Սարսանգի ջրամբար. հստակ քայլ Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության հարթակ ստեղծելու համար
Որքա՞ն կարելի է խաղաղություն առաջարկել նրանց, ովքեր  պատերազմ են ցանկանում: Բազմիցս, քանի որ պատերազմը չարիք է:
Այս ճշմարտությունը հասկանում են այն մարդիկ, ովքեր անցել են պատերազմի միջով:  Եվ, հավանաբար, պատահական չէ, որ երկու նախկին զինվորականները`  Արայիկ Հարությունյանն (ԼՂՀ նախկին վարչապետ)  ու Արթուր Աղաբեկյանը (ԼՂՀ նախկին փոխվարչապետ), որոնք ժամանակին պատերազմել են Ղարաբաղի անվտանգության համար, տարբեր ժամանակներում խոսել են Ադրբեջանի հետ «ջրային հրադադարի» մասին:
«Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հումանիտար համագործակցության վերաբերյալ երկու առաջարկ է ներկայացրել, որոնք  կարող են քննարկման առարկա դառնալ ապրիլի 15-ին կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ:
Այսպիսով, տարածաշրջանում կայուն և երկարատև խաղաղություն հաստատելու համար Արայիկ Հարությունյանն առաջարկում է Արցախի օդային տարածքը բացել միջազգային թռիչքների համար և Ադրբեջանի հետ համատեղ օգտագործել Սարսանգի ջրամբարի ջրային ռեսուրսները:
Հետաքրքրական է, որ վերջին նախադասությունը Ղարաբաղյան դիսկուրսում նոր չէ:  Դեռևս 2013 թ. օգոստոսին ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը բարձրաձայնեց Սարսանգի ջրամբարի ջրային ռեսուրսները, ինչպես նաև Թարթառ գետից տարբեր ուղղություններով հոսող ջրերն, Ադրբեջանի հետ համատեղ օգտագործելու հնարավորության մասին: «Սարսանգի ջրամբարի հնարավորություններն ավելի մեծ են, քան մենք օգտագործում ենք, և խորհրդային տարիներին կառուցված ջրանցքները ճիշտ օգտագործելու դեպքում դրանից կօգտվի և՛ հայկական կողմը, և՛ ադրբեջանական կողմը», - «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել էր Արթուր Աղաբեկյանը:
Նա խոսում էր  Ղարաբաղի` սահմանային համագործակցության պատրաստակամության  և ազգերին խաղաղության պատրաստելու անհրաժեշտության մասին, կրկին նշենք՝ 2013 թվականին:
2015 թվականին ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել Արցախին և Ադրբեջանին Սարսանգի ջրամբարը համատեղ օգտագործելու հարցում: Ուորլիքն իր Instagram-ի էջում գրել է.  «Մենք պետք է երաշխավորենք, որ ջրամբարը շարունակի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն ապահովել անվտանգ և հուսալի էլեկտրաէներգիայով։ Կարևոր է նաև, որ ջրամբարն անվտանգ լինի, և Ադրբեջանում հոսանքի ներքևում գտնվողները ջուր ունենան, երբ դա անհրաժեշտ է: Սա երկուստեք շահավետ առաջարկ է: Ինչո՞ւ կողմերը չեն կարող համագործակցել, երբ դա բխում է նրանց փոխադարձ շահերից»:
Հատկանշական է, որ ամեն անգամ, երբ  այդպիսի խոսակցություններ էին տեղի ունենում, Ադրբեջանի Տերտերի շրջանի բնակիչները բողոքի ակցիաներ էին կազմակերպում` պահանջելով, որ տեղական իշխանությունները ջուր մատակարարեն գյուղատնտեսական գործունեության համար: Սակայն պաշտոնական Ադրբեջանը հրաժարվում էր համագործակցել`քաղաքական դրդապատճառներ առաջ քաշելով, որոնցից մեկն այն էր,որ  Բաքուն հրաժարվում է բանակցել «անջատողականների» հետ:
2016 թ. Սարսանգի ջրամբարի հարցը  հասավ Ստրասբուրգ` ԵԽԽՎ նստաշրջան: Պաշտոնական Բաքվի  կողմնակից ԵԽԽՎ զեկուցող Միլիցա Մարկովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա)  բանաձև ներկայացրեց՝ ասելով, որ ջրամբարի պատասխանատուները «Ադրբեջանի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին կանխամտածված կերպով զրկում են ջրից»:
Ըստ երևույթին, նա անտեսեց երեք տարի շարունակվող խոսակցություններն առ այն, որ Արցախը պատրաստ է տրամադրել ադրբեջանցիներին Սարսանգի ջրային ռեսուրսները, այդ թվում հայտարարությունը`ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի մակարդակով:
Իսկ Արայիկ Հարությունյանի (ով պատրաստվում է զարգացնել իր քաղաքական կարիերան Արցախում) վերջին հայտարարությունները հիշեցում են աշխարհին, որ Արցախի՝ խաղաղության հասնելու ձգտումներն ինքնանպատակ չեն. Արցախն առաջարկում է կոնկրետ գործողություններ:
Արցախի` Սարսանգի ջրամբարի ռեսուրսները համատեղ օգտագործելու պատրաստակամությունը կոնկրետ քայլ է, որն անտեսվում է Ադրբեջանի իշխանությունների, բայց ոչ սովորական ադրբեջանցիների, հատկապես սահմանամերձ շրջանների բնակիչների կողմից, որոնք կարող էին լուծել իրենց գյուղատնտեսական խնդիրները:
Դեռևս 1992-ին հակամարտող Վրաստանն ու Աբխազիան կարողացան համաձայնության գալ Աբխազիայի և Վրաստանի սահմանին գտնվող Ինգուրի հիդրոէլեկտրակայանի համատեղ օգտագործման շուրջ: Թերևս վրաց-աբխազական հակամարտությունն այս որոշմամբ  չկարգավորվեց, սակայն դրանով լուծվեց կարևոր մարդասիրական հարցերից մեկը` դառնալով նաև վրաց-աբխազական երկխոսության հարթակ:
Այսպիսով, ո՞ւմ է այս տարածաշրջանում ավելի շատ խաղաղություն հարկավոր: Սա հարց է, որը պատասխան չի պահանջում: Քաղաքակիրթ հասարակությունում խաղաղությունն ու բարեկեցությունը բոլորին են անհրաժեշտ:
Կդառնա՞ արդյոք  Արցախի կողմից բազմիցս  առաջարկվող «ջրային հրադադարը» տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու հարթակ՝ կախված է բանակցողներից և քաղաքական գործիչներից: Սակայն ժամանակն է սթափ գնահատել բոլոր իրողությունները`  ինչպես քաղաքական, այնպես էլ մարդասիրական. դա միանշանակ է: Միանշանակ է նաև այն փաստը, որ չպետք է դադարել խաղաղություն առաջարկել նրանց, ովքեր ցանկանում են պատերազմել ...

Sarsang Reservoir: Platform of Dialogue Between Karabakh And Azerbaijan
For how long can one offer peace to those who desire a war? Unendingly, because war is evil. This is an explicit to anyone who has ever experienced a war. Probably it is not by chance that two former combatants who once fought for the security of Karabakh, Arayik Harutyunyan (ex-prime minister of Karabakh) and Artur Aghabekyan (ex vice prime minister of Karabakh), at various times spoke about the possibility of a “water truce” with Azerbaijan.
Arayik Harutyunyan, head of the Karabakh “Free Homeland” party, presented two proposals of humanitarian cooperation that the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan could discuss at the upcoming meeting on April 15. Thus, to establish lasting peace in the region, Arayik Harutyunyan proposes to open the airspace of Karabakh for international flights and use the water resources of Sarsang reservoir with Azerbaijan.
Interestingly the two proposals are not new in the Karabakh discourse. Back in August of  2013 Artur Aghabekyan, vice prime minister of Karabakh, stated about the possibility of using the Sarsang reservoir as well the Tartar river water jointly with Azerbaijan. “The Sarsang reservoir has far more potential than we use and correct usage of the soviet constructed water canals will benefit both Armenia and Azerbaijan,” Aghabekyan said in an interview with Azatutyun. He noted Karabakh’s readiness for borderline collaboration and the urge to prepare the peoples for peace back in 2013.
In 2015 co-chair of the OSCE MG from the US James Warlick stated about the US readiness to help Karabakh and Azerbaijan to share the Sarsang reservoir. Warlick wrote on his Instagram page, “We must ensure that the Sarsang reservoir continues to provide safe and reliable energy to the people of Nagorno-Karabakh. It is also important that the dam is safe and that the water flows to Azerbaijan as well. This is a win-win situation. Why can’t the sides cooperate when it is flows from their common interest?”
It is noteworthy that every time such talks came up the inhabitants of Tartar region of Azerbaijan held protests demanding that the local authorities provide them with irrigation water. Official Azerbaijan, however rejected collaboration referring to political excuses, the key one being that Baku refuses to hold talks with “separatists.”
In 2016, the issue of the Sargsang reservoir made its way to Strasbourg, before the PACE session. PACE reporter Milica Markovic from Bosnia and Herzegovina, biased towards official Baku, submitted a resolution, saying that those in charge of the reservoir “deliberately deprive” the surrounding areas controlled by Azerbaijan of water. Apparently, she ignored the talks ongoing for three years, about Karabakh readiness to provide Azerbaijanis with water from Sarsang, including at the level of the OSCE Minsk Group Co-Chair. A recent statement by Arayik Harutyunyan, who is going to push his political career in Karabakh, is a reminder to the world that Artsakh is not unsubstantiated in its desire for peace and offers practical steps.
Artsakh’s readiness to share the Sarsang reservoir is a practical step that is ignored on behalf of the Azerbaijani authorities, not the ordinary population, particularly of the borderline regions. This would solve many of their agricultural problems. Back in 1992 Georgia and Abkhazia as parties in conflict came to terms over joint use of the borderline Inguri Dam. This probably might not have eased the Georgian-Abkhazian conflict, but it settled one of the crucial humanitarian issues of that conflict and served as another platform of a dialogue.
Thus, who desires peace more in this region? In a civilized world everyone needs peace and prosperity. Will the “water truce,” repeatedly offered by Karabakh, serve as a platform for lasting peace in the region, is up to the negotiators and politicians. Time has definitely come to soberly assess the reality, be it political or humanitarian. Meanwhile one should definitely not get tired of offering peace to those who desire a war…