Եթե ինձ ձերբակալելով մեր երկրին սպառնացող վտանգները կչեզոքանան, թող ձերբակալեն. Սերժ Սարգսյան
Իմ անձի հետ կապված ես վախենալու որևէ բան չունեմ։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, Անդրանիկ Մարգարյանի քաղաքական դպրոցի շրջանավարտներին վկայականների հանձնման արարողությունից հետո ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով շրջանավարտներից մեկի հարցին, թե արդյոք չի վախենում, որ ձերբակալությունների շղթան իրեն էլ կհասնի։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
«Ինչպես հայտնի է՝ ոչինչից չի վախենում միայն կատարյալ հիմարը։ Ես 1988 թվականից հետո իրոք վախեցել եմ, վախեցել եմ կորցնել մեր հայրենիքի մի մասը՝ Լեռնային Ղարաբաղը, ինչը շատ մեծ և իրական վտանգ կբերեր մեր հայրենիքի մնացած և վերջին մասին համար։ Բայց տասնյակ հազարավոր նվիրյալների հետ միասին նայելով վախի աչքերի մեջ՝ մենք կարողացել ենք հաղթահարել այդ վախը պատերազմի՝ ձեզ հայտնի արդյունքներով։ Ես հիմա էլ եմ վախենում անպատասխանատու պոպուլիստների՝ մեր հայրենիքի համար կործանարար քաղաքականությունից։ Իմ անձի հետ կապված ես վախենալու որևէ բան չունեմ , եթե ինձ ձերբակալելով մեր ժողովուրդը գոհ ու երջանիկ կլինի, Մարտի 1-ը, Հոկտեմբերի 27-ը կհամարվի ամբողջովին բացահայտված, մեր երկրին սպառնացող վտանգները կչեզոքանան, ԼՂ բանակցությունները կվերադառնան ճիշտ ուղի, թող ձերբակալեն»,- նշել է նա։
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ վախկոտ են համարվում այն մարդիկ, որոնք ինչ-որ ազդեցությունների հետևանքով հաճախ փոխում են իրենց որոշումները․ «Ես որոշում փոխող չեմ, երբեք չեմ փոխել իմ որոշումը։ Եթե իմ բացակայությունը հասարակությունից կնպաստի, որ տնտեսական հեղափոխությունը մեծ թափ ստանա և հայրենադարձների հոսքը Հայաստան այնքան մեծանա, որ մենք դրանով ուղղակի կհպարտանանք, թող ձերբակալեն»։
Նա շեշտել է, որ ավելին չի ուզում ասել, քանի որ խոստացել է պարզ և անկեղծ զրույց ունենալ ՀՀ քաղաքացիների հետ, իսկ դրա ժամկետը, նրա խոսքով, մոտենում է։

Если мой арест сделает наш народ довольным и счастливым, то пусть меня арестуют: Серж Саргсян
За себя мне нечего бояться. Об этом заявил третий президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопрос одного из участников церемонии вручения аттестатов выпускникам политической школы имени Андраника Маркаряна о том, не боится ли он, что цепочка арестов доберется и до него, передает ''News.am''
"Как известно, ничего не боится только глупец. После 1988 г я действительно боялся – боялся потерять часть нашей Родины, Нагорный Карабах, что стало бы реальной и большой угрозой для оставшейся и последней части Отечества. Но вместе с десятками тысяч преданных, глядя в глаза страху, мы сумели победить этот страх, по известным вам итогам войны. Я и сейчас боюсь гибельной для нашей Родины политики безответственных популистов. За себя мне нечего бояться. Если мой арест сделает наш народ довольным и счастливым, дела 1 марта и 27 октября будут сочтены раскрытыми, вызовы, стоящие перед нашей страной, нейтрализуются, переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта возвратятся в правильное русло – пусть меня арестуют", - отметил он.
По словам Сержа Саргсяна, трус тот, что меняет решение под чужим влиянием: "Я не меняю решения, никогда не менял. Если мое отсутствие в обществе будет способствовать широкому размаху экономической революции и репатриации, пусть меня арестуют". Он подчеркнул, что не хочет говорить большего, так как обещал простой и искренний диалог с гражданами, и срок этого диалога наступает.