ԵՄ-ն հրապարակել է զեկույց Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումների մասին
Եվրոպական միությունն այսօր հրապարակել է Հայաստանում զարգացումների և 2018 թվականի հունիսից 2019 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունների մասին: Զեկույցը հրապարակվել է ս.թ. հունիսի 13-ին նախատեսված ԵՄ-ՀՀ գործընկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ:
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանն ավելացրել է ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ամրապնդմանն ու ընդլայնմանն ուղղված ջանքերը, Հայաստանը հետևողականորեն  ճանաչել է, որ Եվրամիությունը կարևոր դեր կարող է կատարել երկրի բարեփոխման օրակարգի սահուն իրականացման գործում: Այդուհանդերձ, բարեփոխումների գործընթացն իր վաղ փուլում է մնում: ՀՀ Կառավարության կողմից ներկայացված՝ ԵՄ-ՀՀ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզը կարևոր գործիք է բարեփոխման ծրագրերի առաջխաղացման համար:
«Եվրոպական միությունը եղել և կշարունակի մնալ ՀՀ կառավարության ստանձնած՝ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ու երկրում մարդու իրավունքների խթանմանը մտված հավակնոտ բարեփոխումների ծրագրի ամենամեծ աջակիցը: Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Եվրամիության համար և մենք կենտրոնացած ենք մեր լայնածածկույթ երկկողմ համաձայնագրի իրականացման, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում կոնկրետ արդյունքների ապահովման  վրա: Մշտապես կայուն համոզմունք ունենք, որ մեր նպատակները շոշափելի օգուտներ են բերում մեր քաղաքացիներին», - նշել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
«Եվրամիությունն ու Հայաստանը ամուր գործընկերներ են, և մենք պատրաստ ենք աջակցել կոնկրետ բարեփոխումների իրականացմանը՝ մարդկանց համար էական, այդ թվում՝ արդարադատության և կրթության ոլորտներում: Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արագ իրականացումն առաջարկում է նոր տնտեսական հնարավորություններ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար», - նշել է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հանձնակատար Յոհաննես Հաանը:

EU Issued a Report on Developments in Armenia and EU-Armenia Relations
The European Union has today issued a report on developments in Armenia and EU-Armenia relations between June 2018 and early May 2019. The report comes ahead of the EU-Armenia Partnership Council on 13 June. It finds that Armenia has stepped up its efforts to reinforce and enhance its partnership with the EU, and that Armenia consistently acknowledged the significant role the EU can play in the smooth implementation of the country's reform agenda. However, the reform process remains at an early stage. The government's roadmap for the implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement will be an important instrument in advancing reform plans.
"The European Union has been and will continue be the biggest supporter of the Armenian government's ambitious reform plan, which is consolidating democracy, the rule of law and promoting human rights in the country", said the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, Federica Mogherini. ”Armenia is an important partner for the European Union, and together we are focussed on implementing our wide-reaching bilateral agreement, as well as delivering concrete results within the Eastern Partnership. We always keep firmly in mind that our aim is bringing tangible benefits to our citizens.”
“The EU and Armenia are strong partners and we stand ready to support concrete reforms, including in the area of justice and education, which are key for the people", said the Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn. "The swift implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement offers new economic opportunities for all Armenian citizens."