Նախագահ Սարգսյանի հրավերով Հայաստան կժամանի ֆրանսիական «Դասո սիստեմս» ընկերության պատվիրակությունը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով Հայաստան կայցելի ֆրանսիական հայտնի «Դասո սիստեմս» («Dassault systemes») ընկերության պատվիրակությունը, որի կազմում են ընկերության փոխնախագահ, Քրիստիան Նաղդանը և ակադեմիական ծրագրերի գլխավոր տնօրեն Զևիեր Ֆոժերը:
2018 թվականի նոյեմբերին, ինչպես նաև 2019 թվականի փետրվարին Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցերի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպումներ էր ունեցել ընկերության ղեկավարության հետ՝ առաջարկելով դիտարկել համագործակցության հնարավորությունները: Կողմերն ընդգծել էին կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության մեծ ներուժն ու համատեղ ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն հայտնել, ինչպես նաև պայմանավորվել ընկերության ներկայացուցիչների՝ Հայաստան այցելության մասին։
Կյանքի կոչելով պայմանավորվածությունը՝ «Դասո սիստեմս»-ի պատվիրակությունը մայիսի 9-ին կժամանի Հայաստան: Ընկերության ներկայացուցիչները հանդիպումներ կունենան նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ, կայցելեն Երևանի պետական համալսարան, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան, «Այբ» դպրոց, «Քվանտ» վարժարան, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերություն, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, «PicsArt» և «ԲեթԿոնստրակտ» ընկերություններ, կհանդիպեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն ընկերության կողմից Հայաստանում հնարավոր ծրագրերի ու համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները:
«Դասո սիստեմս»-ը գործում է«Dassault Group» ֆրանսիական հանրահայտ ընկերության կազմում: Այն ծրագրային ապահովում է տրամադրում ռազմարդյունաբերական ոլորտին, մասնավորապես, ավիացիոն–տիեզերական, պաշտպանական, էներգետիկ համակարգերի համար։ Խումբը գործունեություն է ծավալում նաև լոգիստիկ համակարգերի, էլեկտրական հիբրիդային տրանսպորտային միջոցների, անշարժ գույքի և այլ բնագավառներում:

Delegation of the French Dassault Systemes Company will Wisit Armenia at the Invitation of the President of Armenia
At the invitation of the President of Armenia, a delegation of the French Dassault Systemes company will visit Armenia. The delegation will comprise the Vice President of the company Christian Nardin and Senior Director for Academic Programs Xavier Fouger.
In the framework of his working visits to France in November 2018 and February 2019, President Armen Sarkissian held meetings with the leadership of the company and proposed to look into the possibilities of cooperation. The parties underscored the great potential for collaboration in the areas of education, science, and technologies as well as their readiness to implement joint programs. They also reached the agreement on the visit to Armenia of the company’s representatives. To call the agreement to life, the Dassault Systemes’ delegation will arrive to Armenia on May 9.
The representatives of the company will hold meetings with the President of Armenia Armen Sarkissian, Secretary of the Security Council Armen Grigorian, will visit the Yerevan State University, French University of Armenia, Aib school, Quant college, Synopsis Armenia company, TUMO center of creative technologies, PicsArt and BetConstruct companies. They will also meet with the representatives of the information technologies companies. During the meeting, the parties will discuss possibilities of implementing in Armenia of joint programs and projects.
The Dassault Systemes is part of the renowned Dassault Group French company.
It provides program support to the military industrial sector, particularly, to airspace, defense, and energy areas. The Group works also in the areas of logistic systems, hybrid electric transportation vehicles, real estate, and others.