Ամանորից հետո նախատեսվում է Լիտվայի վարչապետի այցը Հայաստան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 3-ին ընդունել է Լիտվայի Սեյմասի խոսնակ Վիկտորաս Պրանցկետիսին: Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարներն առանձնազրույց են ունեցել և քննարկել համագործակցության մի շարք ուղղություններ:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով Վիկտորաս Պրանցկետիսին նոր Հայաստանում, ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների և ընդհանուր տեսլականի վրա՝ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների զարգացման ուղղությամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի խորհրդարանին՝ Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի վավերացման համար՝ ընդգծելով, որ այն շատ կարևոր է ՀՀ-ի համար: Արարատ Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել, որ Լիտվայի խորհրդարանականները միջազգային տարբեր հարթակներում աջակցում են և շատ հավասարակշիռ մոտեցում են ցուցաբերում ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում:
Վիկտորաս Պրանցկետիսը շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին Հայաստան այցելելու հրավերի համար: «Դա պատիվ է մեզ համար, և մենք շնորհավորում ենք Հայաստանին՝ Թավշյա հեղափոխության համար, դա համարում ենք նոր քայլ Եվրամիության հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ: Կարծում եմ՝ մեր այցը հաստատում է, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունների զարգացումը գնում է ճիշտ ուղղությամբ»,- ասել է Լիտվայի խորհրդարանի ղեկավարը: Նա շեշտել է, որ իր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցել բոլոր ուղղություններով և ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին հրավիրել է Լիտվա: Վիկտորաս Պրանցկետիսը տեղեկացրել է, որ ամանորից հետո նախատեսվում է Լիտվայի վարչապետի այցը Հայաստան: «Կարծում եմ, որ ձեր այցը ճիշտ ժամանակին կլինի»,- Արարատ Միրզոյանի հետ առանձնազրույցի ժամանակ նշել է Վիկտորաս Պրանցկետիսը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի, ինչպես նաև այն աջակցության համար, որ Լիտվան պատրաստ է ցուցաբերել Հայաստանին՝ ժողովրդավարական ուղղությամբ շարժվելու գործում: «Այդ ուղերձը մեզ համար շատ կարևոր է: Մենք ձեր դեսպանի հետ զրուցել ենք և արդեն ուրվագծվում են մի քանի ոլորտներ, որտեղ կարելի է կենտրոնացնել մեր ջանքերը: Մեր կողմից նույնպես համագործակցության մեծ պատրաստակամություն կա: Ցանկանում եմ վստահեցնել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մեզ համար դատարկ խոսքեր չեն, դրանք մեզ համար արժեքներ են: Մենք զրկված ենք եղել հնարավորությունից՝ ապրել ժողովրդավարական հասարակությունում ավելի քան 2 տասնամյակ և մեզ անհրաժեշտ է լրացնել այդ բացը ու երբեք չշեղվել այդ ճանապարհից»,- վստահեցրել է Արարատ Միրզոյանը:
Լիտվայի խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի հետ համագործակցությունը կշարունակեն տարբեր հարթակներում, տարբեր ձևաչափերով:
Արդեն ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, ողջունելով Լիտվայի խորհրդարանի խոսնակի գլխավորած պատվիրակության անդամներին, շնորհակալություն է հայտնել երկու երկրների հարաբերությունները զգալիորեն զարգացնելու համար: Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը պատրաստ է և ցանկանում է սերտացնել հարաբերությունները Լիտվայի հետ: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարևորել է նաև խորհրդարանական համագործակցությունը՝ նշելով, որ ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանի հետ արդեն քննարկել են կոնկրետ ոլորտներ, որտեղ կարող են կենտրոնացնել այդ համագործակցությունը, փոխանակել փորձը և սովորել միմյանցից: «Կարծում եմ, որ մեր համագործակցությունը պետք է զարգանա՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա՝ ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքների պաշտպանություն, ազատ մրցակցություն, անհաշտ պայքար կոռուպցիայի դեմ: Որպես մեր գործընկերներ՝ ես ուզում եմ, որ դուք իմանաք, որ դրանք մեր հիմնարար արժեքներն են և մենք չենք շեղվելու այս ճանապարհից»,- լիտվացի խորհրդարանականներին ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա ընդգծել է, որ մենք ապրում ենք բարդ տարածաշրջանում և կան մի շարք չլուծված հարցեր: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի խորհրդարանի անդամներին՝ տարբեր միջազգային հարթակներում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ լուծման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հավասարակշռված ջանքերին սատարելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Լիտվայի պատվիրակությանը ներկայացրել է մեր երկրում իրականացվող գործընթացները:
«Թերևս ամենաէական 2 մարտահրավերներ պիտի նշեմ՝ տնտեսական և դատաիրավական: Տնտեսական առումով պիտի կիսվեմ մեր նախնական փոքրիկ հաջողություններով. մենք այստեղ արդեն կարողացել ենք էականորեն մեծացնել բյուջեն, որոշ ոլորտներում բարձրացնել աշխատավարձեր, կրճատել ստվերային տնտեսությունը և բազմաթիվ այլ փոքրիկ, բայց էական քայլեր ենք կարողացել անել: Այս փոքրիկ հաջողություններն ինձ հիմք են տալիս հույս հայտնելու, որ մյուս տարի և դրան հաջորդող տարիներին մենք կարողանալու ենք ավելի էական հաջողություններ գրանցել: Բայց ամենաէականը, որ փոխվել է տնտեսության առումով՝ մենք այլևս ունենք ազատ մրցակցություն և բարձր պաշտոններ զբաղեցնող անձինք չունեն սեփական բիզնեսներ, հետևաբար՝ արհեստական մենաշնորհներ ու խոչընդոտներ չեն ստեղծում մնացած տնտեսվարողների համար»:
Անդրադառնալով դատաիրավական խնդիրներին՝ ԱԺ նախագահը նշել է.  «Անցած տարի տեղի ունեցած իրադարձությունների ընթացքում հայ ժողովուրդը կարողացավ վերադարձնել իր գործադիր իշխանությունը, ապա տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք միջազգային բոլոր՝ ամենաբծախնդիր գնահատականներով՝ համարվեցին ժողովրդավարության ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան: և այս ընտրություններից հետո հայ ժողովուրդն իրեն վերադարձրեց նաև օրենսդիր իշխանությունը: Մեծ ցավով պիտի ասեմ, որ նույնը չենք կարող ասել իշխանության մյուս ճյուղի՝ դատական իշխանության մասին»:
Լիտվայի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Լիտվան էլ ինքնատիպ երկիր չէ դատաիրավական բարեփոխումների առումով և նույնպես առերեսվում է մի շարք խնդիրների: «Անցած ամիս, օրինակ, մեր խորհրդարանն ամենաբարձր մակարդակի 6 դատավոր պաշտոնից ազատեց, քանի որ կասկած կար, որ նրանք կոռուպցիոն գործողությունների մեջ են ներգրավված: Կարծում եմ, որ այս խնդիրները գլոբալ տարածում ունեն: Իհարկե, յուրօրինակ չէ ձեր դեպքը, մենք հուսով ենք, որ մեր փորձը արժեքավոր կլինի նաև ձեզ համար: Արդարադատության համակարգն արդեն իսկ օրենքներ է ներկայացրել Լիտվայում՝ դատաիրավական համակարգի կոնսոլիդացման համար: Վերջին տարիների ընթացքում դատարանների նկատմամբ հավատը նշանակալիորեն ավելացել է հանրության շրջանում: Հուսով ենք, որ յուրաքանչյուր երկիր՝ ներառյալ Հայաստանը, կկարողանա նման վստահություն ձեռք բերել»,- ասել է Վիկտորաս Պրանցկետիսը:
Լիտվացի խորհրդարանականներին ողջունել են Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը, ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
Լիտվացի խորհրդարանականներն իրենց հերթին սերտ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել, ողջունել Հայաստանում ընթացող բարեփոխումները և հաջողություն մաղթել՝ ժողովրդավարության հաստատման ու բարեփոխումների ճանապարհին:
Լիտվայի խորհրդարանի ղեկավար Վիկտորաս Պրանցկետիսը  գրառում է կատարել Ազգային ժողովի գրքում և բարեկամության ծառ տնկել ՀՀ Ազգային ժողովի այգում:

После нового года намечается визит премьер-министра Литвы в Армению
3 октября   Председатель НС А.Мирзоян принял спикера Сеймаса Литвы В.Пранцкетиса. Главы парламентов двух стран в личной беседе обсудили ряд направлений сотрудничества.
А.Мирзоян, приветствуя   В.Пранцкетиса в новой Армении, подчеркнул, что отношения обеих стран основаны на общих ценностях и видении развития демократии и прав человека. Председатель НС поблагодарил парламент Литвы за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, подчеркнув, что документ крайне важен для Армении. Спикер также выразил признательность литовским парламентариям за содействие на различных международных площадках и весьма взвешенный подход к вопросу урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.
В.Пранцкетис поблагодарил А.Мирзояна за приглашение в Армению. “Это честь для нас, и мы поздравляем Армению с Бархатной революцией, считаем ее новым шагом к углублению сотрудничества с Евросоюзом. Полагаю, наш визит подтверждает, что развитие отношений между нашими странами идет в правильном направлении”, - отметил глава парламента Литвы. Он подчеркнул, что его страна готова сотрудничать с Арменией по всем направлениям, и пригласил Председателя НС в Литву. В.Пранцкетис сообщил, что после нового года намечается визит премьер-министра Литвы в Армению. “Думаю, ваш визит будет вовремя, - заметил В.Пранцкетис в личной беседе с А.Мирзояном.
Председатель НС поблагодарил за приглашение, а также за поддержку, которую Литва готова оказать Армении на пути к демократии. “Этот посыл для нас очень важен. Мы беседовали с вашим послом, и уже вырисовываются несколько сфер, в которых могут сконцентрироваться наши усилия. С нашей стороны также налицо большая готовность к сотрудничеству. Хочу заверить, что борьба с коррупцией, демократия, защита прав человека для нас не пустые слова – это ценности для нас. Мы более двух десятилетий были лишены возможности жить в демократическом обществе, и нам необходимо заполнить этот пробел и никогда не отклоняться от этого пути”, - заявил А.Мирзоян.
Глава парламента Литвы отметил, что сотрудничество с Арменией продолжат на различных платформах, в разных форматах.
Во время встречи в расширенном составе Председатель НС, приветствуя членов делегации во главе со спикером парламента Литвы, поблагодарил за существенное развитие отношений двух стран. А.Мирзоян подтвердил, что Армения готова к упрочению отношений с Литвой. Он также подчеркнул важность парламентского сотрудничества, отметив, что уже обсудил с литовским послом в РА конкретные сферы, где можно сконцентрировать это сотрудничество, обменяться опытом и учиться друг у друга. “Полагаю, наше сотрудничество должно развиваться на основе общих ценностей – демократии,   защиты прав человека, свободной конкуренции, непримиримой борьбы с коррупцией. Хочу, чтобы вы как наши партнеры знали: это наши основные ценности, и мы не сойдем с этого пути”, - сказал А.Мирзоян литовским парламентариям.
Он подчеркнул, что мы живем в сложном регионе и есть ряд нерешенных вопросов. Глава парламента поблагодарил членов парламента Литвы за поддержку на международных площадках взвешенных усилий сопредседательства Минской группы ОБСЕ по мирному решению   Нагорно-Карабахской проблемы.
Председатель НС представил делегации Литвы текущие в Армении процессы.
“Пожалуй, в качестве самых значительных вызовов должен отметить два – экономический и судебно-правовой. В экономическом аспекте должен поделиться нашими предварительными малыми успехами: мы здесь уже сумели ощутимо увеличить бюджет, в некоторых сферах повысить зарплаты, сократить теневую экономику и сделать множество других небольших, но существенных шагов. Эти маленькие успехи дают мне основание надеяться, что в следующем и в последующие годы мы сможем зафиксировать более существенные успехи. Но самое главное, что изменилось в плане экономики, - мы имеем отныне свободную конкуренцию, и занимающие высокие должности лица больше не владеют собственным бизнесом, следовательно не создают искусственных монополий и препон для остальных хозяйствующих субъектов".
Обращаясь к судебно-правовым проблемам, Председатель НС отметил: “В ходе событий прошлого года армянский народ смог возвратить свою исполнительную власть, затем последовали внеочередные парламентские выборы, которые всеми международными, самыми дотошными оценками, были признаны соответствующими наивысшим критериям демократии. И после этих выборов армянский народ вернул себе также законодательную власть. С глубокой болью должен признать, что того же не можем сказать о другой ветви власти – судебной".
В.Пранцкетис в свою очередь отметил, что Литва в плане судебно-правовых реформ также сталкивается с рядом проблем, и поделился проделанной в их стране работой в этой сфере.
Литовских парламентариев приветствовали руководитель группы дружбы Армения – Литва А.Беглоян, секретарь фракции “Просвещенная Армения” Г.Горгисян, секретарь фракции ППА А.Абовян.
Депутаты Литвы в свою очередь выразили готовность к тесному сотрудничеству, приветствовали проводимые в Армении реформы и пожелали успехов в утверждении демократии.
Спикер парламента Литвы В.Пранцкетис внес запись в Книгу почетных гостей НС и посадил деревце в парламентском парке.