Այսօր ամբողջ աշխարհի եզդիները նշում են Նոր տարին. հարցազրույց ՀՀ վաստակավոր լրագրող Հասան Թամոյանի հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
PanARMENIAN.Net
Հայաստանի եզդիական համայնքը՝ ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունը, Ամանորը՝ Մալաքե Թաուսը, նշում է ապրիլի 13-ին հաջորդող առաջին չորեքշաբթի օրը:
Տոնի հետ կապված «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ, ՀՀ վաստակավոր լրագրող, Հայաստանի Հանրային ռադիոյի հաղորդումների ավագ խմբագիր Հասան Թամոյանի հետ:
-Պարո´ն Թամոյան, կպատմե՞ք Մալաքե Թաուսի մասին: Ինչու՞ հենց այդ օրը: Ի՞նչ խորհուրդ է պարունակում տոնը:
- Ամեն տարի ապրիլի 13-ին հաջորդող չորեքշաբթի օրը մեր Ամանորն է՝ այն օրը, երբ Աստված ավարտեց աշխարհի արարումը: Այս տոնը շարժական է:
Ընդհանրապես, այս ամսին՝ ապրիլին, եզդիները չպետք է ամուսնանան, քանի որ համարվում է, որ ապրիլը 12 ամիսների մեջ «հարսն» է:
Եզդիները հավատում են, որ մի քանի հազար տարի առաջ այս օրը Մալաքե Թաուսը, որը մեր լեզվով հնչում է «Մալակե Տաուս», իջել է երկիր ու Աստծո պատգամները տվել եզդիներին, այդ իսկ պատճառով չորեքշաբթին մեզ մոտ սուրբ է: Չորեքշաբթի օրերն ընդհանրապես, ու հատկապես այս չորեքշաբթի մենք չպետք է աշխատենք, ինչպես մահմեդականները՝ ուրբաթ օրը, հրեաները՝ շաբաթ, քրիստոնյաները՝ կիրակի օրը: Այս օրը մենք պետք է տրվենք հոգևոր կյանքին:
Մալաքե Թաուսին նախորդող երեքշաբթի օրը տանտիրուհին 1 հատ մեծ գաթա է թխում, որը կոչվում է կլոճ, և ևս 7 հատ փոքր գաթա, ինչը համապատասխանում է 7 հրեշտակներին կամ շաբաթվա 7 օրերին: Կլոճի մեջ դրվում է մի սև ուլունք, ում բաժին հասնի, նրան էլ կժպտա հաջողությունը: Կլոճը դնում ենք տան սրբատեղիում (մեր լեզվով կոչվում է ստեռ) և թողնում մինչև առավոտ: Առավոտյան տան ավագը կտրում է այն մի քանի սրբի անունով և բաժանում ընտանիքի այն անդամներին, ովքեր, ըստ մեզ,արդեն հասկանում են չարն ու բարին (մենք կարծում ենք որ 13-14 տարեկան մարդն արդեն տարբերում է չարն ու բարին), իսկ ավելի փոքրերի համար մնացած 7 գաթաներից է բաժին հատկացվում, որպեսզի ճաշակեն: Այնուհետև մենք այցելում ենք գերեզմանոցներ և առաջինը ննջեցյալներին ենք շնորհավորում՝ հավատալով, որ հոգին հավերժ է, այնուհետև շնորհավորում ենք ողջերի տոնը:
Չորեքշաբթի օրն առավոտյան աղջիկները պետք է գնան դաշտ, ծաղիկներ բերեն, զարդարեն դռներն ու պատուհանները ծաղիկներով, ինչը նաև խորհրդանշում է գարնան գալուստը:
Այդ օրը միմյանց հետ գժտված, նեղացած մարդիկ պետք է անպայման հաշտվեն: Այդ օրը նաև այցելում ենք այն մարդկանց, ովքեր վերջին ժամանակներում հարազատ են կորցրել:
Տոնին բացի գերեզմանոց ու հյուր գնալուց, նաև հավաքվում ենք մեր ընտանիքներում, շնորհավորում միմյանց: Այսպես ենք մենք նշում Մալաքե Թաուսը, որը մեզ միավորում է, մեզ ավելի շատ է կապում մեր հոգևոր արժեքներին:
Այսօր ամբողջ աշխարհի եզդիները նշում են Նոր տարին: Ուրախալի է, որ հայաստանաբնակ եզդիները ևս արդեն նշում են այս տոնը: Ի դեպ ասեմ, որ տարիներ առաջ հայաստանաբնակ եզդիները այս տոնը չէին նշում: 15-20 տարի առաջ Զովունի գյուղում գերեզմանոցում մեր միության նախագահ Ազիզ Թամոյանի նախաձեռնությամբ ու գլխավորությամբ սկսվեց նշվել ու մինչ այժմ շարունակվում է նշվել:
-Ես,  առաջին հերթին որպես հոգևորական, ցանկանում են, որ Մալակե Տաուսի օրհնությունը լինի մեր ամբողջ համայնքի վրա: Մեր ազգային սովորության համաձայն մենք ասում ենք «թող Մալակե Տաուսը օրհնի աշխարհի 72 ազգերին (մենք՝ եզդիներս, կարծում ենք, որ աշխարհն առաջացել է 72 ազգերից, իսկ մենք 73-րդն ենք), մեռյալներին, կարոտյալներին, ճանապարհորդներին, բանտարկյալներին, հիվանդներին և ամենավերջում՝ մեզ»: Մաղթում եմ խաղաղություն, համերաշխություն, նորանոր ձեռքբերումներ, ամուր հավատք մեր հավատացյալ ժողովրդին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ վարչապետին, նախագահին, ԱԺ նախագահին և Երևանի քաղաքապետին, ինչպես նաև ԱԺ-ում մեր համայնքի ներկայացուցիչ Ռուստամ Բաքոյանին Մալաքե Թաուսը շնորհավորելու կապակցությամբ: Տա Աստված, որ մենք իսկապես հավատարիմ մնանք մեր նախնիների անխախտ պատգամներին:

Yezidis Across the World Celebrate New Year: Interview With Hasan Tamoyan, Representative of the Armenian Yezidi Community (Exclusive)
PanARMENIAN.Net
The Yezidi community in Armenia, the biggest ethnic minority, celebrate their new year on Wednesday following April 13.
”Armedia” IAA talked to Yezidi community representative Hasan Tamoyan, senior editor of Armenian Public Radio programs.
- Mr Tamoyan, please tell us about Tawûsê Melek. Why specifically that day?
- Every year the Wednesday that follows April 13 marks our New Year. It is the day God completed the creation. The feast is mobile.
The Yezidis do not marry in this month as April is considered the “bride” among the 12 months.
The Yezidis believe that a few thousand years ago this day, Tawûsê Melek came down to earth and gave God's messages to the Yezidis, thus the Wednesday is sacred for us. We should not work on Wednesday and that Wednesday specifically, as Muslims don’t on Friday, Jews on Saturday, Christians on Sunday. This day we must commit ourselves to the spiritual.
The Tuesday before Tawûsê Melek the housewife makes 1 big and 7 smaller gateaus. 7 is the number of the 7 angels or 7 days of the week. A black bid is inserted in the gateau. Whoever gets the piece with the bid will be lucky. The gateau is placed in the sanctuary and left there till morning. In the morning the elder of the family cuts the gateau and gives to the members on the name of a few saints. The smaller members who do not discern good and evil yet are given the 7 smaller gateaus (we think that 13-14 year old persons discern good from evil). Then we go to cemeteries and congratulate the perished ones first as we believe that the soul is eternal, only after that do we congratulate the alive.
On Wednesday the girls go to the fields and pick up flowers and decorate the doors and windows with flowers, something that marks the start of spring.
On that day people who hold grudge against each other must reconcile. That day we also visit people who lost their relatives recently.
We make gatherings at homes and congratulate each other. This way we celebrate Tawûsê Melek which unites us and ties us to our spiritual values.
- What is your wish to you community?
- In the first place I wish that the blessing of Tawûsê Melek be with our community. Our traditional saying goes “May Tawûsê Melek bless the 72 nations of the world (we believe the world originated from 72 nations, with the Yezidis being the 73rd ), the dead, the needy, the travelers, the prisoners, the sick and lastly – us.”
Thanks to RA prime minister, president, NA president and Yerevan mayor as well as our representative in the NA Rustam Bakoyan for congratulating Tawûsê Melek. May we be loyal to our ancestors’ irreversible commandments.