Հայաստան է ժամանել Բելառուսի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը
Հայաստանի Հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների միջև երկկողմ համագործակցության 2019թ. ծրագրի համաձայն` սեպտեմբերի 21-ին մեկնարկել է Բելառուսի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ - պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Օլեգ Բելոկոնևի պաշտոնական այցը Հայաստանի Հանրապետություն:
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցած դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը՝ ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի և ԲՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Օլեգ Բելոկոնևի գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Կովկասյան տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրադրությանը, հայ-բելառուսական ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցությանը, երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով անցկացվող օպերատիվ և մարտական պատրաստության միջոցառումներին հայ և բելառուս զինվորականների համատեղ մասնակցությանն առնչվող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև երկու պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի միջև համագործակցության ու առաջիկա աշխատանքային ուղղությունների վերաբերյալ:

В Армению прибыл начальник Генштаба ВС Беларуси
Согласно программе двустороннего сотрудничества между министерствами обороны Армении и Беларуси на 2019 год, 21 сентября стартовал официальный визит в Армению начальника Генштаба ВС Беларуси, первого заместителя министра обороны, генерал-майора Олега Белоконева. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу минобороны Армении.
После официальной церемонии встречи в административном комплексе МО состоялась встреча делегаций двух стран в расширенном составе – во главе с начальником Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенантом Артаком Давтяном и начальником Генштаба ВС Беларуси, первым заместителем министра обороны, генерал-майором Олегом Белоконевым.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с военно-политической ситуацией в кавказском регионе, армяно-белорусским военным и военно-техническим сотрудничеством и пр..
Состоялся также обмен мнениями о сотрудничестве между генеральными штабами вооруженных сил двух стран и направлениях работы.