Այս տարածքներում հայերն ապրել ու ապրելու են, իսկ ադրբեջանցիները քոչվոր եկածներ են. Մելքումյանը` ադրբեջանցի պատվիրակին
«Երեկ Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում Միջպառլամենտական համաշխարհային միության Միավորված ազգերի կազմակերպության հանձնաժողովի նիստում ադրբեջանցի պատգամավորներից մեկը նորից սկսեց արտասանել  պատճենահանված նույն տեքստը, ինչը որ ասվել էր Ստրասբուրգում, միջազգային այլ հարթակներում՝ կապված իբր Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի օկուպացիայի, այլևայլ հարցադրումների հետ»,-այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի գրասենյակը, փոխանցում է Panorama.am-ը
Նշվում է, որ Մելքումյանը շատ կարճ և տեղին բացատրել է նրան, որ Խորհրդային Ադրբեջանի փլուզումից հետո Ադրբեջանը նույնպես մասնատվել է, և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հանրաքվեով որոշել է իր ճակատագիրը: Քանի որ դա ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի նիստն էր, ադրբեջանցիները հարցադրում էին անում ՄԱԿ-ի սկզբունքների, 1994թ. որոշման հիման վրա: Մ. Մելքումյանը դրան իբրև հակակշիռ նշել է ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը:
Մ.Մելքումյանն արձանագրել է այն փաստը, որ անցած 28 տարիների ընթացքում և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը հարցի խաղաղ կարգավորումը պատվիրակել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ Ֆրանսիային, Ռուսաստանին, Միացյալ Նահանգներին, և հարցը պետք է քննարկել այդ շրջանակներում, եթե ադրբեջանցիները չեն ցանկանում ագրեսիվ պահվածքով նորից իրենց համար որոշակի խնդիրներ ստեղծել:
«Մ. Մելքումյանը շեշտել է, որ այդ տարածքներում ապրել են հայեր, ապրում  են և հավերժ ապրելու են, և որ այնտեղ ապրելու իրենց իրավունքը նրանք վաստակել են դեռևս ապուպապերից, շատ հին ժամանակներից, իսկ ադրբեջանցիները քոչվոր եկածներ են:
Ամեն ինչ դրվեց իր տեղը, և դրանից անմիջապես հետո ադրբեջանցի գործընկերը փախավ մյուս հանձնաժողով, որպեսզի նույն պատճենահանված տեքստն այնտեղ էլ արտասանի: Այսպիսով, միջազգային այս հարթակում էլ ադրբեջանցիներն իրենց արժանի պատասխաններն են ստանում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Armenians Earned Their Right to Live in Those Territories from Their Ancestors from Ancient Times: Armenia's MP to Azerbaijani Delegate
During Wednesday’s meeting of the Committee on the United Nations Inter-Parliamentary Union in Belgrade, Serbia, a member of the Azerbaijani delegation echoed the same remarks made in Strasbourg and at other international platforms related to the so-called “occupation” of Azerbaijan's territory by Armenia, and other issues, the office of Armenian MP Mikayel Melkumyan said in a statement, ''Panorama.am'' reports.
Melkumyan explained the Azerbaijani lawmaker briefly and appropriately that after the collapse of the Soviet Union, Azerbaijan split too, and the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) determined their fate by referendum. Since it was a UN committee meeting, the Azerbaijanis were questioning the UN principles based on the 1994 decision. Melkumyan cited the principle of self-determination of nations as a counterbalance to it.
The Armenian lawmaker noted that over the recent 28 years both Armenia and Azerbaijan have delegated the peaceful settlement of the conflict to the OSCE Minsk Group co-chairs – France, Russia and the United States – and the issue should be discussed in this context if the Azerbaijanis do not want to create some problems for themselves again with an aggressive demeanor.
“Mr. Melkumyan emphasized that Armenians have lived, are living and will live in those territories forever, and that they have earned their right to live there from their ancestors from ancient times, whereas the Azerbaijanis are nomadic settlers,” the statement read.
The PM’s office said immediately after his speech the Azerbaijani delegate fled to another committee to read the same copied text there as well.