Եթե ինձ ձերբակալելով մեր երկրին սպառնացող վտանգները կչեզոքանան, թող ձերբակալեն. Սերժ Սարգսյան
Իմ անձի հետ կապված ես վախենալու որևէ բան չունեմ։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, Անդրանիկ Մարգարյանի քաղաքական դպրոցի շրջանավարտներին վկայականների հանձնման արարողությունից հետո ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով շրջանավարտներից մեկի հարցին, թե արդյոք չի վախենում, որ ձերբակալությունների շղթան իրեն էլ կհասնի։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
«Ինչպես հայտնի է՝ ոչինչից չի վախենում միայն կատարյալ հիմարը։ Ես 1988 թվականից հետո իրոք վախեցել եմ, վախեցել եմ կորցնել մեր հայրենիքի մի մասը՝ Լեռնային Ղարաբաղը, ինչը շատ մեծ և իրական վտանգ կբերեր մեր հայրենիքի մնացած և վերջին մասին համար։ Բայց տասնյակ հազարավոր նվիրյալների հետ միասին նայելով վախի աչքերի մեջ՝ մենք կարողացել ենք հաղթահարել այդ վախը պատերազմի՝ ձեզ հայտնի արդյունքներով։ Ես հիմա էլ եմ վախենում անպատասխանատու պոպուլիստների՝ մեր հայրենիքի համար կործանարար քաղաքականությունից։ Իմ անձի հետ կապված ես վախենալու որևէ բան չունեմ , եթե ինձ ձերբակալելով մեր ժողովուրդը գոհ ու երջանիկ կլինի, Մարտի 1-ը, Հոկտեմբերի 27-ը կհամարվի ամբողջովին բացահայտված, մեր երկրին սպառնացող վտանգները կչեզոքանան, ԼՂ բանակցությունները կվերադառնան ճիշտ ուղի, թող ձերբակալեն»,- նշել է նա։
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ վախկոտ են համարվում այն մարդիկ, որոնք ինչ-որ ազդեցությունների հետևանքով հաճախ փոխում են իրենց որոշումները․ «Ես որոշում փոխող չեմ, երբեք չեմ փոխել իմ որոշումը։ Եթե իմ բացակայությունը հասարակությունից կնպաստի, որ տնտեսական հեղափոխությունը մեծ թափ ստանա և հայրենադարձների հոսքը Հայաստան այնքան մեծանա, որ մենք դրանով ուղղակի կհպարտանանք, թող ձերբակալեն»։
Նա շեշտել է, որ ավելին չի ուզում ասել, քանի որ խոստացել է պարզ և անկեղծ զրույց ունենալ ՀՀ քաղաքացիների հետ, իսկ դրա ժամկետը, նրա խոսքով, մոտենում է։

Serzh Sargsyan: If the Risks Facing Our Country Will Be Neutralized, then Let Them Arrest Me
I myself have nothing to be afraid of, third President of Armenia Serzh Sargsyan said after the graduation ceremony of the graduates of the Andranik Margaryan Political School, responding to a graduate who asked if he isn’t afraid of being the next to be arrested, News.am reports.
''As is known, only a perfect fool isn’t afraid of anything. After 1988, I was really afraid. I was afraid of losing a part of our homeland, that is, Nagorno-Karabakh. However, tens of thousands of dedicated Armenians and I faced our fears and managed to overcome them, and we won the war. Even now, I am afraid of the devastating policy that irresponsible populists are leading in Armenia. I myself have nothing to be afraid of. If arresting me will make our people content and happy, the events of March 1, 2008 and October 27, 1999 will be fully revealed, the risks facing our country will be neutralized and the negotiations over the Nagorno-Karabakh conflict will be on the right track, then let them arrest me,'' he stated.
Sargsyan stressed that he wouldn’t like to add anything since he has promised to have a simple and sincere conversation with the citizens of Armenia.