Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարին
Թբիլիսիում անցկացվող «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հոկտեմբերի 23-ին հանդիպել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանի հետ:
Վրաստանի արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին համաժողովին բարձրաստիճան մասնակցության համար: Տիգրան Ավինյանն իր հերթին շնորհավորել է Վրաստանին հաջողված համաժողով կազմակերպելու կապակցությամբ:
ՀՀ փոխվարչապետն ընդգծել է, որ հայ-վրացական հարաբերությունները անկախությունից ի վեր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա և դրանց զարգացման դինամիկան դրական է:
Տիգրան Ավինյանը ու Դավիթ Զալկալիանին կարևորել են վերջերս տեղի ունեցած Վրաստանի վարչապետի պաշտոնական այցը Հայաստան, ինչը կարևոր ազդակ է հանդիսացել երկու բարեկամ երկրների փոխգործակցության ամրապնդման համար:
Զրուցակիցները անդրադարձ են կատարել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով Հայաստանի ու Վրաստանի համագործակցությանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով տարածաշրջանային կայունությանը, առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանը, հումանիտար ու մշակութային հարցերին, զբոսաշրջության զարգացման համար առավել բարենպաստ պայմաններ ապահովելուն, ինչպես նաև մուտքի ընթացակարգերի պարզեցմանը:

Within the framework of the Tbilisi Silk Road Forum, Armenia’s Deputy Prime Minister Tigran Avinyan and Georgia’s Minister of Foreign Affairs Davit Zalkaliani held a meeting on October 23, Armenpress reports.
FM Zalkaliani thanked the Armenian side for the high-level participation in the forum, Avinyan’s office said in a readout.
In turn, Deputy PM Avinyan congratulated Georgia for organizing the successful conference.
Avinyan emphasized that the Armenian-Georgian relations are on the highest level since independence and the dynamics of development of ties is positive.
The sides attached importance to the recent visit of Georgian PM Gakharia to Armenia, which was an important signal for strengthening partnership.
Avinyan and Zalkaliani addressed cooperation between Armenia and Georgia in bilateral and multilateral formats, highlighting issues concerning regional stability, boosting commercial-economic ties, humanitarian and cultural issues, providing more favorable conditions for development of tourism as well as simplification of entry procedures.