Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանին
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև հարաբերությունների մակարդակը, որի ցայտուն օրինակ է Լիտվայի խորհրդարանի խոսնակի սպասվող այցը Հայաստան: Ազգային Ժողովի նախագահը գոհունակություն է հայտնել երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի արդյունավետ աշխատանքի համար:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ Լիտվայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման, ինչպես նաև Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում իր երկրի մշտական աջակցության համար:
Ստանիտե-Տոլոչկիենեն գոհունակությամբ նշել է, որ իր պաշտոնավարումը համընկել է Հայաստանի համար նման պատմական ժամանակաշրջանի հետ և ընդգծել, որ Հայաստանի ու Լիտվայի միջև ավանդաբար ձևավորված բարեկամական կապերը առանձնահատուկ դրական միջավայր են ստեղծում քաղաքական երկխոսության համար:
Դեսպանի խոսքով՝ Լիտվայում հետաքրքրությամբ են հետևում Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններին, արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին:
Նա իրենց պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու այդ օրակարգին, ինչպես նաև կիսվելու փորձառությամբ վերականգնվող էներգիայի, պլաստմասի վերամշակման և այլ ոլորտներում:
Կողմերը համաձայնություն են հայտնել ակտիվացնել միջխորհրդարանական կապերն ինչպես բարեկամական խմբերի, այնպես էլ Եվրաինտեգրման հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների մակարդակում:

Арарат Мирзоян принял посла Литвы в РА И.Станите-Толочкиене
27 сентября Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Литовской Республики в РА Ингу Станите-Толочкиене.
Поздравив посла с назначением, А.Мирзоян высоко оценил уровень двусторонних отношений, ярким свидетельством чего является ожидающийся визит спикера парламента Литвы в Армению. Председатель НС выразил удовлетворение плодотворной работой групп дружбы обоих парламентов.
А.Мирзоян поблагодарил посла за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, а также за постоянное содействие Литвы процессу признания Геноцида армян.
Инга Станите-Толочкиене с удовлетворением отметила, что ее миссия совпала с историческим для Армении периодом и подчеркнула, что сформировавшиеся между РА и Литвой традиционные дружественные связи создают особо позитивную среду для политического диалога.
По словам посла, в Литве с интересом следят за переменами в Армении, а также проводимыми в сфере юстиции реформами.
Она выразила готовность ее страны содействовать данной повестке, поделиться опытом в области регенерируемой энергии, переработки пластмассы и т.д.
Стороны согласились активизировать межпарламентские связи на уровне групп дружбы и комиссий по вопросам евроинтеграции.