Ադրբեջանի կողմից առաջարկվող «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքը Բաքվի կողմից ստեղծված արհեստական օրակարգ է. Արցախի ԱԳՆ
Ադրբեջանական կողմից առաջարկվող «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքը Բաքվի կողմից ստեղծված արհեստական օրակարգ է` Ժնևյան կոնվենցիաների և դրա լրացուցիչ արձանագրությունների խախտմամբ: Այս մասին Tert.am-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի ԱԳՆ խոսնակ Արտակ Ներսիսյանը` պատասխանելով հարցին, թե հնարավոր է համարում գերիների փոխանակման հարցում  «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակումը:
«Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև միջպետական հակամարտության ընթացքում պաշտոնական Ստեփանակերտի համաձայնությամբ եղել են «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով ռազմագերիների և պատանդների փոխադարձ ազատ արձակելու դեպքեր։ Որպես օրինակ կարող ենք նշել, որ 1996 թ. մայիսին ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ Արցախը, Հայաստանը և Ադրբեջանն իրականացրեցին ռազմագերիների և պատանդների փոխանակում՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Արցախը և Հայաստանը Ադրբեջանին հանձնեցին 71 անձանց, իսկ ադրբեջանական կողմը Հայաստանին՝ 39:
Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է հատկապես ընդգծել, որ Ադրբեջանի կողմից հանձնված հայ պատանդների մեծամասնությունը որևէ առնչություն չունեին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Նրանց շարքում կային անձինք, որոնք տարանցիկ կերպով էին հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում և պատանդ վերցվել: Որպես օրինակ՝ Բաքվի օդանավակայանում Վրաստանի երկու քաղաքացիներ՝ հայկական ծագումով Վիլիկ Օգանեսովին և Արտավազ Միրզոյանին պատանդ վերցնելու դեպքն էր, որը քննվել է կամայական ձերբակալման հարցերով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի կողմից: 1993 թ. սեպտեմբերի 28-ին ընդունված 31/1993 որոշման մեջ ՄԱԿ-ի աշխատանքային խումբը նշեց, որ նրանց ձերբակալումը զուրկ է որևէ իրավական հիմքից և Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի խախտում է:
Նշենք նաև, որ 1996 թ. մայիսին «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակումից հետո՝ հաջորդած տարիներին գերի ընկած ադրբեջանցի զինծառայողներին կամ պատահաբար սահմանն անցած քաղաքացիական անձանց Արցախի իշխանությունները միակողմանի կարգով իրենց համաձայնությամբ ԿԽՄԿ միջոցով փոխանցել են ադրբեջանական կողմին։
Քանի որ ներկայումս Արցախի տարածքում չկան ո՛չ ռազմագերիներ, և ո՛չ էլ պատանդներ, ապա Ստեփանակերտը չի հանդիսանում տվյալ առաջարկության հասցեատերը։ Խորապես համոզված ենք, որ ռազմագերիների և պատանդների խնդիրը պետք է լուծվի միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին խիստ համապատասխան: Ադրբեջանական կողմից առաջարկվող «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքը Բաքվի կողմից ստեղծված արհեստական օրակարգ է` Ժնևյան կոնվենցիաների և դրա լրացուցիչ արձանագրությունների խախտմամբ»,- ասել է Արտակ Ներսիսյանը:

Предлагаемый азербайджанской стороной принцип "обмен всех на всех" является искусственной повесткой: МИД Арцаха
Начальник Управления информации и по связям с общественностью МИД Республики Арцах Артак Нерсисян прокомментировал агентству Tert.am заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова.
Вопрос: Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что Россия выступает за обмен пленными по принципу "всех на всех", который способствует установлению атмосферы доверия в зонах конфликтов. В своем заявлении он упомянул также азербайджано-карабахский конфликт.
Возможен ли обмен по принципу «всех на всех», принимая во внимание тот факт, что в Арцахе находятся два обвиняемых в тяжких преступлениях азербайджанских диверсанта, а в Азербайджане удерживаются взятые в заложники граждане Армении и Арцаха?
Ответ: За годы межгосударственного конфликта между Республикой Арцах и Азербайджаном с согласия официального Степанакерта были случаи взаимного освобождения военнопленных и заложников по принципу "всех на всех". В качестве примера можно отметить, что в мае 1996 года по инициативе российской стороны Арцах, Армения и Азербайджан осуществили обмен военнопленными и заложниками по принципу "всех на всех". Арцах и Армения передали Азербайджану 71 человека, а азербайджанская сторона передала Армении 39 человек. При этом необходимо особо подчеркнуть, что большинство из переданных Азербайджаном армянских заложников не имели никакого отношения к азербайджано-карабахскому конфликту. Среди них были люди, которые транзитом оказались на территории Азербайджана и были захвачены в заложники. Один из подобных случаев, когда в аэропорту Баку были захвачены в заложники двое граждан Грузии армянского происхождения, Вилик Оганезов и Артаваз Мирзоян, был рассмотрен Рабочей группой ООН по произвольным задержаниям. В вынесенном 28 сентября 1993 года решении за номером 31/1993 Рабочая группа ООН отметила, что их задержание не имеет никакого правового обоснования и является нарушением Всеобщей декларации прав человека и Международного пакта о гражданских и политических правах.
Отметим также, что после обмена по принципу "всех на всех" в мае 1996 года в последующие годы попавших в плен азербайджанских военнослужащих или же случайно перешедших границу гражданских лиц власти Республики Арцах по их согласию и посредством Международного Комитета Красного Креста передавали азербайджанской стороне.
Поскольку в настоящее время на территории Арцаха нет военнопленных и заложников, то Степанакерт не является адресатом данного предложения. Глубоко убеждены, что проблема военнопленных и заложников должна решаться в строгом соответствии с нормами международного гуманитарного права. Предлагаемый азербайджанской стороной принцип "обмен всех на всех" является искусственной повесткой, созданной Баку в нарушение Женевских конвенций и Дополнительных протоколов к ним.