«Խավիարային դիվանագիտությունն» ու Ադրբեջանի կողմից կաշառված Լուկա Վոլոնտեն (տեղեկանք)
Հունիսի 3-ին Միլանի Արդարադատության պալատում սկսվել է Եվրոպական խորհրդի իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների խորհրդարանական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Լուկա Վոլոնտեի դատավարությունը:
Իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեն «խավիարային դիվանագիտության» սկանդալի մասնակիցներից է: Նա մեղադրվում է Ադրբեջանից 2.4 մլն եվրո ստանալու մեջ: Այդ գումարը նա ծախսել է ԵԽԽՎ մի շարք պատգամավորների կաշառելու համար, որպեսզի տապալեն Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների մասին զեկույցը 2013թ. հունվարին:
Ո՞վ է Լուկա Վոլոնտեն
Լուկա Վոլոնտեն բազմաթիվ կապեր ունեցող փորձառու քաղաքական գործիչ է: Ծնվել է 1966 թ. Սարոննո քաղաքում: Երիտասարդ տարիներին միացել է «Հաղորդակցություն և ազատություն» իտալական կաթոլիկ շարժմանը: 1996 թվականին Իտալիայի խորհրդարան է մտել որպես Սիլվիո Բերլուսկոնիի կառավարությանն հարող Քրիստոնիա-դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ:
2011-2013 թթ. նա ԵԽԽՎ-ում Իտալիայի լիիրավ ներկայացուցիչներից էր: Այդ տարիներին նա նաև ղեկավարել է ԵԺԿ խմբակցությունը:
«Խավիարային դիվանագիտություն»
«Խավիարային դիվանագիտություն» եզրույթն առաջին անգամ օգտագործվել է 2012 թվականին Եվրոպական կայունության նախաձեռնության «European Stability Initiative (ESI)» հրապարակած զեկույցում: Այն վերնագրված էր «Խավիարային դիվանագիտություն. ինչպե՞ս Ադրբեջանը լռեցրեց Եվրոպայի խորհրդին»: Զեկույցում այս եզրույթը օգտագործվում էր մատնանշելու ադրբեջանական պաշտոնյաների թանկարժեք նվերներն օտարերկրյա քաղաքական գործիչներին:
Եվրոպական կայունության նախաձեռնության աղբյուրների համաձայն, ինչպես Խորհրդարանական ասամբլեայում, այնպես էլ քարտուղարությունում կա մարդկանց խումբ, որոնք որպես նվեր ադրբեջանական իշխանություններից ստանում են առնվազն կես կիլոգրամ սև խավիար (շուկայում գինը 1300 եվրոյից ավելի է) տարվա մեջ 4 անգամ: Բազմաթիվ գործիչներ հրավիրվում են Բաքու և այդ այցերի ընթացքում խավիարի հետ միասին ստանում են նաև այլ թանկարժեք նվերներ:
Բեռլինում գտնվող Կայունության եվրոպական ինստիտուտի քաղաքական խորհրդատու Հերալդ Կնաուսի խոսքով` ամեն տարի Եվրոպայի խորհրդի 50-60 պատգամավոր է հրավիրվում Ադրբեջան: Նրանց տեղավորում են լյուքս համարներում, հազարավոր եվրոների հասնող թանկարժեք նվերներ են տալիս:
Ավելին, Եվրոպայի Խորհրդում Բաքվի նախկին ներկայացուցիչ Արիֆ Մամադովի խոսքով` ադրբեջանական դեսպանատանը կան հատուկ փոքրիկ սենյակներ, որտեղ պահվում են նվերները՝ խավիար և տարբեր չափսերի գորգեր: Նվիրվող գորգերի արժեքը կախված է քաղաքական գործչի պաշտոնից:
Ինչո՞ւմ է մեղադրվում Վոլոնտեն
Իտալացի քաղաքական գործիչ Լուկա Վոլոնտեի գործը դարձել է Եվրոպական խորհրդի պատմության մեջ ամենաաղմկահարույց կոռուպցիոն սկանդալներից մեկը:
Լուկա Վոլոնտեն մեղադրվում է Ադրբեջանից  ավելի քան 2 մլն եվրո կաշառք ստանալու մեջ։ «Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն» հետազոտական կենտրոնի կողմից հրապարակված «Խավիարային դիվանագիտություն» զեկույցի երկրորդ մասում նշվում է, որ Վոլոնտեն ադրբեջանական աղբյուրներից 2012-14թթ. ստացել է մոտ 2 մլն եվրո կաշառք՝ տարբեր հիմնադրամների հաշվին արված փոխանցումներով:
Ստացված միջոցների մի մասը նա փոխանցել է այլ պատգամավորների: Այդ պատգամավորները Եվրոպայի խորհրդում 2013թ.-ին դեմ են քվեարկել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումները դատապարտող բանաձևին:
2013թ․-ին ԵԽԽՎ-ում քննարկվել է Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների վերաբերյալ զեկույցը, որը պատրաստել էր գերմանացի պատգամավոր, սոցիալիսների խմբի անդամ Քրիստոֆ Շտրասերը։
Ադրբեջանի իշխանությունները Վոլոնտեին հանձնարարել են ձայներ բերել հօգուտ Ադրբեջանի։ Վոլոնտեն նաև ստացել է ԵԽԽՎ նախկին նախագահ Պեդրո Ագրամունտի աջակցությունը՝ պառակտել սոցիալիստների խմբին ու տապալել զեկույցը։ Զեկույցն ի վերջո մերժվել  է 125 դեմ, 79 կողմ ձայներով։
Հետաքննության ընթացքում Վոլոնտեն խոստովանել է, որ 2.4 միլիոն դոլար է ստացել ադրբեջանական պատվիրակության անդամ Էլխան Սուլեյմանովից:  Վոլոնտեի վճարումները կատարվել են բրիտանական չորս ընկերությունների միջոցով:
Իր դեմ առաջադրած մեղադրանքներն ընդունելուց բացի, Վոլոնտեն նաև համաձայնել էր համագործակցել հետաքննության հետ և նշել էր եվրոպական մի շարք քաղաքական գործիչների անուններ, որոնք լոբբինգ էին իրականացրել ադրբեջանական իշխանությունների համար:

On June 3, the trial of Luca Volonte, the former Chair of the European Commission's Legal Affairs and Human Rights Committee, started in Milan Chamber of Justice.
Italian MP Luca Volonte is engaged in the "caviar diplomacy" scandal. He is accused of receiving 2.4 million euros from Azerbaijan. He spent the money to bribe a number of PACE deputies to overthrow the report on Azerbaijan's political prisoners in January 2013.
Luca Volonte is an experienced politician with many connections. He was born in the city of Saronno, in 1966. As a young man he joined the Catholic movement of Communication and Freedom. In 1996, he joined the Italian Parliament as a representative of the Christian-Democratic pro-government party.
In 2011-2013 he was a full representative of Italy in PACE. During those years he also led the EPP faction.
The term "caviar diplomacy" was first used in the 2012 in the European Stability Initiative’s report. It was titled "Caviar Diplomacy: how Azerbaijan silenced the Council of Europe." In the report the term was used to indicate the precious gifts of Azerbaijani officials to foreign politicians.
According to the sources of the European Stability Initiative, both the Parliamentary Assembly and the Secretariat have a group of people, who receive at least half a kilo of black caviar (the market price is over 1,300 euros) from the Azerbaijani authorities four times a year. Many figures are invited to Baku and during these visits, they get other expensive gifts along with caviar.
Gerald Knaus, a political consultant at the European Stability Institute in Berlin, says every year 50-60 Council of Europe members are invited to Azerbaijan. They are accommodated in deluxe rooms and receive valuable gifts of thousands of euros.
Moreover, according to Arif Mammadov, a former Baku representative in the Council of Europe, there are special small rooms in the Azerbaijani Embassy where gifts, caviar and carpets of different sizes are kept. The value of carpets donated depends on the position of politicians.
The case of Italian politician Luca Volonte has become one of the loudest corruption scandals in the history of the European Council.
Luca Volonte is accused of receiving more than 2 million euro bribe from Azerbaijan. The second part of the “Caviar Diplomacy” report, published by the European Stability Initiative research center, notes that Volonte, in 2012, received a bribe of around 2 million euros from the Azerbaijani sources, with transfers to various fund accounts.
He transferred some of the funds to other MPs. Those MPs in the Council of Europe voted against the resolution condemning human rights violations in Azerbaijan in 2013.
In 2013, a report on political prisoners in Azerbaijan, prepared by German MP, member of the Socialist Group, Christoph Strasser, was discussed at the PACE.
Azerbaijani authorities assigned Volonte to win votes in favor of Azerbaijan. Volonte also received the support of former PACE President Pedro Agramunt, to split the socialist group and overthrow the report. The report was finally rejected by 125:79 votes.
During the investigation, Volonte confessed that he received 2.4 million dollars from Elkhan Suleymanov, a member of the Azerbaijani delegation. Volonte’s payments were made through four British companies.
In addition to accepting allegations against him, Volonte also agreed to cooperate with the investigation and mentioned the names of a number of European politicians who lobbied for the Azerbaijani authorities.