Քոչարյանի գործով վարույթը կասեցվել է եւ ուղարկվել Սահմանադրական դատարան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի եւ ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ գործի վարույթը դատարանի որոշմամբ կասեցվել է եւ ուղարկվել Սահմանադրական դատարան: Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում հայտնեց Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը: Նա ասաց, որ քիչ առաջ դատարանի աշխատակազմից զանգահարել են եւ տեղեկացրել որոշման մասին։
Փաստաբանի խոսքով՝ դատարանն ամենայն հավանականությամբ ՍԴ է դիմել Քոչարյանին և մյուսներին առաջադրված ՀՀ ՔՕ 301.1 հոդվածի՝ (սահմանադրական կարգը տապալելը) սահմանադրականության հարցը պարզելու հիմքով։ Նշենք, որ նախքան գործը դատաքննության պատրաստելը դատարանը կարող է նման որոշում կայացնել։
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները նման միջնորդություն էին ներկայացրել դատարան, սակայն դատարանն այն չէր քննել:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 18-ին Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը փոխել էր Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը՝ Արցախի գործող եւ նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի եւ Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորութամբ:

Производство по делу Роберта Кочаряна и других приостановлено
Решением суда производство по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера Армена Геворгяна, министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова приостановлено. Об этом заявил в беседе с корреспондентом NEWS.am адвокат Оганяна Карен Межлумян.
По его словам, только что звонили из аппарата суда, откуда сообщили о решении. Как отметил Межлумян, суд, по всей вероятности, обратился в КС для выяснения вопроса конституционности статьи 301.1 УК Армении (свержение конституционного строя), по которой выдвинуто обвинение Кочаряну и другим.
Отметим, что адвокаты экс-президента представили в суд подобное ходатайство, однако оно не было рассмотрено.
Напомним, что судья суда общей юрисдикции Еревана Давид Григорян изменил меру пресечения в отношении Кочаряна под личное поручительство бывшего и действующего президентов Арцаха Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна.