Այսօր ամբողջ աշխարհի եզդիները նշում են Նոր տարին. հարցազրույց ՀՀ վաստակավոր լրագրող Հասան Թամոյանի հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
PanARMENIAN.Net
Հայաստանի եզդիական համայնքը՝ ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունը, Ամանորը՝ Մալաքե Թաուսը, նշում է ապրիլի 13-ին հաջորդող առաջին չորեքշաբթի օրը:
Տոնի հետ կապված «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ, ՀՀ վաստակավոր լրագրող, Հայաստանի Հանրային ռադիոյի հաղորդումների ավագ խմբագիր Հասան Թամոյանի հետ:
-Պարո´ն Թամոյան, կպատմե՞ք Մալաքե Թաուսի մասին: Ինչու՞ հենց այդ օրը: Ի՞նչ խորհուրդ է պարունակում տոնը:
- Ամեն տարի ապրիլի 13-ին հաջորդող չորեքշաբթի օրը մեր Ամանորն է՝ այն օրը, երբ Աստված ավարտեց աշխարհի արարումը: Այս տոնը շարժական է:
Ընդհանրապես, այս ամսին՝ ապրիլին, եզդիները չպետք է ամուսնանան, քանի որ համարվում է, որ ապրիլը 12 ամիսների մեջ «հարսն» է:
Եզդիները հավատում են, որ մի քանի հազար տարի առաջ այս օրը Մալաքե Թաուսը, որը մեր լեզվով հնչում է «Մալակե Տաուս», իջել է երկիր ու Աստծո պատգամները տվել եզդիներին, այդ իսկ պատճառով չորեքշաբթին մեզ մոտ սուրբ է: Չորեքշաբթի օրերն ընդհանրապես, ու հատկապես այս չորեքշաբթի մենք չպետք է աշխատենք, ինչպես մահմեդականները՝ ուրբաթ օրը, հրեաները՝ շաբաթ, քրիստոնյաները՝ կիրակի օրը: Այս օրը մենք պետք է տրվենք հոգևոր կյանքին:
Մալաքե Թաուսին նախորդող երեքշաբթի օրը տանտիրուհին 1 հատ մեծ գաթա է թխում, որը կոչվում է կլոճ, և ևս 7 հատ փոքր գաթա, ինչը համապատասխանում է 7 հրեշտակներին կամ շաբաթվա 7 օրերին: Կլոճի մեջ դրվում է մի սև ուլունք, ում բաժին հասնի, նրան էլ կժպտա հաջողությունը: Կլոճը դնում ենք տան սրբատեղիում (մեր լեզվով կոչվում է ստեռ) և թողնում մինչև առավոտ: Առավոտյան տան ավագը կտրում է այն մի քանի սրբի անունով և բաժանում ընտանիքի այն անդամներին, ովքեր, ըստ մեզ,արդեն հասկանում են չարն ու բարին (մենք կարծում ենք որ 13-14 տարեկան մարդն արդեն տարբերում է չարն ու բարին), իսկ ավելի փոքրերի համար մնացած 7 գաթաներից է բաժին հատկացվում, որպեսզի ճաշակեն: Այնուհետև մենք այցելում ենք գերեզմանոցներ և առաջինը ննջեցյալներին ենք շնորհավորում՝ հավատալով, որ հոգին հավերժ է, այնուհետև շնորհավորում ենք ողջերի տոնը:
Չորեքշաբթի օրն առավոտյան աղջիկները պետք է գնան դաշտ, ծաղիկներ բերեն, զարդարեն դռներն ու պատուհանները ծաղիկներով, ինչը նաև խորհրդանշում է գարնան գալուստը:
Այդ օրը միմյանց հետ գժտված, նեղացած մարդիկ պետք է անպայման հաշտվեն: Այդ օրը նաև այցելում ենք այն մարդկանց, ովքեր վերջին ժամանակներում հարազատ են կորցրել:
Տոնին բացի գերեզմանոց ու հյուր գնալուց, նաև հավաքվում ենք մեր ընտանիքներում, շնորհավորում միմյանց: Այսպես ենք մենք նշում Մալաքե Թաուսը, որը մեզ միավորում է, մեզ ավելի շատ է կապում մեր հոգևոր արժեքներին:
Այսօր ամբողջ աշխարհի եզդիները նշում են Նոր տարին: Ուրախալի է, որ հայաստանաբնակ եզդիները ևս արդեն նշում են այս տոնը: Ի դեպ ասեմ, որ տարիներ առաջ հայաստանաբնակ եզդիները այս տոնը չէին նշում: 15-20 տարի առաջ Զովունի գյուղում գերեզմանոցում մեր միության նախագահ Ազիզ Թամոյանի նախաձեռնությամբ ու գլխավորությամբ սկսվեց նշվել ու մինչ այժմ շարունակվում է նշվել:
-Ես,  առաջին հերթին որպես հոգևորական, ցանկանում են, որ Մալակե Տաուսի օրհնությունը լինի մեր ամբողջ համայնքի վրա: Մեր ազգային սովորության համաձայն մենք ասում ենք «թող Մալակե Տաուսը օրհնի աշխարհի 72 ազգերին (մենք՝ եզդիներս, կարծում ենք, որ աշխարհն առաջացել է 72 ազգերից, իսկ մենք 73-րդն ենք), մեռյալներին, կարոտյալներին, ճանապարհորդներին, բանտարկյալներին, հիվանդներին և ամենավերջում՝ մեզ»: Մաղթում եմ խաղաղություն, համերաշխություն, նորանոր ձեռքբերումներ, ամուր հավատք մեր հավատացյալ ժողովրդին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ վարչապետին, նախագահին, ԱԺ նախագահին և Երևանի քաղաքապետին, ինչպես նաև ԱԺ-ում մեր համայնքի ներկայացուցիչ Ռուստամ Բաքոյանին Մալաքե Թաուսը շնորհավորելու կապակցությամբ: Տա Աստված, որ մենք իսկապես հավատարիմ մնանք մեր նախնիների անխախտ պատգամներին:

Езиды мира сегодня празднуют Новый год: интервью с Хасаном Тамояном (эксклюзив)
Община езидов в Армении, самое крупное национальное меньшинство нашей страны, сегодня празднует свой Новый год - Малаке Таус. Обычно он отмечается в первую среду после 13 апреля. Собеседник ИАА "Армедиа" - представитель езидской общины, заслуженный журналист РА, старший редактор Общественного радио Армении Хасан Тамоян.
- Г-н Тамоян, расскажите, пожалуйста, о Малаке Таус. Почему праздник отмечается именно сегодня и какой посыл он имеет?
- Мы отмечаем Новый год в среду после 13 апреля – это день, когда Бог завершил сотворение мира. Это - переходящий праздник. Согласно нашей религии, в среду утром девушки должны выйти на поле, принести цветы, украсить ими двери и окна, что также символизирует приход весны. Как правило, в этом месяце - в апреле - езиды не должны вступать в брак. Мы считаем апрель "невестой" среди 12 месяцев года. Езиды верят, что несколько тысяч лет назад именно в этот день Малаке Таус (глава ангелов в религии езидов, которого изображают в виде павлина - ред.), который на нашем языке звучит как "Малаке Таус", спустился на землю и передал езидам послание Бога. По этой причине среда для нас – святой день. По средам, и особенно в эту праздничную среду, мы не должны работать: как мусульмане - в пятницу, евреи - в субботу, христиане - в воскресенье. Этот день мы должны посвятить духовной жизни.
Во вторник перед Малаке Таус домохозяйки пекут большую гату, который называется "клоч", а также 7 маленьких гаты, что соответствует 7 ангелам или 7 дням недели. В этот "клоч" кладется черная бусинка – кому она попадется, тому улыбнется удача. Мы помещаем гату в домашнем святилище (на нашем языке это называется "стер") и оставляем там до утра. Утром старший в доме нарезывает гату, называя имена некоторых святых и раздает их тем членам семьи, которые, по нашему мнению, уже различают понятия "добра и зла" (мы думаем, что такое понимание приходит в 13-14 -лет). Остальные 7 маленьких печеных гат мы раздаем младшим. Затем мы посещаем кладбища и поздравляем тех, кто уже не с нами – мы верим, что душа их вечна.
В этот день должны помириться те, кто в ссоре. В этот праздник мы также навещаем тех, кто недавно потерял своих близких. Мы собираемся семьями, поздравляем друг друга. Так мы празднуем Малаке Таус - праздник, который нас объединяет и связывает с нашим духовным началом.
Сегодня езиды всего мира празднуют Новый год. Отрадно, что езиды Армении тоже стали отмечать этот праздник – ведь годы назад они его так не отмечали. 15-20 лет назад с кладбища в деревне Зовуни руководитель нашей общины Азиз Тамоян инициировал проведение езидского традиционного праздника, и с тех пор мы продолжаем праздновать эту дат.
- Что Вы пожелаете езидской общине Армении?
- Прежде всего, как человек верующий, я желаю благословения Малаке Таус для всей нашей общины. По нашей национальной традиции мы говорим: "Пусть Малаке Таус благословит 72 нации мира (мы, езиды, считаем, что в мире было 72 народа, а мы - 73-ий), а также всех мертвых, заброшенных, путешественников, всех заключенных, больных и в самом конце – нас всех". Желаю мира, солидарности, новых достижений и твердой веры нашему народу.
Я выражаю благодарность премьер-министру, президенту, председателю НС Армении и мэру Еревана, а также представителю нашей общины в парламенте РА Рустаму Бакояну - за поздравления по случаю Малаке Таус. Дай Бог, чтобы мы действительно оставались верными посланиям наших предков!