«Նոր» Եվրոպա՞. աջերը փորձում են ամրապնդել իրենց դիրքերը
Եվրոպական խորհրդարանի` մայիսի 23-26-ին կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ Եվրոպայի մի քանի աջ, ազգայնական կուսակցություններ հայտարարել են ուժերի միավորման մասին: Այդ կուսակցությունները մտադիր են կազմավորել բլոկ, որը «կփոխի Եվրոպական Միությունը և Եվրոպայի պատմության նոր էջ կբացի»:
Աջ ազգայնական կուսակցությունների հանդիպումը Միլանում կայացել է Իտալիայի փոխվարչապետ, ներքին գործերի նախարար, «Հյուսիսի լիգա» կուսակցության առաջնորդ Մատեո Սալվինիի նախաձեռնությամբ ապրիլի 8-ին:
Սալվինիի` աջերի բլոկ ստեղծելու այս նախաձեռնությանը միացել են Գերմանիայի «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (AfD), Ֆինլանդիայի «Իրական ֆիններ» և Դանիայի «Դանիական ժողովրդական» (DF) կուսակցությունները: Ըստ Մատեո Սալվինիի` իրենց է միանալու նաև Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ»-ի առաջնորդ Մարին լը Պենը:  Դեռևս հայտնի չէ` այս նոր կազմավորվելիք բլոկին կմիանան արդյոք Եվրոպայի երկու խոշոր ազգայնական ուժերը` Լեհաստանում և Հունգարիայում իշխող կուսակցությունները:
«Մենք ուզում ենք բարեփոխել Եվրոպական Միությունն ու Եվրոպական խորհրդարանը` առանց դրանք քայքայելու», - ասել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (AfD) կուսակցության նախագահ Յորգ Մոյտենը: Նա նաև հավելել է, որ նոր բլոկը կկոչվի «Եվրոպական ալյանս ազգերի և ժողովուրդների համար» և  կմիավորի 10 կուսակցություններ, որոնք այս պահին պատկանում են 3 տարբեր բլոկերի («Ազգերի և ազատությունների Եվրոպա» (ENF) «Ազատության և ուղիղ ժողովրդավարության Եվրոպա» (EFDD) «Եվրոպայի պահպանողականների և ռեֆորմիստների խումբ» (ECR)):
Եվրոպայում աջական կուսակցությունների համատեղ օրակարգի հիմնական հարցերը միգրացիային  հակազդեցությունն է, սեփական սահմանների վերահսկումը և Եվրամիության իրավասությունների կրճատումը: Սակայն համատեղ օրակարգին զուգահեռ նրանք ունեն նաև լուրջ հակասություններ մի շարք, այդ թվում` տնտեսական, սոցիալական, ինչպես նաև Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցերում, որոնք էլ խոչընդոտ են հանդիսանում Եվրախորհրդարանում աջերի նոր կոնսոլիդացված խմբակցություն ձևավորելու հարցում:
Վերջին տարիներին, հատկապես 2015-ի միգրացիոն ճգնաժամից հետո, նկատվում է աջերի, ազգայնականների, աջ-պոպուլիստների ակտիվության աճ Եվրոպայում, ինչը ներկայումս միասնական Եվրոպայի առջև ծառացած խնդիրներից է և լուրջ մարտահրավեր է Եվրոպական Միության ապագային, քանի որ աջերը հոռետեսորեն են վերաբերվում Եվրոպական Միությանն ու միասնական Եվրոպային: Նրանք կողմ են անդրազգային կառույցների իրավասությունների կտրուկ կրճատմանն ու ազգային պետությունների ինքնիշխանության ընդլայնմանը:
Աջերը խոստանում են եվրոպական արժեքների վերածնունդ և մերժում են եվրոպական արժեհամակարգի հիմնաքարային այնպիսի արժեքներ, ինչպիսիք են հանդուրժողականությունը, մուլտիկուլտուրալիզմը, խտրական վերաբերմունքի բացառումը մարդկանց հանդեպ` անկախ նրանց կրոնական պատկանելությունից, էթնիկ ծագումից, մաշկի գույնից և այլն: Եվ որ ավելի կարևոր է` ակնհայտ է այս կուսակցությունների հանրային աջակցությունը տարբեր երկրներում։ Ուստի, փոքր չէ հավանականությունը, որ առաջիկա համաեվրոպական ընտրությունների արդյունքում աջերը կմեծացնեն իրենց ներկայացվածությունը Եվրոպական խորհրդարանում:
Այս առումով բավականին հետաքրքիր են լինելու Եվրախորհրդարանի սպասվող ընտրությունների արդյունքները, որոնք, ի թիվս այլ բազմաթիվ հարցերի, ցույց են տալու նաև Եվրոպայում փոփոխությունների  «քամու» ուղղությունը:

"Новая" Европа? Ветер перемен дует вправо, к националистам
В преддверии парламентских выборов в Европарламенте 23-26 мая несколько правых националистических партий в Европе объявили об объединении сил. Эти партии намерены образовать блок, который "изменит Европейский Союз и откроет новую главу в европейской истории".
Правые националистические партии собрались в Милане 8 апреля по инициативе вице-премьера Италии, министра внутренних дел, лидера партии "Лига Севера" Маттео Сальвини.
К этой инициативе Сальвини присоединились партии "Истинные финны", "Датская народная партия (DF) и "Альтернатива для Германии" (AfD). По словам Маттео Сальвини, к ним присоединится также лидер Национального фронта Франции Марин Ле Пен. В то же время, пока не ясно, присоединятся ли к этому новому блоку две основные националистические силы Европы - правящие партии Польши и Венгрии.
"Мы хотим реформировать Евросоюз и Европарламент, не разрушая их", - говорит Йорг Мойтен, председатель партии Альтернатива для Германии (AfD). Он добавил, что новый блок будет называться "Европейский альянс за нации и народы" и объединит 10 партий, которые в данный момент принадлежат к трем разным блокам ("Европа наций и свобод"  (ENF), "Европа свобод и прямой демократии" (EFDD), "Европейская группа консерваторов и реформистов" (ECR)).
Основными вопросами совместной повестки правых партий в Европе являются антимиграционные меры, контроль над своими границами и сокращение компетенций ЕС. Однако параллельно совместной повестке, у них также есть серьезные противоречия по ряду вопросов, включая экономические, социальные вопросы и отношения с Россией, которые препятствуют формированию нового консолидированного блока в Европейском парламенте.
В последние годы, особенно после миграционного кризиса 2015 года, распространение идей правых националистов и правых популистов в Европе является одной из проблем, стоящих перед сегодняшним Старым Светом. Это также является серьезным вызовом для будущего Европейского Союза, поскольку правые скептически относятся к Европейскому Союзу и объединенной Европе. Они - за резкое сокращение полномочий наднациональных структур и расширение суверенитета национальных государств.
Правые обещают возродить европейские ценности и отвергают такие фундаментальные составляющие европейской ценностной системы как толерантность, мультикультурализм и недискриминацию людей, независимо от их религиозной принадлежности, этнического происхождения, цвета кожи и т. д. И, что более важно, очевидна общественная поддержка этих партий в разных странах Европы. Поэтому не исключено, что правые увеличат свое присутствие в Европарламенте в результате предстоящих общеевропейских выборов.
В связи с этим результаты выборов в Европарламент будут весьма интересными, что, помимо прочего, покажет также направление "ветра" перемен в Европе.