ՀՀ և Տաջիկստանի խորհրդարանների նախագահներն ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների դրական դինամիկան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 4-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով և ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի միջոցառումների շրջանակում Հայաստանում գտնվող Տաջիկստանի Հանրապետության Մաջլիսի Օլի Մաջլիսի նամոյանդագոնի նախագահ Շուկուրջոն Զուխուրովի հետ, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով Շուկուրջոն Զուխուրովին, ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է խորացնելու հայ-տաջիկական հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով՝ ելնելով երկու երկրների փոխադարձ հետաքրքրություններից և շահերից: Նա նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունների ձևաչափում առանցքային դեր է զբաղեցնում խորհրդարանական բաղադրիչը՝ գոհունակություն հայտնելով Հայաստան-Տաջիկստան խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության ակտիվության  կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարևորել է Հայաստանի և Տաջիկստանի պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում, մասնավորապես ԱՊՀ ՄԽՎ-ում և ՀԱՊԿ ԽՎ-ում:
Շուկուրջոն Զուխուրովը, շնորհակալություն հայտնելով պաշտոնական հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ հայ և տաջիկ ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված են բարեկամական հարաբերություններ: Նա բարձր է գնահատել Տաջիկստանում հայ համայնքի դերը և գործունեությունը: Շուկուրջոն Զուխուրովը հույս է հայտնել, որ մի շարք ոլորտներում հարաբերությունների խորացման մեծ ներուժ կա՝ հատկապես տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև մշակութային երկխոսության շրջանակում:
Կողմերն ընդգծել են երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունների դրական դինամիկան և հույս հայտնել, որ տնտեսական ներուժը ճիշտ կիրացվի:

Арарат Мирзоян встретился со спикером парламента Таджикистана Шукурджоном Зухуровым
4 ноября Председатель НС А.Мирзоян встретился с председателем Маджлиси намояндагон Маджлиси Оли Таджикистана   Шукурджоном Зухуровым, находящимся в Армении в рамках официального визита и мероприятий ПА ОДКБ.
А.Мирзоян, приветствуя гостя, подчеркнул, что Армения заинтересована в углублении армяно-таджикских отношений во всех направлениях, исходя из взаимных интересов и выгод. Он отметил, что в формате двусторонних отношений особую роль играет парламентская составляющая, выразив удовлетворение активной деятельностью депутатских групп   дружбы.
Председатель НС подчеркнул эффективное сотрудничество делегаций Армении и Таджикистана в международных парламентских структурах, в частности в МПА СНГ и ПА ОДКБ.
Шукурджон Зухуров, поблагодарив за официальное приглашение и теплый прием, отметил, что между армянским и таджикским народами исторически существуют дружественные отношения. Он высоко оценил роль и деятельность   армянской общины Таджикистана. Спикер выразил надежду на углубление имеющегося в ряде сфер   весомого потенциала, особенно в экономике, информационных технологиях, а также налаживание культурного диалога.
Стороны подчеркнули положительную динамику существующих отношений между двумя странами и выразили надежду на рациональное использование экономического потенциала.
Обсуждена также повестка двустороннего и многостороннего сотрудничества в различных международных форматах.