ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանությունը խոր վրդովմունք է հայտնում Արմավիրում տեղի ունեցած միջադեպի առիթով
ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանությունը հանդես է եկել մեկնաբանությամբ՝ կապված Արմավիրում հայկական եկեղեցու տարածքում կատարվածի հետ:
«Դեսպանությունը խոր վրդովմունք է հայտնում Արմավիրում տեղի ունեցած միջադեպի առիթով։
Արմավիրի (Կրասնոդարի երկրամաս) քաղաքային դումայի պատգամավոր Ա.Վինոգրադովի գործողությունները մեր կողմից գնահատվում են որպես վանդալիզմի ակտ Հայ Առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) տարածքում և հաշվեհարդարի դրսևորում, ինչը հակասում է հաստատված օրինական կարգին։
Այդ գործողությունները չեն համապատասխանում հայ-ռուսական փոխհարաբերությունների ոգուն և կարող են հանգեցնել ազգամիջյան լարվածության։
Ընդգծենք, որ Արմավիրում տեղի ունեցածն առաջ է բերել լուրջ մտահոգություն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ մեր բազմաթիվ հայրենակիցների շրջանում, որոնք ապրում են Ռուսաստանում։
Դեսպանությունը սահմանված կարգով կտեղեկացնի ռուսաստանյան համապատասխան մարմիններին տեղի ունեցած վանդալիզմի ակտի մասին Արմավիրի հայական եկեղեցու տարածքում։
Միևնույն ժամանակ, կոչ ենք անում Արմավիր քաղաքի իշխանություններին համապատասխան գնահատական տալ տեղի ունեցածին։
Տեղի ունեցածը կգտնվի դիվանագիտական ներկայացուցչության ուշադրության կենտրոնում։ Դեսպանության ներկայացուցիչները մշտական կապ են պահպանում  համայնքի և ՌԴ համապատասխան մարմինների հետ»,- ասվում է մեկնաբանությունում, հաղորդում է News.am-ը
Հիշեցնենք, որ Արմավիրի (Կրասնոդարի երկրամաս) քաղաքային դումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Վինոգրադովը ներկել էր հայ ռազմաքաղաքական գործիչ Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակը, որը տեղադրված է հայկական եկեղեցու տարածքում։
Վինոգրադովի խոսքով՝ նոյեմբերի 11-ին լրացել է ժամկետը, որի ընթացքում քաղաքային իշխանությունները խոստացել էին ապամոնտաժել հուշատախտակը, բայց դա չեն արել, և ինքը «հարցը լուծել է ինքնուրույն»։
«Պատգամավոր Վինոգրադովը նման իրավիճակի հետ չի համակերպվել և իր ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշումն է հայտնել՝ սև ներկելով Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակը»,- տեղեկացնում է «Կրասնայա վեսնա» տեղեկատվական գործակալությունը։

The Incident in Armavir Doesn't Correspond to Spirit of Armenian-Russian Relations: Armenian Embassy in Russia
The Armenian Embassy in Russia has commented on what happened in the area of the Armenian church in Armavir, Russia, ''News.am'' reports.
"The Embassy expresses its deep indignation over the incident in Armavir," the comment reads, in particular. ''The actions of A. Vinogradov, member of the City Duma of Armavir (Krasnodar Region), are regarded by us as an act of vandalism in the area of the Armenian Apostolic Church (AAC) and a manifestation of vengeance.
These actions are incompatible with the spirit of Armenian-Russian relations, and may lead to ethnic tension.
The Embassy will inform the relevant Russian authorities, according to the order, of the vandalism committed in the area of the Armenian church of Armavir.
At the same time, we call on the authorities of Armavir to give a proper assessment of what happened."
Armavir City Duma MP Aleksey Vinogradov had painted in black the memorial plaque of Armenian military-political figure Garegin Nzhdeh, which is located in the area of the Armenian church in Armavir.
According to Vinogradov, November 11 was the deadline for the city authorities to remove the plaque, but they have not done so, and therefore he has "resolved the matter himself."