ԱՄՆ-ն պաշտոնապես հետ է կանչել Թուրքիային արված իր առաջարկը Patriot հրթիռային համակարգի գնման հետ կապված
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պաշտոնապես հետ է կանչել Թուրքիային արված իր առաջարկը Patriot հրթիռային համակարգի գնման մասին՝ ի պատասխան Անկարայի կողմից ռուսական Ս-400 համակարգի ձեռքբերման:
«Մենք հետևողականորեն Թուքիային հայտնել ենք, որ Patriot-ի վաճառքի մասին մեր վերջին առաջարկը հետ կկանչվի, եթե նա համաձայնվի Ս-400-ի մատակարարմանը: Patriot-ի վերաբերյալ մեր առաջարկի գործողության ժամկետը լրացել է»,- CNN-ին ասել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ-ն Թուրքիային հանել է F-35-ի ծրագրից՝ նրան զրկելով մոտ 100 անտեսանելի օդանավերի ձեռքբերման հնարավորությունից և թուրքական ընկերություններին հանելով F-35-ի արտադրական շղթայից:

The Trump administration has formally withdrawn its offer for Turkey to purchase a Patriot missile system in retaliation for Turkey's receipt of the Russian-made S-400 missile system, CNN reports.
"We have consistently told Turkey that our latest offer of PATRIOT would be withdrawn if it took delivery of the S-400 system. Our PATRIOT offer has expired," a US State Department official tells CNN.
In December, the US State Department announced that it had approved the possible sale of a $3.5 billion Patriot missile system to Turkey.
The withdrawal of the Patriot missile defense system is just the latest US response to Turkey's acquisition of the S-400 system.
The US has also ejected Turkey from the F-35 jet program, preventing Turkey from acquiring some 100 of the stealth jets and removing Turkish companies from the production chain.