ԱՄՆ-ն պաշտոնապես հետ է կանչել Թուրքիային արված իր առաջարկը Patriot հրթիռային համակարգի գնման հետ կապված
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պաշտոնապես հետ է կանչել Թուրքիային արված իր առաջարկը Patriot հրթիռային համակարգի գնման մասին՝ ի պատասխան Անկարայի կողմից ռուսական Ս-400 համակարգի ձեռքբերման:
«Մենք հետևողականորեն Թուքիային հայտնել ենք, որ Patriot-ի վաճառքի մասին մեր վերջին առաջարկը հետ կկանչվի, եթե նա համաձայնվի Ս-400-ի մատակարարմանը: Patriot-ի վերաբերյալ մեր առաջարկի գործողության ժամկետը լրացել է»,- CNN-ին ասել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ-ն Թուրքիային հանել է F-35-ի ծրագրից՝ նրան զրկելով մոտ 100 անտեսանելի օդանավերի ձեռքբերման հնարավորությունից և թուրքական ընկերություններին հանելով F-35-ի արտադրական շղթայից:

США отозвали свое предложение Турции купить ЗРК Patriot
Администрация президента США Дональда Трампа официально отозвала свое предложение Турции о покупке ракетной системы Patriot в ответ на приобретение Анкарой российской системы С-400, передает Новое время.
"Мы последовательно заявляли Турции, что наше последнее предложение о продаже Patriot отозвано, если она согласится на поставку С-400. Срок действия нашего предложения по Patriot истек", - сказал CNN официальный представитель госдепартамента США.
В декабре Госдепартамент США объявил, что одобрил возможную продажу Турции ракетной системы Patriot за 3,5 млрд долларов.
США исключили Турцию из программы F-35,  лишив ее возможности приобрести около 100 самолетов-невидимок и исключив турецкие компании из производственной цепочки F-35.