Հիմա անշարժ գույք գնողները շատ են, վաճառողները քիչ. Ն. Փաշինյան
Մեր երկրում հիփոթեքային վարկերը աննախադեպ աճ են ունեցել: Այս մասին հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով անշարժ գույքի շուկայի տվյալների մասին գրառում է կատարել Facebook-ի իր էջում:
Գրառումն ամբողջությամբ՝ ստորև.
«2019 թվականի հուլիսին 2018 թվականի հուլիսի համեմատ Հայաստանում անշարժ գույքի գործարքները աճել են 17.1 տոկոսով, 2019 թվականի հուլիսին՝ 2019 թվականի հունիսի համեմատ 10.3 տոկոսով:
Ամենաուրախալին այն է, որ 2019 թվականի հուլիսին 2018 թվականի հուլիսի նկատմամբ արտադրական նշանակության անշարժ գույքի գործարքները աճել են 11.7 տոկոսով, 2019 թվականի հուլիսին՝ հունիսի համեմատությամբ՝ 3.1 տոկոսով:
Շատ ավելի ուրախալի է, որ գործարքների աճը գրանցվել է մարզերի եւ ոչ թե մայրաքաղաք Երեւանի հաշվին:
Ի դեպ, նախկինում, երբ անշարժ գույքի գործարքների աճի մասին գրառումներ եմ արել, շատ ակտիվ են եղել այն օգտատերերը, որոնք նշում են, թե մարդիկ տները վաճառում են եւ հեռանում:
Հարգելիներս, Ձեր ասած իրավիճակում անշարժ գույքի գները եւ գործարքները ոչ թե աճում են, այլ նվազում, որովհետեւ վաճառողները շատ են լինում, իսկ գնողները քիչ, եւ մարդիկ նույնիսկ մեծ ցանկություն ունենալով՝ տարիներով չեն կարողանում վաճառել իրենց բնակարանը: Մոտավորապես նման իրավիճակ գոյություն ուներ մինչեւ 2018 թվականի հեղափոխությունը:
Հիմա՝ հակառակ պրոցեսն է. գնողները շատ են, վաճառողները քիչ: Ընդ որում, ի՞նչ պատճառներով մարդը կարող է իր տունը վաճառել՝ բացի ամենահոռետեսական տարբերակներից:
Օրինակ՝ կարող է վաճառել ավելի լավ տուն գնելու համար: Կարող է իր լավ տունը ավելի վատ տնով փոխարինել՝ գոյացած շահույթով ներդրում անելու համար եւ այսպես շարունակ:
Էլ չեմ ասում՝ զրոյից բնակարան ձեռքբերելու տարբերակը եւ ըստ էության գործարքների մի հիմնական մասը հենց այսպիսին է: Եւ այն, որ մեր երկրում հիփոթեքային վարկերը աննախադեպ աճ են ունեցել, սրա ամենացցուն վկայությունն է:
2019 հունիսին 2018-ի հունիսի նկատմամբ հիփոթեքային վարկերի ծավալն աճել է 174 տոկոսով, իսկ 2019-ի առաջին կիսամյակում 2018-ի առաջին կիսամյակի նկատմամբ՝ 120 տոկոսով:

За год в Армении сделки с недвижимостью выросли на 17,1%: Пашинян
За один год в Армении сделки с недвижимостью выросли на 17,1%. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"В июле 2019 года по сравнению с июлем 2018 года сделки по недвижимости в Армении выросли на 17,1%, в июле 2019 года - на 10,3% по сравнению с июнем 2019 года. Самое радостное то, что в июле 2019 года по сравнению с июлем 2018 года сделки по недвижимости производственного значения выросли на 11,7%, в июле 2019 года - на 3,1% по сравнению с июнем. Очень радует, что рост сделок зафиксирован за счет областей, а не столицы. Кстати, раньше, когда я делал записи о росте сделок с недвижимостью, очень активными были те пользователи, которые отмечали, что люди продают дома и уезжают.
Уважаемые, в ситуации, описываемой вами, цены на недвижимость и сделки не растут, а снижаются, потому что продающих много, а покупателей мало, и люди, даже при большом желании, годами не могут продать свою квартиру. Примерно такая ситуация существовала до революции 2018 года. Сейчас покупателей много, продавцом мало. При этом по каким причинам человек продет свой дом, кроме самых пессимистичных вариантов. Например, продает для покупки лучшего дома. Может быть хороший дом заменяет домом похуже, чтобы полученную прибыль вложить во что-нибудь и так далее. Уже и не говорю, что есть варианты приобретения квартиры с нуля и, по сути, основная часть сделок именно такова. И то, что в нашей стране ипотечные кредиты имели беспрецедентный рост, является самым ярким свидетельством этого", - как передает Арменпресс, написал Пашинян.
Премьер-министр также отметил, что в июне 2019 года объем ипотечных кредитов увеличился на 174% по сравнению с июнем 2018, а в первом полугодии 2019 года по сравнению с первым полугодием 2018 года - на 120%.