Հայ և չեխ խորհրդարանականները կարևորել են համատեղ ծրագրերի իրականացումը
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը, անդամներ Վահագն Հովակիմյանը, Վիկտոր Ենգիբարյանը և Կորյուն Մկրտչյանը մայիսի 6-ին հանդիպել են Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտեխի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավարը խոսել է երկու երկրների պատմական նմանությունների մասին, կարևորել բարեկամական խմբերի համագործակցության հետագա խորացումը՝ որպես խորհրդարանական դիվանագիտության հարթակ: Անդրադառնալով Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման գործընթացին՝ նա արժևորել է այս հարցում Չեխիայի հարուստ փորձի ուսումնասիրումը:
Միլան Շտեխը նշել է, որ Չեխիայի խորհրդարանի Սենատում չկան բարեկամական խմբեր, սակայն Սենատը համագործակցում է Պատգամավորների պալատում գործող բարեկամական խմբերի, այդ թվում Չեխիա-Հայաստան խմբի հետ: Սենատի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ Չեխիայում վերջին 30 տարում տարբեր ոլորտներում իրականացվել են բարեփոխումներ, այժմ իրենց երկիրն արագ զարգացողների շարքում է ու կարիք ունի որակյալ մասնագետների:
Հայ և չեխ խորհրդարանականները խոսել են մի շարք ոլորտներում համագործակցությունից, համատեղ ծրագրերի իրականացումից: Միլան Շտեխը նշել է, որ Չեխիան՝ որպես ԵՄ անդամ երկիր, կարող է աջակցել Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունեցող բնագավառների զարգացմանը:
Գայանե Աբրահամյանն անդրադարձել է նաև հարկային օրենսդրության փոփոխությանը՝ ուղղված ներդրումների ներգրավման ավելի պարզ ընթացակարգերի սահմանմանը: Սենատի փոխնախագահն ընդգծել է, որ չեխ գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանով, ինչն իր հերթին խթան կհանդիսանա նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:

Armenian and Czech Parliamentarians Highlight Implementation of Joint Programmes
On May 6, the Head of the RA NA Armenia-Czech Republic Friendship Group Gayane Abrahamyan, members Vahagn Hovakimyan, Viktor Yengibaryan and Koryun Mkrtchyan met with the delegation led by the Vice President of the Senate of the Czech Parliament Milan Štěch, the press-service of RA NA reports.
Welcoming the guests, the Head of the NA Armenia-Czech Republic Friendship Group referred to the historical similarities of the two countries and highlighted the further deepening of the Friendship Groups' cooperation as a platform of parliamentary diplomacy. Touching upon the process of the democratic institutes' development, she evaluated the study of the rich experience of the Czech Republic in this issue.
Milan Štěch has noted that there are no Friendship Groups in the Senate of the Czech Parliament, but the Senate cooperates with the Friendship Groups functioning in the Chamber of Deputies, including the Czech Republic-Armenia Group. The Vice President of the Senate has informed that during the last 30 years in the Czech Republic reforms have been made in different spheres, now their country is among the rapidly developing ones and needs qualified specialists.
The Armenian and Czech parliamentarians talked about the cooperation in a number of spheres and the implementation of the joint programmes. Milan Štěch has noted that the Czech Republic as an EU member country, and can support the development of the spheres of key importance for Armenia.
Gayane Abrahamyan also reflected upon the change of the tax legislation directed to the definition of the simple procedures of the investment engagement. The Vice President of the Senate has underlined that the Czech businessmen are interested in Armenia, which in its turn will be an impetus for the creation of the new jobs.