Հայ և չեխ խորհրդարանականները կարևորել են համատեղ ծրագրերի իրականացումը
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը, անդամներ Վահագն Հովակիմյանը, Վիկտոր Ենգիբարյանը և Կորյուն Մկրտչյանը մայիսի 6-ին հանդիպել են Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտեխի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավարը խոսել է երկու երկրների պատմական նմանությունների մասին, կարևորել բարեկամական խմբերի համագործակցության հետագա խորացումը՝ որպես խորհրդարանական դիվանագիտության հարթակ: Անդրադառնալով Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման գործընթացին՝ նա արժևորել է այս հարցում Չեխիայի հարուստ փորձի ուսումնասիրումը:
Միլան Շտեխը նշել է, որ Չեխիայի խորհրդարանի Սենատում չկան բարեկամական խմբեր, սակայն Սենատը համագործակցում է Պատգամավորների պալատում գործող բարեկամական խմբերի, այդ թվում Չեխիա-Հայաստան խմբի հետ: Սենատի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ Չեխիայում վերջին 30 տարում տարբեր ոլորտներում իրականացվել են բարեփոխումներ, այժմ իրենց երկիրն արագ զարգացողների շարքում է ու կարիք ունի որակյալ մասնագետների:
Հայ և չեխ խորհրդարանականները խոսել են մի շարք ոլորտներում համագործակցությունից, համատեղ ծրագրերի իրականացումից: Միլան Շտեխը նշել է, որ Չեխիան՝ որպես ԵՄ անդամ երկիր, կարող է աջակցել Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունեցող բնագավառների զարգացմանը:
Գայանե Աբրահամյանն անդրադարձել է նաև հարկային օրենսդրության փոփոխությանը՝ ուղղված ներդրումների ներգրավման ավելի պարզ ընթացակարգերի սահմանմանը: Սենատի փոխնախագահն ընդգծել է, որ չեխ գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանով, ինչն իր հերթին խթան կհանդիսանա նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:

Армянские и чешские парламентарии отметили важность реализации совместных программ
6 мая председатель парламентской группы дружбы Армения – Чехия Г.Абраамян, члены В.Овакимян, В.Енгибарян и К.Мкртчян встретились   с делегацией во главе с вице-спикером Сената Парламента Чехии Миланом Штехом.
Приветствуя гостей, председатель парламентской группы дружбы Армения – Чехия коснулась исторических общностей двух стран, подчеркнула важность дальнейшего углубления сотрудничества групп дружбы – как платформы парламентской дипломатии. Обратившись к процессу развития демократических институтов в Армении, она отметила необходимость изучения богатого опыта Чехии в данном вопросе.
Милан Штех заметил, что в Сенате чешского парламента нет групп дружбы, однако Сенат сотрудничает с действующими в Палате депутатов группами, в том числе с группой Чехия – Армения. Вице-спикер сообщил, что в Чехии за последние тридцать лет проведены реформы в различных сферах, ныне их страна в ряду быстро развивающихся и нуждается в квалифицированных специалистах.
Армянские и чешские парламентарии говорили о сотрудничестве в различных сферах, осуществлении совместных программ. Милан Штех отметил, что Чехия, как страна-член ЕС, может содействовать развитию сфер, имеющих для Армении важное значение.
Г.Абраамян обратилась также к изменению налогового законодательства – в установлении более прозрачных процедур для привлечения инвестиций. Вице-спикер Сената подчеркнул, что чешские бизнесмены заинтересованы Арменией, что в свою очередь поможет созданию новых рабочих мест.