտված է ամրապնդել բարեկամական կապերը երկու պետությունների ժողովուրդների միջև և նպաստել երկու երկրների տնտեսական զարգացմանը և զբոսաշրջային ներուժի աճին։
2019-2021թթ․ համատեղ գործողությունների ծրագրի նպատակներից է․
• Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև զբոսաշրջային հոսքերի ավելացումը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև զբոսաշրջային փոխայցելությունների հետ կապված ընթացակարգերի դյուրացումը,
• հայաստանյան և ռուսաստանյան զբոսաշրջային կազմակերպությունների միջև կապերի հաստատումը,
• զբոսաշրջության ոլորտում մասնագիտացված փորձագետների և լրագրողների փոխանակումը,
• երկու երկրների զբոսաշրջային կազմակերպությունների միջև զբոսաշրջային և հյուրընկալության ոլորտի կադրերի պատրաստման բնագավառում տեղեկատվության և փորձագետների փոխանակումը,
• երկու պետությունների զբոսաշրջության ոլորտի կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության զարգացումը և համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացումը,
• զբոսաշրջության ոլորտում ներդրումներ իրականացնող հայաստանյան և ռուսաստանյան զբոսաշրջային կազմակերպությունների միջև համագործակցության զարգացումը:
Միաժամանակ, հաշվի առնելով Հայաստանի առողջարանային և վերականգնողական ծառայություններ մատուցող առողջարանների և հյուրանոցների մեծ ներուժը և ցանկանալով նպաստել առողջարանային զբոսաշրջության զարգացմանն ու առողջարանների որակի բարձրացմանը՝ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ռուսական կողմին տրամադրել ամփոփ տեղեկատվություն Հայաստանի առողջարանային-վերականգնողական կազմակերպությունների վերաբերյալ։

Армения и Россия договорились углубить сотрудничество в сфере туризма
Министерство экономического развития и инвестиций Армении и Федеральное агентство по туризму России подписали программу о совместных действиях на 2019-2021 гг. Как сообщает пресс-служба минэкономразвития Армении, документ был подписан в рамках прошедшего 4 апреля заседания армяно-российской межправительственной комиссии.
Согласно пресс-релизу, программа направлена на укрепление дружеских связей между народами и содействие экономическому развитию двух стран и росту их туристического потенциала. Ее цель - содействие увеличению туристических потоков между Арменией и Россией, упрощение процедур взаимных визитов между двумя странами, установление контактов между армянскими и российскими туристическими организациями, обмен специалистами и журналистами, совместная подготовка кадров и сотрудничество учебных заведений, а также развитие сотрудничества между армянскими и российскими инвесторами в туристической сфере.
В то же время, принимая во внимание большой потенциал курортов и реабилитационных центров Армении и желая содействовать развитию  оздоровительного туризма и повышению качества подобных учреждений, в рамках межправительственной комиссии достигнуто соглашение о предоставлении российской стороне исчерпывающей информации о курортных и реабилитационных организациях Армении.