ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանությունը խոր վրդովմունք է հայտնում Արմավիրում տեղի ունեցած միջադեպի առիթով
ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանությունը հանդես է եկել մեկնաբանությամբ՝ կապված Արմավիրում հայկական եկեղեցու տարածքում կատարվածի հետ:
«Դեսպանությունը խոր վրդովմունք է հայտնում Արմավիրում տեղի ունեցած միջադեպի առիթով։
Արմավիրի (Կրասնոդարի երկրամաս) քաղաքային դումայի պատգամավոր Ա.Վինոգրադովի գործողությունները մեր կողմից գնահատվում են որպես վանդալիզմի ակտ Հայ Առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) տարածքում և հաշվեհարդարի դրսևորում, ինչը հակասում է հաստատված օրինական կարգին։
Այդ գործողությունները չեն համապատասխանում հայ-ռուսական փոխհարաբերությունների ոգուն և կարող են հանգեցնել ազգամիջյան լարվածության։
Ընդգծենք, որ Արմավիրում տեղի ունեցածն առաջ է բերել լուրջ մտահոգություն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ մեր բազմաթիվ հայրենակիցների շրջանում, որոնք ապրում են Ռուսաստանում։
Դեսպանությունը սահմանված կարգով կտեղեկացնի ռուսաստանյան համապատասխան մարմիններին տեղի ունեցած վանդալիզմի ակտի մասին Արմավիրի հայական եկեղեցու տարածքում։
Միևնույն ժամանակ, կոչ ենք անում Արմավիր քաղաքի իշխանություններին համապատասխան գնահատական տալ տեղի ունեցածին։
Տեղի ունեցածը կգտնվի դիվանագիտական ներկայացուցչության ուշադրության կենտրոնում։ Դեսպանության ներկայացուցիչները մշտական կապ են պահպանում  համայնքի և ՌԴ համապատասխան մարմինների հետ»,- ասվում է մեկնաբանությունում, հաղորդում է News.am-ը
Հիշեցնենք, որ Արմավիրի (Կրասնոդարի երկրամաս) քաղաքային դումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Վինոգրադովը ներկել էր հայ ռազմաքաղաքական գործիչ Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակը, որը տեղադրված է հայկական եկեղեցու տարածքում։
Վինոգրադովի խոսքով՝ նոյեմբերի 11-ին լրացել է ժամկետը, որի ընթացքում քաղաքային իշխանությունները խոստացել էին ապամոնտաժել հուշատախտակը, բայց դա չեն արել, և ինքը «հարցը լուծել է ինքնուրույն»։
«Պատգամավոր Վինոգրադովը նման իրավիճակի հետ չի համակերպվել և իր ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշումն է հայտնել՝ սև ներկելով Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակը»,- տեղեկացնում է «Կրասնայա վեսնա» տեղեկատվական գործակալությունը։

Посольство Армении в РФ: Произошедшее в Армавире не соответствует духу армяно-российских взаимоотношений
Посольство Армении в РФ выступило с комментарием в связи с произошедшим на территории армянского храма в Армавире, передает News.am
''Посольство выражает глубокое возмущение в связи произошедшим в Армавире инцидентом.
Действия депутата городской Думы Армавира (Краснодарский край) А. Виноградова расцениваются нами как акт вандализма на территории храма Армянской Апостольской церкви (ААЦ) и проявление самоуправства, что противоречит установленному законному порядку.
Эти действия не соответствуют духу армяно-российских взаимоотношений и могут привести к межнациональному напряжению.
Подчеркнем, что произошедшее в Армавире вызвало серьезную озабоченность как в Армении, так и среди наших многочисленных соотечественников, проживающих в России.
Посольство в установленном порядке уведомит соответствующие российские органы о произошедшем акте вандализма на территории армянского храма в Армавире.
Вместе с тем, призываем властей города Армавир дать соответствующую оценку произошедшему.
Произошедшее будет в центре внимания диппредставительства. Представители Посольства поддерживают постоянную связь с общиной и соответствующими органами РФ'', - говорится в комментарии.
Напомним, что депутат городской Думы Армавира (Краснодарский край) Алексей Виноградов закрасил памятную доску в честь армянского военно-политического деятеля Гарегина Нжде, установленную на территории армянского храма.
По словам Виноградова, 11 ноября истек срок, в течение которого городские власти обещали демонтировать памятную доску, но этого не сделали, и он ''решил вопрос самостоятельно''.
''Мириться с таким положением вещей депутат Виноградов не стал и выразил свою активную гражданскую позицию, закрасив черной краской мемориальную доску Гарегину Нжде'', — сообщает информационное агентство ''Красная весна''.