Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեին
Հուլիսի 24-ին Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հետ:
Վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն և ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձան հայ-վրացական երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի՝ երկուստեք համոզմունք հայտնելով, որ հետագա ակտիվ փոխգործակցությունը կնպաստի երկու հարևան ու բարեկամ պետությունների միջև մի շարք ուղղություններով համագործակցության ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծեցին առևտրատնտեսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ նշելով, որ այդ կապերի փոխշահավետ դինամիկ զարգացման համար անհրաժեշտ է համատեղ ջանքեր գործադրել առկա մեծ ներուժի կիրառման ուղղությամբ, այդ թվում տարածաշրջանային նոր ծրագրերի խթանման միջոցով:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Մամուկա Բախտաձեն դրական գնահատեցին միջազգային կառույցներում և բազմակողմ այլ հարթակներում Հայաստանի և Վրաստանի միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը: Կողմերը ԵՄ Արևելյան գործընկերության 10-ամյա հոբելյանի համատեքստում մտքեր փոխանակեցին այդ նախաձեռնության ապագա տեսլականի և այդ ձևաչափում համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քայլերի շուրջ։
Այս առնչությամբ առանձնահատուկ ընդգծվեց երիտասարդության շրջանում կապերի խթանմանն ուղղված ծրագրերի նախաձեռնումը, ինչն առավել կամրապնդի ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքների հիման վրա գործող հասարակությունների հետագա մերձեցումը:
Վրաստանի վարչապետը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը բարձր գնահատեցին վիրահայ համայնքի կամրջող դերակատարությունը երկու բարեկամ ժողովուրդների առավել մերձեցման և հարաբերությունների ամրապնդման հարցում։ Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր երախտագիտությունը հայտնեց Վրաստանի իշխանություններին՝ հայ համայնքի հանդեպ ցուցաբերած հոգատար վերաբերմունքի համար:
Վրաստանի վարչապետը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության անհրաժեշտությունը և այս ուղղությամբ Հայաստանի և Վրաստանի հետագա համագործակցության կարևորությունը:

Глава МИД Армении и премьер Грузии обсудили ряд вопросов
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе в ходе состоявшейся накануне, 24 июля, встречи обсудили ряд вопросов двусторонней повестки, выразив обоюдно уверенность в том, что дальнейшее активное взаимодействие поспособствует укреплению и расширению сотрудничества между двумя дружественными и соседними государствами и народами по ряду направлений. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу МИД РА.
Собеседники выразили удовлетворение высоким уровнем торгово-экономических отношений между двумя странами, указав, что для взаимовыгодного динамичного развития этих связей необходимо приложить совместные усилия по использованию имеющегося большого потенциала, в том числе путем продвижения новых региональных проектов.
Зограб Мнацаканян и Мамука Бахтадзе позитивно оценили налаженное между Арменией и Грузией эффективное сотрудничество в международных структурах и на других многосторонних платформах. В контексте 10-летия программы ЕС «Восточное партнерство» стороны обменялись мнениями по поводу будущего этой инициативы и шагов, направленных на расширение сотрудничества в данном формате.
Мнацаканян и Бахтадзе также обменялись мнениями относительно ряд вопросов региональной повестки, подчеркнув необходимость мира и стабильности на Южном Кавказе, а также важность дальнейшего сотрудничества Армении и Грузии в этом направлении.
В тот же день Мнацаканян встретился и с представителями армянской общины Грузии.
В своем слове министр отметил в частности: хотя у Армении и Грузии разные проблемы в регионе, тем не менее, страны объединяет общий интерес по созданию среды, способствующей благоденствию своих народов, повестке мира и безопасности.