Ադրբեջանի կողմից առաջարկվող «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքը Բաքվի կողմից ստեղծված արհեստական օրակարգ է. Արցախի ԱԳՆ
Ադրբեջանական կողմից առաջարկվող «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքը Բաքվի կողմից ստեղծված արհեստական օրակարգ է` Ժնևյան կոնվենցիաների և դրա լրացուցիչ արձանագրությունների խախտմամբ: Այս մասին Tert.am-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի ԱԳՆ խոսնակ Արտակ Ներսիսյանը` պատասխանելով հարցին, թե հնարավոր է համարում գերիների փոխանակման հարցում  «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակումը:
«Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև միջպետական հակամարտության ընթացքում պաշտոնական Ստեփանակերտի համաձայնությամբ եղել են «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով ռազմագերիների և պատանդների փոխադարձ ազատ արձակելու դեպքեր։ Որպես օրինակ կարող ենք նշել, որ 1996 թ. մայիսին ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ Արցախը, Հայաստանը և Ադրբեջանն իրականացրեցին ռազմագերիների և պատանդների փոխանակում՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Արցախը և Հայաստանը Ադրբեջանին հանձնեցին 71 անձանց, իսկ ադրբեջանական կողմը Հայաստանին՝ 39:
Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է հատկապես ընդգծել, որ Ադրբեջանի կողմից հանձնված հայ պատանդների մեծամասնությունը որևէ առնչություն չունեին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Նրանց շարքում կային անձինք, որոնք տարանցիկ կերպով էին հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում և պատանդ վերցվել: Որպես օրինակ՝ Բաքվի օդանավակայանում Վրաստանի երկու քաղաքացիներ՝ հայկական ծագումով Վիլիկ Օգանեսովին և Արտավազ Միրզոյանին պատանդ վերցնելու դեպքն էր, որը քննվել է կամայական ձերբակալման հարցերով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի կողմից: 1993 թ. սեպտեմբերի 28-ին ընդունված 31/1993 որոշման մեջ ՄԱԿ-ի աշխատանքային խումբը նշեց, որ նրանց ձերբակալումը զուրկ է որևէ իրավական հիմքից և Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի խախտում է:
Նշենք նաև, որ 1996 թ. մայիսին «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակումից հետո՝ հաջորդած տարիներին գերի ընկած ադրբեջանցի զինծառայողներին կամ պատահաբար սահմանն անցած քաղաքացիական անձանց Արցախի իշխանությունները միակողմանի կարգով իրենց համաձայնությամբ ԿԽՄԿ միջոցով փոխանցել են ադրբեջանական կողմին։
Քանի որ ներկայումս Արցախի տարածքում չկան ո՛չ ռազմագերիներ, և ո՛չ էլ պատանդներ, ապա Ստեփանակերտը չի հանդիսանում տվյալ առաջարկության հասցեատերը։ Խորապես համոզված ենք, որ ռազմագերիների և պատանդների խնդիրը պետք է լուծվի միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին խիստ համապատասխան: Ադրբեջանական կողմից առաջարկվող «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքը Բաքվի կողմից ստեղծված արհեստական օրակարգ է` Ժնևյան կոնվենցիաների և դրա լրացուցիչ արձանագրությունների խախտմամբ»,- ասել է Արտակ Ներսիսյանը:

The Exchange of Prisoners on the Principle of ''All for All'' Proposed by the Azerbaijani Side is an Artificial Agenda
The principle of "exchange of all for all" proposed by the Azerbaijani side is an artificial agenda created by Baku in violation of the Geneva Conventions and their Additional Protocols, Artsakh Republic MFA spokesperson Artak Nersisyan said in an interview with "Tert.am'', answering the question whether the exchange on the principle of ''all for all'' is possible.
''During the years of the interstate conflict between the Republic of Artsakh and Azerbaijan, with the consent of official Stepanakert, there were cases of mutual release of prisoners of war and hostages on the principle of "all for all". As an example, we can note that in May 1996, at the initiative of the Russian side, Artsakh, Armenia and Azerbaijan carried out an exchange of prisoners of war and hostages on the principle of "all for all". Artsakh and Armenia handed over 71 people to Azerbaijan, and the Azerbaijani side handed over 39 people to Armenia. At the same time, it should be stressed that the majority of the Armenian hostages transferred by Azerbaijan had nothing to do with the Azerbaijan-Karabakh conflict. There were people among them who had been in transit through the territory of Azerbaijan and had been taken hostage there. We can note as an example the case of two citizens of Georgia of Armenian origin, Vilik Oganezov and Artavaz Mirzoyan, who were taken hostage at Baku airport. The case was reviewed by the UN Working Group on Arbitrary Detention. In its decision of September 28, 1993, No. 31/1993, the UN Working Group noted that their detention had no legal basis and was in violation of the Universal Declaration of Human Rights and the International Covenant on Civil and Political Rights.
It should be also noted that during the years following the exchange on the principle of "all for all" in May 1996, the Azerbaijani servicemen, who were taken prisoner as well as the civilians, who accidentally crossed the border, upon their consent and through the mediation of the ICRC were unilaterally handed over to Azerbaijani side by Artsakh authorities.
Since there are neither prisoners of war nor hostages in Artsakh to date, Stepanakert is not the addressee of this proposal. We are deeply convinced that the issue of prisoners of war and hostages must be resolved strictly in line with the norms of international humanitarian law. The principle of "exchange of all for all" proposed by the Azerbaijani side is an artificial agenda created by Baku in violation of the Geneva Conventions and their Additional Protocols.