Ավինյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայի կողմից համալիր ջրամբարաշինության ծրագրերի վերաբերյալ
Հուլիսի 16-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող և փոքր կղզիական զարգացող երկրների հարցերով ՄԱԿ-ի բարձր հանձնակատար տիկին Ֆեկիտամոելոա Կատոա Ուտոյկամանուի (Fekitamoeloa Katoa 'Utoikamanu) հետ:
Հանդիպման սկզբում զրուցակիցները կարևորեցին դեպի ծով ելք չունեցող երկրների համար ապրանքների անխոչընդոտ փոխադրման հնարավորությունները, ծովային նավահանգիստներին ու համաշխարհային շուկաներին հասանելիության ապահովմանն ուղղված առարկայական ծրագրերի իրականացումը: Այս առումով Ֆեկիտամոելոա Կատոա Ուտոյկամանուն ընդգծեց առաջիկայում նախատեսվող Վիեննայի «Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների 2014-2024 գործողությունների ծրագրի» միջանկյալ զեկույցի ուսումնասիրության գործընթացում ներգրավված երկրների ակտիվ համագործակցությունը:
Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող և փոքր կղզիական զարգացող երկրների հարցերով ՄԱԿ-ի բարձր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը հատկապես ծով ելք չունեցող զարգացող պետությունների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի առումով։
Միաժամանակ Տիգրան Ավինյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց մեր երկրի աշխարհագրական դիրքի, մասնավորապես՝ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող թվով 32 երկրների շարքում Հայաստանի առանձնահատկությունների վրա: Փոխվարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանը ոչ միայն աշխարհագրական դիրքի բերումով չունի անմիջական ելք դեպի ծով, այլև չորս սահմաններից երկուսը փակ են։ Այս առումով փոխվարչապետն առաջարկեց տիկին Ուտոյկամանուին Թուրքիայի կողմից Հայաստանի սահմանը փակ պահելու հարցի կարգավորման նպատակով գործնական քայլեր ձեռնարկել։ Վերջինս խոստացավ ուսումնասիրել բարձրաձայնված խնդիրները:
Բացի այդ, Տիգրան Ավինյանը մտահոգություն հայտնեց Թուրքիայի կողմից Արաքս գետի ջրային ռեսուրսների օգտագործմամբ համալիր ջրամբարաշինության ծրագրերի վերաբերյալ։ Մատնանշվեց, որ վերոնշյալը ոչ միայն բացասաբար է ազդում Արաքսի ավազանից սնուցվող հողատարածքների վրա, այլև էականորեն խախտում է տարածաշրջանի հիդրոլոգիական և կենսոլորտային հավասարակշռությունը:

Авинян выразил обеспокоенность заместителю генсекретаря ООН по поводу программ Турции по строительству водохранилищ
Вице-премьер Тигран Авинян 16 июля встретился с заместителем генерального секретаря ООН, Высоким представителем ООН по наименее развитым странам, развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, и малым островным развивающимся государствам Фекитамоелоа Утоикаману.
В начале встречи собеседники подчеркнули важность возможностей беспрепятственной перевозки грузов для не имеющие выхода к морю стран, реализации целевых программ по доступу к морским портам и мировым рынкам. В этой связи Фекитамоелоа Утоикаману подчеркнула важность активного сотрудничества стран, вовлеченных в предстоящий в Вене процесс изучения промежуточного доклада "План действий не имеющих выхода к морю развивающихся стран на 2014–2024 годы".
Тигран Авинян отметил, что Армения высоко оценивает деятельность офиса Высокого представителя ООН по наименее развитым странам, развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, и малым островным развивающимся государствам особенно в контексте усилий по преодолению вызовов, вставших перед не имеющими выхода к морю развивающимися странами.
Вместе с тем Тигран Авинян обратил внимание собеседника на географическое положение нашей страны, в частности, на особенности Армении среди 32 развивающихся стран, не имеющих выхода к морю. Вице-премьер подчеркнул, что Армения не только не имеет прямого выхода к морю из-за своего географического положения, но также две из четырех границ закрыты. В этой связи вице-премьер предложил г-же Утоикаману предпринять практические шаги для решения вопроса сохранения Турцией закрытой границы Армении. Она пообещала изучить поднятые вопросы.
Кроме того, Тигран Авинян выразил обеспокоенность по поводу комплексных программ Турции по строительству водохранилищ, использующих водные ресурсы реки Аракс. Было отмечено, что вышеупомянутое не только негативно влияет на земельные участки, питаемые из бассейна реки Аракс, но и существенно нарушает гидрологический и биосферный баланс региона.