«Կարևոր ուղերձ». Հայաստանը ողջունում է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի որոշումը
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որոշման ընդունման կապակցությամբ։
«Հայաստանը ողջունում է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ընդունված որոշումը, որով Իտալիան վերահաստատեց ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցանքի կանխարգելման և պատժի կոնվենցիայով ընդունված իր հանձնառությունները և պարտավորությունները
Իտալիայի խորհրդարանի ընդունած որոշումը ևս մեկ կարևոր ներդրում է ցեղասպանության ենթարկված հայ ժողովրդի իրավունքների հարգման և վերականգնման միջազգային հանրության ջանքերում։
Իտալիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկության բարձրացումը ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված կարևոր ուղերձ է», - ասված է ԱԳՆ հայտարարությունում։

МИД Армении приветствует решение Палаты депутатов Италии
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление в связи с принятием Палатой депутатов Италии 10 апреля решения о признании Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
"Армения приветствует решение, принятое Палатой депутатов Италии о Геноциде армян, которым Италия подтвердила обязательства, взятые на себя в рамках Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
Принятое парламентом Италии решение является еще одним важным вкладом в усилия международного сообщества по уважению и восстановлению прав армянского народа, подвергшегося геноциду.
Повышение информированности о Геноциде армян со стороны парламента Италии является важным мессиджем, нацеленным на предотвращение геноцидов и других преступлений против человечества", - отмечается в заявлении МИД Армении.