Կարևոր եմ համարում, որ Հայաստանում մենք կարողանանք հաղթահարել վախերը. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է «Գլոբալ ինովացիոն ֆորում 2019. Փոխակերպելով բանականությունը» ամենամյա համաժողովի բացման արարողությանը:
Ողջունելով «Գլոբալ ինովացիոն ֆորում»-ի կազմակերպիչներին, մասնակիցներին և հյուրերին՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետությունում նման միջոցառումների անցկացումը մարդու և տեխնոլոգիաների հարաբերությունները կարգավորելու և զարգացնելու առումով:
Իր ելույթում կառավարության ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է.
«Ընդհանրապես ամենասկզբից՝ առաջին ինդուստրիալ հեղափոխության հենց մեկնարկի օրերից, արձանագրվել է մարդու վախը տեխնոլոգիաների նկատմամբ: Եվ երբ հայտնվում էին առաջին հաստոցները, որոնք գալիս էին փոխարինելու մարդու աշխատանքը՝ ինչ-որ չափով, արհեստավորները, որոնք այդ ժամանակներում բավական ազդեցիկ տնտեսական խավ էին, մտնում էին մանուֆակտուրաներ և ջարդուփշուր էին անում հաստոցները՝ ունենալով առաջին հայացքից շատ լեգիտիմ մի մտահոգություն: Մտահոգությունն հետևյալն էր. եթե այն աշխատանքը, որն անում ենք մենք՝ մարդիկ, պիտի անեն հաստոցները՝ ի՞նչ պիտի անենք, հետևաբար, մենք և ինչո՞վ պիտի զբաղվենք, հետևաբար, մենք, և ինչո՞վ պիտի ապրենք մենք:
Բայց ժամանակը բերեց մի հետաքրքիր իրողություն: Պարզվեց, որ երբ մարդու ձեռքերը շատ թե քիչ ազատվում են, իրականում առաջին հերթին ազատվում է մարդու միտքը, և այդ միտքը նոր տարածքներ գրավելու հնարավորություն է ունենում: Եվ, հետևաբար, տեխնոլոգիաների զարգացումն առաջին հերթին մտածողության զարգացում է, որովհետև նոր մտածողությունը բերել է նոր տեխնոլոգիաներ, նոր տեխնոլոգիաները հանգեցնում են նոր մտածողության, այդ նոր մտածողությունն իր հերթին բերում է նոր տեխնոլոգիաներ և այդպես շարունակ: Եվ հետևաբար, երբ մենք ասում ենք ինովացիա, առաջին հերթին պիտի նկատի ունենանք մտքի ինովացիա, մտածողության ինովացիա, որը և իրականում փոխում է աշխարհը, որովհետև շատ դեպքերում ինովացիա ասելով, տեխնոլոգիաներ ասելով մարդիկ հասկանում են կոնկրետ առարկաներ, գործիքներ կամ նույնիսկ ծրագրեր, բայց իրականում ինովացիան տեղի է ունենում մեր մտածողության մեջ. զարգանում է իրականում մարդու միտքը, և այդ բոլոր ֆիզիկական և նույնիսկ ոչ ֆիզիկական IT արտադրանքները մարդու մտքի արգասիք են:
Եվ, հետևաբար, այսօր ամենակարևոր հրատապ հարցերից մեկը կապված է արհեստական բանականության հետ, և այդ նույն վախերը, բնականաբար, առաջանում են արհեստական բանականության զարգացման հետ: Բայց տեխնոլոգիաների պատմությունը մեզ հույս է տալիս, որ արհեստական բանականության զարգացումը մարդու միտքը կազատի այնպես, ինչպես առաջին ինդուստրիալ հեղափոխության ժամանակ ազատվեցին մարդու ձեռքերը և դրա արդյունքում՝ միտքը: Եվ այն մտավոր աշխատանքի մի մասը, որը կանի արհեստական բանականությունը, տարածք կազատի, որպեսզի մարդու մտածողությունը, մարդու միտքը, մարդկային բանականությունը նոր ուղղություններ հայտնաբերի և նոր տարածքներ նվաճի՝ խորանալով մարդու օրգանիզմի և էության մեջ և խորանալով դեպի տիեզերք:
Եվ ես շատ կարևոր եմ համարում, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ընդհանրապես մենք կարողանանք հաղթահարել վախերը՝ ոչ միայն տեխնոլոգիաների նկատմամբ, այլև մեր բոլոր վախերը, որովհետև թերևս վախն այն ամենակարևոր գործոնն է, որ միշտ ամենուր, ամեն տեղ խոչընդոտում է զարգացումը, խոչընդոտում է առաջընթացը, խոչընդոտում է հաղթանակի հասնելու մեր ձգտումը: Եվ ես հույս ունեմ, որ «Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի» անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում Հայաստանին, Հայաստանի ժողովրդին, հայ ժողովրդին և ընդհանրապես, մարդկությանը կօգնի հաղթահարել և կառավարել գլոբալ վախերը: Եվ սա կլինի, թերևս, ամենակարևոր արդյունքը, որին մենք պիտի ձգտենք ոչ միայն այսօր, այլև ընդհանրապես առաջիկայում: Եվ ես հաջողություն եմ մաղթում «Գլոբալ ինովացիոն ֆորումին»:
Տեխնոլոգիան՝ տեխնոլոգիա, հարգելի ներկաներ, բայց ես, ձեր թույլտվությամբ, ուզում եմ անել մի հայտարարություն, որը կապված է մտածողության ամենասկզբնական և ամենաավանդական կերպի հետ: Ես այդ հայտարարությունն անելուց առաջ ուզում եմ բեմ հրավիրել Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանին և FAST հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանին:
Հայտարարությունը հետևյալն է՝ մեր կառավարությունը շատ ամբիցիոզ մի ծրագիր է մշակել, որը պիտի իր գագաթնակետին հասնի 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին: Այդ օրը մենք պլանավորում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում տնկել 10 մլն ծառ 10-րդ ամսի 10-րդ օրը, որը կխորհրդանշի 10 մլն հայության միասնությունը Հայաստանի պետականության, Հայաստանի Հանրապետության շուրջ և Հայաստանի Հանրապետությունում:
Շնորհակալ եմ ուշադրության համար»:
Հոկտեմբերի 16-18-ը Երևանում անցկացվող «Global Innovation Forum 19: Transforming Intelligence» ֆորումի կազմակերպիչը Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամն է՝ FAST-ը, միջոցառման շրջանակում Հայաստան են ժամանել աշխարհի 20 երկրների ավելի քան 90 գիտնականներ, նորարարության և բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչներ: «GIF19: Transforming Intelligence»-ի նպատակն է՝ համախմբել գիտական աշխարհի առաջատար մասնագետներին ու գործարարներին Հայաստանում և Հայաստանի սահմաններից դուրս և խթանել կապը գիտության, արդյունաբերության, կառավարության, միջազգային կազմակերպությունների և ֆինանսական ինստիտուտների միջև: Ֆորումի շրջանակում քննարկումներ են ծավալվելու տեխնոլոգիաների ոլորտի նվաճումներին, արհեստական բանականության դրսևորումներին, մարդու, հասարակության, բիզնեսի և պետության կենսագործունեության տարբեր ոլորտների վերափոխման և զարգացման վրա դրանց ուղղակի և անուղղակի ազդեցությանը վերաբերող և այլ թեմաների շուրջ:

Speaking about Innovation, We First of All Mean Innovation of Thought and Thinking that Can Really Change the World: Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan today attended the opening of an annual forum, referred to as ''Global Innovation Forum-2019: Transforming Intelligence.''
Welcoming the organizers, participants and guests of the Global Innovation Forum, Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of holding such events in the Republic of Armenia from the point of view of regulating and developing human-technology relations.
In his speech, the head of government, in particular, noted:
"From the very outset - from the start of the first industrial revolution - people used to be afraid of technology. And when the first machine tools came to substitute human labor, the artisans who were a very influential economic class at that time went into manufactories and smashed all the machines, since they had, at first glance, a very legitimate concern. Their chief concern was as follows: if machines happen to do the work that we, the humans are supposed to, then what should we do and how could we live on?
However, time has led to an interesting reality. It turned out that when a person’s hands are more or less free, his mind is first freed, and this mind gets the opportunity to conquer new territories. And, therefore, the development of technology is primarily the development of thinking, because new thinking has led to new technologies, new technologies have led to new thinking, and new thinking in turn has led to new technologies and so on. And therefore, when we talk about innovation, we must first keep in mind the innovation of thought, the innovation of thinking that actually changes the world, because in many cases, talking about innovation, talking about technology, people understand specific objects, tools or even programs, but in fact innovations occur in our thinking: in fact, the human mind is developing, and all these physical and even non-physical IT products are the product of the human mind.
And one of the most pressing issues today is related to artificial intelligence, and the same fears naturally arise with the development of artificial intelligence. However, the history of technology gives us hope that the development of artificial intelligence will free the human mind in the same way that human hands and, as a result, the mind were freed during the first industrial revolution.
Part of mental work that artificial intelligence should perform will free up space so that human thought, human mind, human thinking could embrace new horizons and spaces. And I consider it very important that today in the Republic of Armenia we can overcome fears not only with regard to technology, but also all our fears, since fear is the most important factor that always hinders development, hinders progress, hinders our desire for victory .
And I hope that as held in the Republic of Armenia, this Global Innovation Forum will help our country, the people of Armenia, the Armenian nation and humanity defy and manage global fears and challenges. And this is likely to be the most important result that we should strive to reach not only today, but also in the near future. I wish the Global Innovation Forum successful proceedings.
Technology by technology, but with your permission I want to make a statement that relates to the very initial and traditional thinking. Before making this statement, I would like to invite the Minister of Environment of the Republic of Armenia Eric Grigoryan and the founding director of FAST Armen Orujyan to the stage.
The statement is as follows: our government has developed a very ambitious plan that should reach its peak on October 10, 2020. On this day, we plan to plant 10 million trees in the Republic of Armenia on the 10th day of the 10th month, which will symbolize the unity of 10 million Armenians around Armenian statehood, the Republic of Armenia and the Republic of Armenia. Thank you."
The Science and Technology Foundation of Armenia (FAST) is the organizer of the Global Innovation Forum 19: Transforming Intelligence" forum due in Yerevan on October 16-18. More than 90 scientists, representatives of innovations and business from 20 countries of the world have arrived in Armenia. The "GIF19: Transforming Intelligence" seeks to bring together leading experts and entrepreneurs from all over the world, as well as to develop ties between science, industry, government, international organizations and financial institutions.
The forum will discuss technological achievements, manifestations of artificial intelligence, their direct and indirect impact on the transformation and development of various areas of human, social, business and public life and other topics.