Արցախի բարեկամների համաժողովը հռչակագրով հայտարարել է «Պրո Արցախ» միջազգային ցանց ստեղծելու մասին
Հոկտեմբերի 11-ին Ստեփանակերտում կայացած «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովի մասնակիցներն ընդունել են ամփոփիչ Հռչակագիր։
Արցախի բարեկամների «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» համաժողովի Հռչակագիր
- Առաջնորդվելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում և մարդու իրավունքների այլ հիմնարար փաստաթղթերում ամրագրված ազատության, ժողովրդավարության և հավասարության սկզբունքներով և գաղափարներով,
- ճանաչելով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը՝ որպես մարդկության կարևոր ձեռքբերումներից մեկը ժողովուրդների իրավահավասարության ապահովման ճանապարհին, և համոզված լինելով, որ դրա արդյունավետ կիրառումն առաջնահերթ նշանակություն ունի պետությունների միջև ինքնիշխան հավասարության սկզբունքի հարգման վրա հիմնված բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը խթանելու համար,
- հաստատելով պետությունների հանձնառությունը՝ զերծ մնալու ցանկացած բռնի գործողություններից, որոնք ժողովուրդներին զրկում են ինքնորոշման, ազատության և անկախության իրավունքից,
- նշելով, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կայուն կարգավորումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի արդյունքների ճանաչման վրա,
- վերահաստատելով բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին Արցախի Հանրապետության լիարժեք մասնակցության վերականգնման միջոցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերի արդյունավետության բարձրացման կարևորությունը,
- հաշվի առնելով, որ անկախության համար պայքարում Արցախի ժողովուրդն առաջնորդվել է միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերով, ժողովրդավարական արժեքներով և համամարդկային կատարելատիպերով, որոնք շարունակում են մնալ Արցախի Հանրապետության պետականաշինության գործընթացի հիմքը,
- բարձր գնահատելով Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների հետևողական քայլերը՝ ուղղված ազատ և ժողովրդավարական հասարակության ամրապնդմանն ու զարգացմանը՝ հիմնված օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի վրա,
- անթույլատրելի համարելով միջազգային գործընթացներից Արցախի մեկուսացման ցանկացած ձև և նրա ժողովրդին միջազգային համագործակցության առավելություններից զրկելը,
- վերահաստատելով մարդու իրավունքների համընդհանրությունն ու անքակտելիությունը՝ անկախ այն երկրի քաղաքական, իրավական կամ միջազգային կարգավիճակից, որտեղ ապրում է անհատը,
- ճանաչելով թե՛ երկկողմ և թե՛ բազմակողմ հիմունքներով միջազգային համագործակցության առանցքային նշանակությունը՝ ժողովուրդների միջև խաղաղ հարաբերությունների և բարեկամության զարգացման, փոխադարձ մշակութային հարստացման, ինչպես նաև տնտեսական բարգավաճման խթանման հարցում,
- կարևորելով կրթական, սպորտային, մշակութային և տնտեսական ոլորտներում Արցախի հետ գործնական համագործակցության և փորձի փոխանակման համար ինստիտուցիոնալ հիմքի ստեղծումն և ամրապնդումը՝
Մեր աջակցությունն ենք հայտնում Արցախի ժողովրդին՝ ազատության և ժողովրդավարության ճանապարհին, ինչպես նաև հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչմանն ուղղված նրա ջանքերին։
Պատրաստակամ ենք այսուհետ ևս զարգացնելու և խորացնելու երկխոսությունն Արցախի Հանրապետության հետ՝ հասարակական և քաղաքական լայն շրջանակների ներգրավմամբ։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր քայլերը` ժողովրդավարության առաջմղմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված միջազգային համագործակցության մեջ Արցախի լիարժեք մասնակցության խոչընդոտները վերացնելու ուղղությամբ։
Հայտարարում ենք Արցախի բարեկամների միջազգային ցանց՝ «Պրո Արցախ», ստեղծելու մասին՝ միջազգային հարթակում Արցախի մասին տեղեկացվածությունը բարձրացնելու, նրա ժողովրդի օրինական շահերը պաշտպանելու, միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավմանն աջակցելու նպատակով։

Провозглашаем создание международной сети друзей Арцаха - "ПроАрцах": участники состоявшегося в Степанакерте форума
Участники состоявшегося 11 октября в Степанакерте Форума друзей Арцаха "Сотрудничество во имя справедливости и мира" приняли итоговую Декларацию.
"Руководствуясь закрепленными во Всеобщей декларации прав человека и других международно-правовых документах в области прав человека принципами и идеями свободы, демократии и равенства;
Признавая право народов на самоопределение как одно из важных достижений человечества на пути к обеспечению равноправия народов и будучи убежденными, что его эффективное применение имеет первостепенное значение для содействия развитию дружественных отношений между государствами, основанных на уважении принципа суверенного равенства;
Подтверждая обязательство государств воздерживаться от любых насильственных действий, лишающих народы их права на самоопределение, свободу и независимость;
Отмечая, что прочное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта возможно исключительно мирными средствами на основе признания результатов реализованного народом Арцаха права на самоопределение;
Вновь подтверждая важность повышения эффективности посреднических усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ посредством восстановления полноценного участия Республики Арцах на всех этапах переговорного процесса;
Принимая во внимание, что народ Арцаха в борьбе за свою независимость руководствовался общепринятыми нормами международного права, демократическими ценностями и общечеловеческими идеалами, которые продолжают оставаться основой в процессе государственного строительства в Республике Арцах;
Высоко оценивая последовательные шаги народа и властей Республики Арцах по укреплению и развитию свободного и демократического общества, основанного на верховенстве закона, уважении прав человека и фундаментальных свобод;
Считая недопустимыми любые формы изоляции Арцаха от международных процессов и лишение его народа преимущества международного сотрудничества;
Вновь подтверждая универсальность, неотъемлемость прав человека вне зависимости от политического, правового или международного статуса страны, в которой человек проживает;
Признавая ключевое значение международного сотрудничества как на двусторонней, так и многосторонней основе в вопросе развития мирных отношений и дружбы между народами, их взаимного культурного обогащения, а также содействия экономическому процветанию;
Отмечая важность создания и укрепления институциональной основы для практического сотрудничества и обмена опытом с Арцахом в таких сферах, как образование, спорт, культура, экономика,
Поддерживаем народ Арцаха на пути к свободе и демократии, а также его усилия по международному признанию независимости республики;
Выражаем готовность к дальнейшему развитию и углублению диалога с Республикой Арцах с вовлечением широких общественных и политических кругов;
Призываем международное сообщество предпринять все необходимые шаги для устранения препятствий полноценному участию Арцаха в международном сотрудничестве, направленном на продвижение демократии, а также укрепление мира и стабильности в регионе;
Провозглашаем создание международной сети друзей Арцаха - "ПроАрцах" - с целью повышения информированности об Арцахе на международной арене, защиты законных интересов его народа, содействия вовлечению Арцаха в международные процессы.