Սպասվում են 10-ը անմոռանալի օրեր. Արցախում մեկնարկում են CONIFA European Football Cup 2019-ը
Այսօր՝ հունիսի 1-ին, CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019-ի բացմանը նվիրված Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասուլիսին պատասխանատուներն անդրադարձել են այս ընթացքում կատարված աշխատանքներին և որոշ մանրամասներ ներկայացրել առաջիկա օրերին սպասվող մշակութային ու մարզական միջոցառումների մասին:
CONIFA-ի նախագահ Պեր-Անդերս Բլինդն իր խոսքում ասել է, որ իրենց համար շատ մեծ պատիվ է լինել Արցախում, քանի որ անչափ տպավորված են արցախցիների ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքից:
«Մենք ներկայացնում ենք 6 մայրցամաքներում ապրող ավելի քան 370 մլն մարդկանց: Մեր կարևորագույն նպատակն է Արցախի գեղեցկությունը ներկայացնել ամբողջ աշխարհին: Եվ մեզ համար շատ կարևոր է ազդեցություն ունենալ մարդկանց վրա և երջանկություն պարգևել նրանց»,- նշել է Պեր-Անդերս Բլինդը:
Իր հերթին CONIFA-ի նախագահ Ալբերտո Ռիսկիոն շնորհակալություն է հայտնել արցախցիներին և CONIFA-ին՝ վերջին ամիսների ընթացքում կատարած ահռելի աշխատանքի համար: Նա հույս է հայտնել, որ բոլորը հնարավորություն կունենան վայելելու մրցաշարը:
CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019- ի կազմկոﬕտեի նախագահ, ԱՀ պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն էլ նշել է, որ սպասվում են 10-ը անմոռանալի օրեր, որոնք հագեցած կլինեն մշակութային և մարզական մի շաքր միջոցառումներով:
Նրա խոսքով՝ ավելի քան 50 մշակութային միջոցառում է նախատեսվում: «Արցախում առաջին անգամ է այսպիսի լայնամասշտաբ միջոցառում անցկացվում, և մենք արել ենք ամեն ինչ, որպեսզի իսկական տոն լինի բոլորի համար: Անցած տարի Արցախը հայտ էր ներկայացրել CONIFA-ի կազմկոմիտե, և այդ ժամանակ մենք առաջնորդվել ենք այն կարգախոսով, որ Արցախը ամբողջ աշխարհին ներկայանում է որպես սպորտային, երիտասարդ, խաղաղ, զարգացող և ապագային միտված երկիր: Ուրախ ենք, որ ընտրվել ենք որպես կազմակերպիչ: Մեր նպատակները արտացոլվել են նաև առաջնության կարգախոսում` «Բաց դռներ, ամուր դարպաս», որը խոսում է արցախյան հյուրասիրության և ամուր դարպասների մասին: Ցավոք սրտի, ոչ բոլոր հայտ ներկայացրած թիմերը կարողացան մասնակցել առաջնությանը, և վերջնական ներկայացել են 8 թիմեր»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Նա նշել է նաև, որ առաջին անգամ Եվրոպայի առաջնությունը անց է կացվում միաժամանակ չորս մարզադաշտերում և վերջին ամիսների ընթացքում զգալի աշխատանքներ են իրականացվել այդ մարզադաշտերը CONIFA-ի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար: Շուրջ 13000-140000 հանդիսատես ուրախությամբ կարող է դիտել թիմերի ֆուտբոլային խաղերը: Ընդհանուր առմամբ, հավատարմագրվել են 100-ից ավելի լրատվամիջոցներ, որոնցից կեսը օտարերկրյա են:
Իսկ CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019 կազմկոմիտեի փոխնախագահ, ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը ասել է, որ մեկնարկում է շատ սպասված միջոցառում:
Նախարարի խոսքով՝ այս ամիսների ընթացքում, նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնելով, բարեկամացել են բոլոր մասնակից թիմերի և CONIFA-ի անդամների հետ:
«Կարծում եմ` CONIFA-ի առաքելությունը հենց դա է, նոր կամուրջներ կառուցել ժողովուրդների և ազգերի միջև: Մենք փորձել ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի միջոցառումը անցնի բարեհաջող»,- ավելացրել է Ն. Աղաբալյանը:
Նշենք, որ քիչ անց կտրվի CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019 առաջնության պաշտոնական մեկնարկը: Տոնական միջոցառումը կուղեկցվի համերգային ծրագրով: Իսկ բացման արարողությունից հետո Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կհեռարձակվի Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչ խաղը:

В Карабахе будет 10 незабываемых дней: стартовал Чемпионат Европы по футболу среди непризнанных стран
Сегодня в столице Карабаха Степанакерте состоялась пресс-конференция, посвященная открытию Кубка Европы по футболу среди непризнанных стран CONIFA Sportsbet.io 2019. Как сообщает "Арцахпресс", президент CONIFA Пер-Андерс Блинд на пресс-конференции сказал о том, что для них - большая честь находиться в Арцахе, и они очень впечатлены теплым отношением, проявленным народом Арцаха.
"Мы представляем более 370 миллионов человек на 6 континентах. Наша главная цель - представить красоту Арцаха всему миру. Для нас очень важно влиять на людей и дарить им счастье", - сказал Пер-Андерс Блинд.
В свою очередь, глава CONIFA Альберто Рискио поблагодарил жителей Арцаха и CONIFA за большую работу, которую они проделали в последние месяцы. Он выразил надежду, что у каждого будет возможность насладиться турниром.
Руководитель оргкомитета Кубка Европы по футболу CONIFA Sportsbet.io 2019, госминистр Республики Арцах Григорий Мартиросян отметил, что в Арцахе ожидается 10 незабываемых дней, которые будут полны культурных и спортивных мероприятий. По его словам, запланировано более 50 культурных мероприятий. "Такое масштабное мероприятие проводится в Арцахе впервые, и мы сделали все, чтобы это был настоящий праздник для всех. Арцах - спортивная, мирная, развивающаяся и ориентированная на будущее страна. Мы рады быть избранными в качестве организаторов. Наши цели также отражены в слогане - "Открытые двери, сильные ворота", что говорит о гостеприимстве и крепких воротах Арцаха. К сожалению, не все претенденты смогли принять участие в чемпионате, и здесь будут соревноваться 8 команд", - сказал Мартиросян.
Впервые этот альтернативный чемпионат Европы будет проводиться одновременно на четырех стадионах, и в последние месяцы была проделана значительная работа по приведению этих стадионов в соответствие с требованиями CONIFA. Тысячи зрителей могут с удовольствием наблюдать за футбольными матчами команд. Всего в Карабахе в эти дни аккредитовано более 100 СМИ, половина из которых - иностранные.
Наринэ Агабалян, вице-президент оргкомитета Кубка Европы по футболу CONIFA Sportsbet.io 2019, отметила: "Я считаю, что миссия CONIFA - строить новые мосты между народами и нациями. Мы постарались сделать все, чтобы мероприятие прошло успешно".
Отметим, что в эти минуты в столице Карабаха проходит официальная церемония открытия чемпионата Европы по футболу CONIFA Sportsbet.io 2019.