Մոսկվայում վերջին հրաժեշտն են տվել լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Մոսկվայում մասնակցել է լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի վերջին հրաժեշտի արարողությանը:
Նախագահ Սարգսյանը հանդես է եկել հրաժեշտի խոսքով: Նա բարձր է գնահատել Գոհար Վարդանյանի և նրա ամուսնու՝ Խորհրդային Միության հերոս և հետախուզության լեգենդ Գևորգ Վարդանյանի գործունեությունը և վաստակը:
Նախագահն ասել է, որ լեգենդար հետախույզների կյանքը, որն օբյեկտիվ պատճառներով այնքան էլ հրապարակային չէր, գեղեցիկ և հերոսական պատմություն էր, որ լեցուն էր այնպիսի իրական դրվագներով, որոնք երբեմն աներևակայելի էին: Նախագահը Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Գոհար և Գևորգ Վարդանյանների հետ անմիջական շփումներից ստացած իր տպավորություններին. Արմեն Սարգսյանը նրանց ճանաչում էր վաղուց և անձնական ջերմ հարաբերություններ ուներ:
Լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանին հուղարկավորել են Մոսկվայի Տրոեկուրովյան գերեզմանատանը զինվորական կարգով՝ պատվո պահակախմբի ուղեկցությամբ:

The Funeral of WWII-Era Spy Gohar Vardanyan Took Place in Moscow
President Armen Sarkissian participated today in Moscow at the farewell ceremony of the legendary intelligence agent Gohar Vardanian.
President Sarkissian made farewell remarks. He highly praised Gohar Vardanian’s and her husband, the Hero of USSR and intelligence legend Gevork Vardanian’s work and accomplishments.
The President said that the life of the legendary agents, which due to objective reasons was not public, was a beautiful and heroic story, full of real episodes which often seemed unreal. President Sarkissian spoke also of the impressions attained during his personal contacts with Gohar and Gevork Vardanians. Armen Sarkissian knew them for a long time, they had cordial relations.
The legendary intelligence agent Gohar Vardanian was buried at the Troekurovo cemetery in Moscow with military honors, in attendance of honor guard.