ԵՄ-ն հետևում է ՍԴ-ի և Արսեն Բաբայանի շուրջ իրադարձություններին
Եվրոպական միությունն ուշադրությամբ կհետևի դատական գործերի ընթացքին ու հետևանքներին, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտարարել են ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունից։
«Մենք չենք մեկնաբանում ընթացող անհատական հետաքննությունները կամ դատական գործերը», - ասել են պատվիրակությունից՝ պատասխանելով հարցերին, թե հետևու՞մ են ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին ու ինչպե՞ս կգնահատեն ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալի կալանավորումը։
ԵՄ պատվիրակությունից վստահեցրել են՝ օրենքի գերակայության և դատական բարեփոխումների խթանումն առաջնահերթություն է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար` Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով (CEPA) ստանձնած պարտավորությունների համաձայն։
«ԵՄ-ն պարտավորվում է աջակցել կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ ծրագրին, որը վերջերս ներկայացվել է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարությամբ։ Հայաստանում արդարադատության համակարգի կազմակերպման իրավասությունը լիովին պատկանում է կառավարությանը, այդուհանդերձ՝ այն պետք է համապատասխանի Հայաստանի միջազգային, այդ թվում Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններին», - ասված է ԵՄ պատվիրակության՝ Aysor.am-ին տրված պատասխանում։

The European Union will follow the pace of judicial processes and their consequences closely, the EU delegation to Armenia said in response to an inquiry by Aysor.am.
"We do not comment on the individual investigations or judicial cases," an embassy official said, asked whether they follow the developments surrounding the Constitutional Court and how they assess the arrest of the former deputy head of the parliament staff Arsen Babayan.
The EU delegation said that the rule of law and promotion of judicial reforms is a priority in EU-Armenia relations in accordance with the commitments assumed by the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
"The EU is committed to support the government-designed ambitious reform program introduced by the reform strategy of justice sector. In Armenia the authority to organize the justice system belongs to the government, thus it must correspond to international commitments, including the one Armenia has assumed in the sidelines of the Council of Europe," the embassy’s response said.