Աննա Հակոբյանն այցելել է սահմանամերձ Մովսես գյուղ
ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը նոյեմբերի 28-ին այցելել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Մովսես համայնք։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, Մովսես համայնքի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ադամյանի,  Տեր Աբել քահանա Քարտաշյանի, համայնքի վարչական ղեկավար Արտակ Պապյանի, «Teach For Armenia Դասավանդի՛ր Հայաստան» կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Լարիսա Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ Աննա Հակոբյանն այցելել է համայնքի միջնակարգ դպրոց, աշակերտների հետ պարել հայկական ավանդական Փոփուռի պարը, մասնակցել դպրոցական խաղերին, նկարչության և կավագործության դասընթացներին: Աննա Հակոբյանը ներկա է գտնվել նաև դպրոցի  «Զարթիր» գրական ակումբի քննարկմանը, որտեղ ակումբի անդամները հանդես են եկել որպես պատանի լրագրողներ և հարցեր ուղղել վարչապետի տիկնոջը։
Ընթերցանության վերաբերյալ հարցին ի պատասխան Աննա Հակոբյանը նշել է, որ ընթերցանության շնորհիվ մարդը հայտնվում է մեկ այլ աշխարհում, որտեղ կան իրական արժեքներ։ «Առանց գիրք կարդալու հնարավոր չէ լինել երջանիկ,  հնարավոր չէ արարել, իսկ երջանկությունը արարման մեջ է»,- ասել է Աննա Հակոբյանը՝ խոստովանելով, որ տանը հաճախ է կարդում փոքրիկ դստեր՝ Արփիի համար։ Վարչապետի տիկինը նաև նշել է, որ մեծ ուշադրություն է դարձնում ընթերցանությանը և տանը հետևում, որ իր զավակները հաճախ գիրք կարդան։
«Գիրքը կրթության խորհրդանիշն է և Նոր Հայաստանի ապագան կախված է հենց գրքից։ Կրթությունից է կախված մեր երկրի զարգացումը»,- ասել է վարչապետի տիկինը՝ հավելելով, որ անկախ ժամանակաշրջանից գրքի դերակատարությունը երբեք չի փոխվի։ Քննարկման ավարտին դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սաները Աննա Հակոբյանին նվիրել են իրենց պատաստած միկրոֆոնը։ Համայնքային այցի շրջանակում Աննա Հակոբյանն այցելել է նաև մշակույթի տուն։
Մովսես համայնքից Աննա Հակոբյանը մեկնել է ՀՀ ԶՈՒ հյուսիս-արևելյան ուղղության մարտական դիրքերից մեկն ու հանդիպել մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողներին։
Այցի ավարտին լրագրողների հետ զրույցում Աննա Հակոբյանը նշել է․
«Ծանոթ եմ քննադատություններ, այցերի հետ կապված չհասկացվածություն կա։ Առաջին հերթին ամուսնուս հորդորով եմ այցելում մարտական դիրքեր։ Հետո որպես  վարչապետի կին։ Ես որպես վարչապետի կին գալիս եմ Մովսես գյուղ, ունեմ ծրագիր, տարբեր միջոցառումներ և այսքան մոտ գտնվելով սահմանին, զինվորներին, ովքեր օր ու գիշեր մեր խաղաղությունն են պահպանում կյանքի գնով, ես ուղղակի չեմ կարող չգալ և չհետաքրքրվել նրանց որպիսությամբ։ Մինչև զինվորի մայրն լինելն էլ բանակը մեր յուրաքանչյուր քաղաքացու այնպես էլ իմ սրտում, հոգում և մտքում է եղել։  Նախկինում ինչպես վերաբերվել եմ բանակին, այնպես էլ վերաբերվում եմ այսօր»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։

"Армия всегда была в моем сердце": Анна Акопян посетила приграничное село Мовсес
Супруга премьер-министра РА, председатель Совета попечителей благотворительных Фондов "Мой шаг" и "City of smile / Город улыбок" Анна Акопян 28 октября посетила приграничную общину Мовсес Тавушской области. Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на офис Анны Акопян, в сопровождении директора средней школы общины Мовсес Рузанны Адамян, иерея Абеля Карташяна, руководителя общины Артака Папяна, директора-учредителя организации "Teach For Armenia" Ларисы Ованнисян Анна Акопян посетила среднюю школу общины. Станцевала традиционный армянский танец, поучаствовала в школьных играх, на курсах рисования и гончарного дела. Анна Акопян присутствовала также и на обсуждении литературного клуба школы "Зартир", на котором члены клуба выступили в качестве юных журналистов и задали вопросы супруге премьер-министра.
В ответ на вопрос о чтении Анна Акопян отметила, что благодаря чтению человек оказывается в другом мире, в мире где есть реальные ценности. Не читая книг невозможно быть счастливым, невозможно созидать, а счастье в созидании", - сказала Анна Акопян, признавшись, что она дома часто читает для маленькой дочери Арпи. Супруга премьера отметила, что она чтению уделяет большое внимание и следит за тем, чтобы ее дети читали бы книги.
"Книга - символ образования, и будущее новой Армении зависит именно от книги. От образования зависит развитие нашей страны", - сказала супруга премьера, добавив, что роль книги никогда не изменится. В конце обсуждения воспитанники инженерной лаборатории "Армат: подарили Анне Акопян микрофон, сделанный своими руками. В ходе визита Анна Акопян побывала и в Доме культуры.
Анна Акопян из общины Мовсес отправилась на одну из боевых позиций северо-восточного направления ВС РА и встретилась с военнослужащими, несущими боевое дежурство.
В конце визита в беседе с журналистами Анна Акопян отметила: "Я знакома с критикой, мои визиты не воспринимаются. Во-первых, я посещаю боевые позиции по призыву мужа. Лишь потом как супруга премьер-министра. Я приехала в село Мовсес как жена премьер-министра, у меня есть программа, различные мероприятия и, находясь так близко к границе, к солдатам, которые день и ночь охраняют наш мир ценой жизни, я просто не могу не интересоваться их самочувствием. Еще до того, как я стала матерью солдата, армия всегда была в моем сердце, в душе и в мыслях, как и у каждого нашего гражданина. Я сегодня отношусь к армии, так как и прежде", - сказала Анна Акопян.