ԵՄ-ը ուժեղացված հսկողության տակ է վերցրել Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն
Եվրահանձնաժողովը ավելի խիստ հսկողության տակ է վերցրել Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն։ Այս մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարությունում, որը հրապարակվել է ԵՄ թռիչքների անվտանգության ցուցակի թարմացման առիթով, հայտնում է News.am-ը
«Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն ենթարկվել է ուժեղացված հսկողության թռիչքների անվտանգության ապահովման վերահսկողության նվազման նշանների պատճառոբ»,- ասվում է Եվրոպական հանձնաժողովի հայտարարությունում։
Բայց ԵՄ-ում չեն բացատրել իրենց անհանգստության պատճառները։
Եվրահանձնաժողովը թարմացրել է ԵՄ թռիչքների անվտանգության ցուցակը՝ ավիաընկերությունների ցուցակը, որոնք չեն համապատասխանում անվտանգության միջազգային չափորոշիչներին և, հետևաբար, նրանց վրա տարածվում է շահագործային արգելք կամ շահագործային սահմանափակումներ Եվրամիության շրջանակում։

ЕС взял под усиленный контроль Комитет гражданской авиации Армении
Европейская комиссия взяла под более строгий контроль Комитет гражданской авиации Армении. Об этом говорится в заявлении Еврокомиссии, опубликованном по случаю обновления списка безопасности полетов ЕС, передает News.am
"Комитет гражданской авиации Армении был подвергнут усиленному контролю из-за признаков снижения контроля за обеспечением безопасности полетов", - говорится в заявлении Европейской комиссии.
Однако, в ЕС не объяснили причины своего беспокойства.
Еврокомиссии обновила список безопасности полетов ЕС -  список авиакомпаний, которые не соответствуют международным стандартам безопасности, и, следовательно, на них распространяется эксплуатационный запрет или эксплуатационные ограничения в рамках Евросоюза.