Իրանը կվերադառնա միջուկային գործարքի պարտավորություններին, եթե դրանք կատարի Եվրոպան. Զարիֆ
Իրանը պատրաստ է վերադառնալ Գործողությունների համատեղ համապարակ ծրագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարմանը, եթե Եվրոպան սկսի կատարել դրա պայմանները: Այդ մասին օգոստոսի 21-ին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
«Եթե Եվրոպան կատարի գործարքով նախատեսված իր պարտավորությունները, մենք կվերադառնանք դրանց կատարմանը: Մենք դա կանենք, նույնիսկ եթե ԱՄՆ-ը չվերադառնա ԳՀՀԾ»,-ասել է նախարարը, որի ելույթը հեռարձակել է Press TV հեռուստաալիքը:
Նրա խոսքով՝ «ոչ թե Իրանը, այլ ԱՄՆ-ն է ձգտում վերացնել միջուկային գործարքը»: «Մենք կարող ենք ԳՀՀԾ-ին վերադառնալ մի քանի ժամվա ընթացքում»,-ընդգծել է նա: Նախարարը նշել է, որ «լավագույն սցենարը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վերադարձն է համաձայնագիր»:
«Վատագույն դեպքում պայմանավորվածության անհնարինությունը կբերի պատերազմի: Այս տարբերակը պարտվողական է բոլորի համար»,-նշել է Զարիֆը:

Зариф: Иран вернется к обязательствам по ядерной сделке, если их будет соблюдать Европа
Иран готов вернуться к исполнению обязательств по Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД), если Европа начнет соблюдать его условия. Об этом заявил в среду глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф, передает ТАСС.
"Если Европа исполнит свои обязательства по сделке, мы вернемся к исполнению своих. Мы сделаем это, даже если США не вернутся в СВПД", - сказал министр, чье выступление транслировал телеканал Press TV
По его словам, "США, а не Иран, стремятся к разрушению ядерной сделки". "Мы можем вернуться к СВПД в течение нескольких часов", - подчеркнул он.
Министр отметил, что "лучшим сценарием является возвращение президента США Дональда Трампа к соглашению". "В худшем случае невозможность договориться приведет к войне. Этот вариант является проигрышным для всех", - добавил он.