Ճապոնիայում սկսվել է Ռեյվա դարաշրջանը․ Արմեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել կայսր Նարուհիթոյի գահակալության տոնակատարությանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ Ճապոնիայի կառավարության հրավերով Տոկիոյում ներկա է գտնվել Ճապոնիայի նոր կայսեր՝ Նարուհիթոյի գահակալության հանդիսավոր տոնակատարությանը:
Ճապոնիայի կայսերական պալատում տեղի ունեցած արարողությանը ներկա են գտնվել պատվիրակներ աշխարհի 183 երկրներից, այդ թվում՝ թագավորական ընտանիքներ, պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներ, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ։
Միապետին գահակալման առթիվ շնորհավորական խոսք է ուղղել Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեն:
Ավանդապաշտ Ճապոնիայում կայսրն ունի հիմնականում ներկայացուցչական լիազորություններ։ Սահմանադրության համաձայն՝ Ճապոնիայի կայսրը պետության և ազգի միասնության խորհրդանիշն է և իրականացնում է արարողակարգային գործառույթներ: Ճապոնիայի՝ այժմ արդեն նախկին կայսր 85-ամյա Ակիհիտոն գահից հրաժարվել էր այս տարվա ապրիլին՝ այն փոխանցելով որդուն: Նոր կայսեր գահակալությամբ Ճապոնիայում ավարտվել է ազգային ժամանակագրության Հեյսեյ՝ «Խաղաղություն հաստատելու դարաշրջանը», որը սկսվել էր 1989թ., և մեկնարկել է 59-ամյա Նարուհիթոյի գահակալության ժամանակաշրջանը, որը ստացել է Ռեյվա անվանումը, ինչը թարգմանաբար նշանակում է «կարգ ու կանոն և ներդաշնակություն»։ Կայսերական ընտանիքն ունի հազարամյա պատմություն։ Նարուհիթոն այս դինաստիայի, որը գոյություն ունի ավելի քան 2600 տարի, 126-րդ կայսրն է:

Президент Армении присутствовал на празднованиях интронизации Императора Нарухито (фотографии)
Президент Республики Армения Армен Саркисян с супругой Нунэ Саркисян по приглашению правительства Японии в Токио присутствовал на торжествах по случаю интронизации нового Императора Японии Нарухито.
В Императорском дворце Японии состоялась церемония, на которой присутствовали делегации из 183 стран мира, в том числе, члены монархических семей, главы государств и правительств, другие высокие должностные лица, руководители международных организаций.
По случаю интронизации монарха с поздравительной речью выступил премьер-министр Японии Синдзо Абэ.
В почитающей традиции Японии Император имеет в основном представительские полномочия. Согласно Конституции, Император Японии - является символом единства государства и нации и осуществляет церемониальные функции. Теперь уже бывший Император Японии, 85-летний Акихито, отрекся от трона в апреле этого года, передав престол сыну. С восшествием на престол нового Императора в Японии, согласно национальному летоисчислению, завершилась длившаяся с 1989 года эра Хейсей - эра Установления мира и началась эпоха 59-летнего Императора Нарухито, которая названа эрой Рэйва, что в переводе означает "Прекрасная гармония".
Императорский дом Японии имеет древнюю историю. Нарухито - 126-ой император этой династии, которая существует более чем 2600 лет.