Ստորագրվել է ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների համագործակցության 2020 թվականի ծրագիրը
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի գլխավորած պատվիրակության դիմավորման արարողությունը:
Պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի առանձնազրույցը, որն այնուհետև շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ողջույնի խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել հայ-ռուսական ռազմավարական համագործակցության ընթացքը, գոհունակությամբ ընդգծել ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտում իրականացվող համատեղ միջոցառումների արդյունավետությունը: Դավիթ Տոնոյանը համոզմունք է հայտնել, որ ՌԴ ՊՆ պատվիրակության այս այցը նոր լիցք կհաղորդի պաշտպանության բնագավառում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և կնպաստի տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, նշել, որ իր այցը մեկնարկել է Գյումրիից` ընդգծելով տեղի ազգաբնակչության բարեկամական վերաբերմունքը 102-րդ ռուսական ռազմակայանի անձնակազմի հանդեպ:
Սերգեյ Շոյգուն գոհունակությամբ արձանագրել է պաշտպանական ոլորտում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հարաբերությունների բարձր մակարդակը և դրանց ռազմավարական դաշնակցային բնույթը, կարևորել է համատեղ մարտական պատրաստության, օպերատիվ պլանավորման, ռազմական կրթության, ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի մարտունակության ամրապնդման և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության հետևողական զարգացումը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային գործընկերության ներկա վիճակի, փոխգործակցության հետագա զարգացման ուղիների ու հեռանկարների, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել Սիրիայում իրականացվող մարդասիրական առաքելությանը:
Այցի արդյունքներով ստորագրվել է ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների համագործակցության 2020 թ. ծրագիրը, որը ներառում է  երկկողմ համագործակցության ուղղությունների լայն շրջանակ:

Подписана Программа сотрудничества между министерствами обороны Армении и РФ на 2020 год
Делегация министерства обороны России во главе с министром обороны РФ, генералом армии Сергеем Шойгу 29 октября прибыла в Армению с официальным визитом. Как сообщает пресс-служба МО Армении, после официальной церемонии встречи министр обороны Армении Давид Тоноян и министр обороны РФ, генерал армии Сергей Шойгу провели встречу тет-а-тет, затем состоялась встреча в расширенном формате с участием делегаций.
В своем приветственном слове министр обороны Армении высоко оценил процесс армяно-российского стратегического сотрудничества, с удовлетворением подчеркнув эффективность совместных военных и военно-технических мероприятий. Давид Тоноян выразил уверенность, что этот визит делегации минобороны России придаст новый импульс дальнейшему развитию армяно-российских союзнических отношений в области обороны и будет способствовать укреплению стабильности и безопасности в регионе.
Министр обороны России, в свою очередь, поблагодарил за теплый прием, отметив, что его визит начался из Гюмри, и подчеркнув дружеское отношение местного населения к служащим 102-й российской военной базы.
Сергей Шойгу с удовлетворением отметил высокий уровень двусторонних и многосторонних отношений в оборонной сфере и их стратегический союзнический характер, подчеркнув важность последовательного развития сферах совместной боеготовности, оперативного планирования, военного образования, укрепления 102-й российской военной базы и ряда других областей.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о текущем состоянии армяно-российского стратегического партнерства, путях и перспективах дальнейшего развития сотрудничества, а также вопросах региональной и международной безопасности. Была затронута гуманитарная миссия в Сирии.
По итогам визита была подписана Программа сотрудничества между министерствами обороны Республики Армения и РФ на 2020 год, которая включает в себя широкий спектр направлений двустороннего сотрудничества.