Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Սեսիլիա Բոտինոյի հետ
Հուլիսի 1-2-ը Մոսկվայում ընթացող «Պառլամենտարիզմի զարգացում» միջազգային ֆորումի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Սեսիլիա Բոտինոյի հետ:
Ողջունելով իր գործընկերոջը՝ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև հարաբերությունները հիմնված են բազմամյա բարեկամության և փոխադարձ վստահության վրա, ինչը լավ հիմք է երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարային ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է իր պաշտոնակցին Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Սեսիլիա Բոտինոն տեղեկացրել է, որ ընտրվելուց հետո արդեն իսկ հասցրել է հանդիպել հայ համայնքի հետ, որը մեծ դեր ունի երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում: Նա նշել է, որ իր երկրի խորհրդարանում ամեն տարի իրականացվում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ:
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը շնորհակալություն է հայտնել ուրուգվայցի գործընկերներին Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ունեցած դիրքորոշման համար: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում արդեն իսկ ձևավորվել է Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խումբը՝ հույս հայտնելով, որ վերջինս ակտիվ գործունեություն կծավալի:
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հայ խորհրդարանականների հետ համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նշելով, որ մոտ օրերս Հայաստանում Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսության բացումը ևս նոր զարկ կտա երկու երկրների միջև բազմոլորտ հարաբերություններին:

В парламенте Уругвая ежегодно проводятся мероприятия в память жертв Геноцида армян: Сесилия Боттино
Председатель НС А.Мирзоян в рамках проходящего 1-2 июля в Москве международного форума “Развитие парламентаризма” встретился с председателем Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Сесилией Боттино.
Приветствуя коллегу, Председатель НС подчеркнул, что отношения между Арменией и Уругваем основаны на многолетней дружбе и взаимном доверии, что является хорошей базой для претворения в жизнь перспективных программ сотрудничества между двумя странами. А.Мирзоян поздравил своего партнера с избранием председателем Палаты представителей.
Сесилия Боттино сообщила, что после избрания уже успела встретиться с армянской общиной, которая играет весомую роль в общественно-политической жизни страны. Она отметила, что в парламенте Уругвая ежегодно проводятся мероприятия в память жертв Геноцида армян.
Спикер парламента Армении поблагодарил уругвайских коллег за позицию по Нагорно-Карабахской проблеме. А.Мирзоян проинформировал, что в НС седьмого созыва уже сформирована группа дружбы Армения – Уругвай, выразив надежду на ее активную деятельность.
Председатель Палаты представителей Уругвая выразила готовность к сотрудничеству с армянскими парламентариями, отметив, что открытие в Армении в ближайшие дни генерального консульства Уругвая придаст новый импульс многогранным отношениям двух стран.