Արցախի ԱԺ նախագահը մասնակցել է երկրի Սահմանադրության օրվան նվիրված գիտական սեմինարին
Արցախի պետական համալսարանում դեկտեմբերի 9-ին կազմակերպվել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության օրվան նվիրված գիտական սեմինար, որին մասնակցել և ելույթ է ունեցել ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Աշոտ Ղուլյանը նախ շնորհավորել է Մարդու հիմնարար իրավունքների, անկախության հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ, այնուհետև խոսել դեկտեմբերի 10-ին նշվող իրադարձությունների խորհրդի մասին:
ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրության՝ որպես երկրի Հիմնական օրենքի գործառույթներն ու ընդգծել նրա դերը պետական կառավարման համակարգի կատարելագործման, երկրի ինքնիշխանության ամրապնդման, անվտանգության մարտահրավերներին արձագանքելու, ժողովրդավարական գործընթացների զարգացման և մարդու իրավունքների ու ազատությունների իրականացման երաշխավորման գործում: «Սահմանադրությունը յուրահատուկ համաձայնագիր է քաղաքացիների միջև, որը սահմանում է պետության և քաղաքացու փոխհարաբերությունները»,- նշել է Ա. Ղուլյանը:
Գիտական սեմինարին ելույթ են ունեցել ԱրՊՀ Իրավագիտության ամբիոնի վարիչ Ռիտա Առուստամյանը և դասախոս Արմինե Դանիելյանը: Սեմինարին մասնակցել են նաև ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը, պրոռեկտորներ Գեորգի Սահակյանը, Վիտյա Յարամիշյանը, Վալերի Ավանեսյանը, դասախոսներ և ուսանողներ:

Председатель НС Республики Арцах принял участие в научном семинаре, посвященном Дню Конституции
В Арцахском государственном университете 9-го декабря состоялся научный семинар, посвященный Дню Конституции, в котором принял участие и выступил председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян.
Ашот Гулян поздравил присутствующих с Днем основополагающих прав человека, референдума о независимости и Конституции, затем поговорил о мероприятиях, проходящих 10-го декабря.
Председатель НС представил функции Конституции как основного закона страны и подчеркнул ее роль в деле совершенствования системы государственного управления, укрепления суверенитета страны, реагирования на вызовы, касающиеся безопасности, развития демократических процессов и гарантирования реализации прав и свобод человека.
"Конституция-это своеобразное соглашение между гражданами, которое устанавливает взаимоотношения государства и гражданина",- отметил Ашот Гулян.
На научном семинаре выступили завкафедрой юриспруденции АрГУ Рита Арустамян и преподаватель Армине Даниелян. Ректор АрГУ Армен Саргсян, проректоры Витя Ярамишян, Валерий Аванесян, Георгий Саакян, преподаватели и студенты также приняли участие в семинаре.