Ադրբեջանում հայտնված զինծառայող Արայիկ Ղազարյանի գործով որևէ ձերբակալված չկա
Ադրբեջանում հայտնված զինծառայող Արայիկ Ղազարյանի գործով որևէ ձերբակալված չկա: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից:
ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ առաջին կայազորային քննչական բաժնում քննություն է իրականացվում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 362-րդ (դասալքություն) հոդվածի 2-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի (զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները խախտելը նրանց միջև ստորադասության հարաբերությունների բացակայության դեպքում) 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով:
Քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել էր, որ 2019 թվական օգոստոսի 12-ի  ժամը 10:30-ի դրությամբ՝ մինչ Ա. Ղազարյանի կողմից մարտական դիրքը թողնելը՝ գլխի ծոծրակային շրջանում, սրունքների շրջաններում կամ մարմնի այլ հատվածներում Ա.Ղազարյանը մարմնական վնասվածքներ չի ունեցել:
Ինչ վերաբերում է նրա ձախ ձեռքի ցուցամատի վրա առկա վնասվածքին, ապա 2019 թվականի հուլիսի 24-ին Ա. Ղազարյանը զորամասից ուղեգրվել է Մարտունու զինհոսպիտալ, որտեղ տեղային անզգայացումով կատարվել է ձախ ձեռքի 2-րդ մատի կոշտուկի հեռացում, ինչի մասին արձանագրված է զինհոսպիտալի ամբուլատոր հիվանդների հաշվառման մատյանի մեջ, ինչպես նաև այդ մասին գրառում է կատարվել Ա. Ղազարյանի բուժգրքույկում:

По делу оказавшегося в Азербайджане военнослужащего Араика Казаряна никого не задержали
По делу военнослужащего Араика Казаряна, который оказался в Азербайджане, нет задержанных. Об этом Арменпресс сообщили в Следственном комитете Республики Армения.
В первом гарнизонном следственном отделе СК РА ведется расследование по признакам ч. 2 ст. 362 УК РА (дезертирство) и ст. 359 УК РА (нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности).
В результате следственных действий выяснилось, что по положению на 10:30 12-го августа 2019 года, до того как  А. Казарян покинул боевое положение, он не имел никаких телесных повреждений, ни в затылочной части головы, ни в голенях, ни в других частях тела.
Что касается травмы на указательном пальце его левой руки, то 24 июля 2019 года  А. Казарян из воинской части был направлен в военный госпиталь Мартуни, где под местным наркозом ему было сделано удаление мозолей на 2-ом пальце левой руки, о чем записано в журнале учета амбулаторных больных военного госпиталя, а также об этом была сделана запись медицинской карте Казаряна.