Մոսկվայում վերջին հրաժեշտն են տվել լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Մոսկվայում մասնակցել է լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի վերջին հրաժեշտի արարողությանը:
Նախագահ Սարգսյանը հանդես է եկել հրաժեշտի խոսքով: Նա բարձր է գնահատել Գոհար Վարդանյանի և նրա ամուսնու՝ Խորհրդային Միության հերոս և հետախուզության լեգենդ Գևորգ Վարդանյանի գործունեությունը և վաստակը:
Նախագահն ասել է, որ լեգենդար հետախույզների կյանքը, որն օբյեկտիվ պատճառներով այնքան էլ հրապարակային չէր, գեղեցիկ և հերոսական պատմություն էր, որ լեցուն էր այնպիսի իրական դրվագներով, որոնք երբեմն աներևակայելի էին: Նախագահը Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Գոհար և Գևորգ Վարդանյանների հետ անմիջական շփումներից ստացած իր տպավորություններին. Արմեն Սարգսյանը նրանց ճանաչում էր վաղուց և անձնական ջերմ հարաբերություններ ուներ:
Լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանին հուղարկավորել են Մոսկվայի Տրոեկուրովյան գերեզմանատանը զինվորական կարգով՝ պատվո պահակախմբի ուղեկցությամբ:

В Москве состоялась церемония прощания с легендарной разведчицей Гоар Вартанян
Президент Республики Армен Саркисян сегодня в Москве принял участие в церемонии последнего прощания с легендарной разведчицей Гоар Вартанян.
Президент Саркисян выступил с прощальной речью. Он высоко оценил деятельность и заслуги Гоар Вартанян и ее супруга, героя Советского Союза и легенды разведки Геворка Вартаняна.
Президент сказал, что жизнь легендарных разведчиков, которая по объективным причинам была не столь уж публичной, - это прекрасная и героическая история, полная таких реальных эпизодов, которые, подчас, невозможно представить. Президент Саркисян коснулся также своих впечатлений от личного общения с Гоар и Геворком Вартанянами. Армен Саркисян был с ними знаком давно и их связывали тёплые личные отношения.
Легендарная разведчица Гоар Вартанян похоронена на московском Троекуровском кладбище с воинскими почестями в сопровождении почётного караула.