Սարսանգի ջրամբար. հստակ քայլ Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության հարթակ ստեղծելու համար
Որքա՞ն կարելի է խաղաղություն առաջարկել նրանց, ովքեր  պատերազմ են ցանկանում: Բազմիցս, քանի որ պատերազմը չարիք է:
Այս ճշմարտությունը հասկանում են այն մարդիկ, ովքեր անցել են պատերազմի միջով:  Եվ, հավանաբար, պատահական չէ, որ երկու նախկին զինվորականները`  Արայիկ Հարությունյանն (ԼՂՀ նախկին վարչապետ)  ու Արթուր Աղաբեկյանը (ԼՂՀ նախկին փոխվարչապետ), որոնք ժամանակին պատերազմել են Ղարաբաղի անվտանգության համար, տարբեր ժամանակներում խոսել են Ադրբեջանի հետ «ջրային հրադադարի» մասին:
«Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հումանիտար համագործակցության վերաբերյալ երկու առաջարկ է ներկայացրել, որոնք  կարող են քննարկման առարկա դառնալ ապրիլի 15-ին կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ:
Այսպիսով, տարածաշրջանում կայուն և երկարատև խաղաղություն հաստատելու համար Արայիկ Հարությունյանն առաջարկում է Արցախի օդային տարածքը բացել միջազգային թռիչքների համար և Ադրբեջանի հետ համատեղ օգտագործել Սարսանգի ջրամբարի ջրային ռեսուրսները:
Հետաքրքրական է, որ վերջին նախադասությունը Ղարաբաղյան դիսկուրսում նոր չէ:  Դեռևս 2013 թ. օգոստոսին ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը բարձրաձայնեց Սարսանգի ջրամբարի ջրային ռեսուրսները, ինչպես նաև Թարթառ գետից տարբեր ուղղություններով հոսող ջրերն, Ադրբեջանի հետ համատեղ օգտագործելու հնարավորության մասին: «Սարսանգի ջրամբարի հնարավորություններն ավելի մեծ են, քան մենք օգտագործում ենք, և խորհրդային տարիներին կառուցված ջրանցքները ճիշտ օգտագործելու դեպքում դրանից կօգտվի և՛ հայկական կողմը, և՛ ադրբեջանական կողմը», - «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել էր Արթուր Աղաբեկյանը:
Նա խոսում էր  Ղարաբաղի` սահմանային համագործակցության պատրաստակամության  և ազգերին խաղաղության պատրաստելու անհրաժեշտության մասին, կրկին նշենք՝ 2013 թվականին:
2015 թվականին ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել Արցախին և Ադրբեջանին Սարսանգի ջրամբարը համատեղ օգտագործելու հարցում: Ուորլիքն իր Instagram-ի էջում գրել է.  «Մենք պետք է երաշխավորենք, որ ջրամբարը շարունակի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն ապահովել անվտանգ և հուսալի էլեկտրաէներգիայով։ Կարևոր է նաև, որ ջրամբարն անվտանգ լինի, և Ադրբեջանում հոսանքի ներքևում գտնվողները ջուր ունենան, երբ դա անհրաժեշտ է: Սա երկուստեք շահավետ առաջարկ է: Ինչո՞ւ կողմերը չեն կարող համագործակցել, երբ դա բխում է նրանց փոխադարձ շահերից»:
Հատկանշական է, որ ամեն անգամ, երբ  այդպիսի խոսակցություններ էին տեղի ունենում, Ադրբեջանի Տերտերի շրջանի բնակիչները բողոքի ակցիաներ էին կազմակերպում` պահանջելով, որ տեղական իշխանությունները ջուր մատակարարեն գյուղատնտեսական գործունեության համար: Սակայն պաշտոնական Ադրբեջանը հրաժարվում էր համագործակցել`քաղաքական դրդապատճառներ առաջ քաշելով, որոնցից մեկն այն էր,որ  Բաքուն հրաժարվում է բանակցել «անջատողականների» հետ:
2016 թ. Սարսանգի ջրամբարի հարցը  հասավ Ստրասբուրգ` ԵԽԽՎ նստաշրջան: Պաշտոնական Բաքվի  կողմնակից ԵԽԽՎ զեկուցող Միլիցա Մարկովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա)  բանաձև ներկայացրեց՝ ասելով, որ ջրամբարի պատասխանատուները «Ադրբեջանի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին կանխամտածված կերպով զրկում են ջրից»:
Ըստ երևույթին, նա անտեսեց երեք տարի շարունակվող խոսակցություններն առ այն, որ Արցախը պատրաստ է տրամադրել ադրբեջանցիներին Սարսանգի ջրային ռեսուրսները, այդ թվում հայտարարությունը`ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի մակարդակով:
Իսկ Արայիկ Հարությունյանի (ով պատրաստվում է զարգացնել իր քաղաքական կարիերան Արցախում) վերջին հայտարարությունները հիշեցում են աշխարհին, որ Արցախի՝ խաղաղության հասնելու ձգտումներն ինքնանպատակ չեն. Արցախն առաջարկում է կոնկրետ գործողություններ:
Արցախի` Սարսանգի ջրամբարի ռեսուրսները համատեղ օգտագործելու պատրաստակամությունը կոնկրետ քայլ է, որն անտեսվում է Ադրբեջանի իշխանությունների, բայց ոչ սովորական ադրբեջանցիների, հատկապես սահմանամերձ շրջանների բնակիչների կողմից, որոնք կարող էին լուծել իրենց գյուղատնտեսական խնդիրները:
Դեռևս 1992-ին հակամարտող Վրաստանն ու Աբխազիան կարողացան համաձայնության գալ Աբխազիայի և Վրաստանի սահմանին գտնվող Ինգուրի հիդրոէլեկտրակայանի համատեղ օգտագործման շուրջ: Թերևս վրաց-աբխազական հակամարտությունն այս որոշմամբ  չկարգավորվեց, սակայն դրանով լուծվեց կարևոր մարդասիրական հարցերից մեկը` դառնալով նաև վրաց-աբխազական երկխոսության հարթակ:
Այսպիսով, ո՞ւմ է այս տարածաշրջանում ավելի շատ խաղաղություն հարկավոր: Սա հարց է, որը պատասխան չի պահանջում: Քաղաքակիրթ հասարակությունում խաղաղությունն ու բարեկեցությունը բոլորին են անհրաժեշտ:
Կդառնա՞ արդյոք  Արցախի կողմից բազմիցս  առաջարկվող «ջրային հրադադարը» տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու հարթակ՝ կախված է բանակցողներից և քաղաքական գործիչներից: Սակայն ժամանակն է սթափ գնահատել բոլոր իրողությունները`  ինչպես քաղաքական, այնպես էլ մարդասիրական. դա միանշանակ է: Միանշանակ է նաև այն փաստը, որ չպետք է դադարել խաղաղություն առաջարկել նրանց, ովքեր ցանկանում են պատերազմել ...

Сарсангское водохранилище - конкретный шаг к диалогу между Арцахом и Азербайджаном
Сколько можно предлагать мир тем, кто желает войны? Бесконечное множество раз, потому что война – зло. Эта истина понятна всем, кто когда-либо переживал войну. И, наверно, не случайно, что именно двое бывших комбатантов, когда-то воевавшие за безопасность Карабаха Араик Арутюнян (экс-премьер Карабаха) и Артур Агабекян (бывший вице-премьер НКР), в различное время говорили о возможности "водного перемирия" с Азербайджаном.
Председатель карабахской партии "Свободная Родина" Араик Арутюнян представил два предложения по гуманитарному взаимодействию, которые могли бы обсудить министры иностранных дел Армении и Азербайджана на предстоящей 15 апреля встрече. Так, для установления стабильного и долгосрочного мира в регионе Араик Арутюнян предлагает открыть  воздушное пространство Арцаха для международных авиарейсов и совместно с Азербайджаном использовать водные ресурсы Сарсангского водохранилища.
Интересно, что последнее предложение не ново в карабахском дискурсе. Еще в августе 2013 года вице-премьер Карабаха Артур Агабекян заявил о возможности совместно использовать водные ресурсы Сарсангского водохранилища, а также вод, вытекающих в различные направления из реки Тартар, вместе с Азербайджаном. "Возможности Сарсангского водохранилища больше, чем мы используем, и при правильном использовании построенных еще в советское время водоканалов от этого выиграют как армянская сторона, так и азербайджанская", - говорил Артур Агабекян в интервью Azatutyun. Он говорил о готовности Карабаха к приграничному сотрудничеству и о необходимости готовить народы к миру - повторимся, в 2013 году.
В 2015 году сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик заявил о готовности США помочь Карабаху и Азербайджану в совместном использовании Сарсангского водохранилища. На своей страничке в Instagram Уорлик написал: "Мы должны гарантировать, чтобы Сарсангское водохранилище продолжало обеспечивать население Нагорного Карабаха безопасной и надежной энергией. Важно также, чтобы плотина была безопасной, и чтобы вода шла и в Азербайджан. Это беспроигрышная ситуация. Почему стороны не могут сотрудничать, когда это в их общих интересах?".
Примечательно, что каждый раз, когда такие разговоры активизировались, жители Тертерского района Азербайджана проводили акции протеста, требуя от местных властей обеспечить их водой для сельскохозяйственной деятельности. Однако официальный Азербайджан отказывался от сотрудничества, ссылаясь на политические причины, основная из которых – отказ Баку вести переговоры с "сепаратистами".
В 2016 году вопрос Саргсангского водохранилища дошел до Страсбурга, до сессии ПАСЕ. Ангажированный со стороны официального Баку докладчик ПАСЕ Милица Маркович из Боснии и Герцеговины представила резолюцию, заявив, что отвечающие за водохранилище "преднамеренно лишают" воды прилегающие контролируемые Азербайджаном районы. По-видимому, она пропустила мимо ушей ведущиеся три года разговоры о готовности Карабаха предоставлять азербайджанцам воду из Сарсанга, в том числе на уровне сопредседателя МГ ОБСЕ. И недавнее заявление Араика Арутюняна, который готовится развивать свою политическую карьеру в Карабахе, - это напоминание миру о том, что Арцах не голословен в его стремлении к миру и предлагает конкретные действия.
Готовность Арцаха совместно использовать ресурсы Сарсангского водохранилища – конкретный шаг, который игнорируется со стороны азербайджанских властей, но не обычных азербайджанцев – особенно из приграничных регионов, которые могли бы таким образом решить многие свои проблемы, связанные с сельским хозяйством. В далеком уже 1992 году конфликтующие Грузия и Абхазия сумели договориться относительно совместного использования Ингурской ГЭС, расположенной на границе Абхазии и Грузии. Возможно, грузино-абхазский конфликт от этого не стал менее сложным в своем решении, но он решил один из важных гуманитарных вопросов этого конфликта, послужив также одной из площадок абхазо-грузинского диалога.
Итак, кому больше нужен мир в этом регионе? Это вопрос, не требующий ответа. В цивилизованном обществе мир и блага, которые приносит этот мир, нужны всем. Станет ли "водное перемирие", в который уже раз предлагаемое Карабахом, площадкой для строительства долгосрочного мира в регионе, - дело переговорщиков и политиков. Но что пришло время трезво оценивать все реалии – и политические, и гуманитарные – это однозначно. Как и однозначно то, что не надо уставать предлагать мир тому, кто желает войны…