Ղարաբաղի վզին փաթաթված սցենար է երևում, որն իրականացվում է Հայաստանի իշխանությունների մասնակցությամբ. Քոչարյան (Hraparak)
Փաշինյանի այն լոզունգը, թե արցախյան հարցի լուծումը պետք է բավարարի հակամարտության բոլոր կողմերին, դատարկ, ոչինչ չասող խոսք է, միջնորդի պարզմիտ բանաձև, «Հրապարակ» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, հայտնում է «Այսօր»-ը։
«Դա ուղիղ ապացույցն է այն բանի, որ Հայաստանը չունի գործողությունների պլան: Բրատիսլավայում կայացած բանակցությունների վերջին շրջափուլը և դրա շուրջ զարգացող իրադարձությունները ցույց տվեցին մեր իշխանությունների բանակցային ռազմավարության բացարձակ սնանկությունը (եթե, իհարկե, այդպիսի ռազմավարություն ընդհանրապես գոյություն ունի)։ Արցախը պետք է նախաձեռնությունն իր ձեռքը վերցնի և հստակ սահմանի իր դիրքորոշումը կարգավորման հիմնական բաղադրիչների վերաբերյալ: Միայն այդպես է հնարավոր խուսափել անուղղելի հետևանքներից», - ասել է Ռ. Քոչարյանը։
Նա նշել է, թե Արցախը պարտավոր է հենվել իր Անկախության հռչակագրի և Սահմանադրության վրա՝ չվախենալով ՀՀ իշխանության հետ տարաձայնություններից:
«Իշխանության հռչակված իրավահաջորդի բացակայությունը բերեց քաղաքական դաշտի ծայրահեղ հատվածականացման: Ղարաբաղյան էլիտայի տարբեր հատվածները ներկայացնող նախագահի թեկնածուների այսպիսի քանակ երբեք չի եղել: Սա ոչ թե ժողովրդավարության նշան է, այլ՝ մասնատվածության դրսևորում, ինչը մարտահրավեր է Ղարաբաղի անվտանգությանը:
Ժողովրդավարության սահմանագիծն Արցախում պետք է պայմանավորված լինի անվտանգությամբ, ոչ թե հակառակը: Ընտրություններին արտաքին ուժերի կողմից ֆինանսավորվող ոչ կառավարական կազմակերպությունների միակցումը հարցեր է առաջացնում: Այդպիսի կազմակերպություններ և պացիֆիստական կրոնական աղանդներ Արցախում չպետք է լինեն ընդհանրապես: Տեղի ունեցողն ավելի վտանգավոր է, քան շփման գծում գրանցվող ռազմական միջադեպերը, քանի որ դրանով ոչնչացվում են հենց այն արժեքները, որոնց շնորհիվ մենք հաղթել ենք: Կցանկանայի սխալվել, բայց իմ աչքերում սա Ղարաբաղի վզին փաթաթված սցենար է երևում, և թվում է, որ այն իրականացվում է Հայաստանի իշխանությունների մասնակցությամբ», - ասել է երկրորդ նախագահը։
Ռ. Քոչարյանը նշել է նաև՝ անընդունելի է Ղարաբաղում ունենալ քծնող նախագահ.
«Անընդունելի է Ղարաբաղում ունենալ քծնող նախագահ, ով հնազանդորեն տուրք է տալիս որևէ մեկի, ներառյալ Հայաստանի վարչապետի, քմահաճույքներին: Այդ որակները հատուկ են տկար և թույլ անձերին, իսկ այդպիսի «առաջնորդությունը» կարող է աղետալի հետևանքներ ունենալ Արցախի համար: Այնտեղ պետք են պատերազմով կոփված խիզախ առաջնորդներ: Հուսամ՝ ղարաբաղցիների ընտրությունը հենց այդպիսին կլինի»։

Scenario Seems to Be Imposed on Karabakh Implemented with Participation of Armenian Authorities: Robert Kocharyan
Pashinyan’s slogan that Karabakh conflict resolution must be acceptable for all the conflicting parties is empty and does not say anything, Armenia’s second president Robert Kocharyan said in an interview with Hraparak dailyAysor.am reports.
He described it as "primitive resolution of a mediator."
"It is a direct proof of lack of any plan of actions. The last phase of negotiations in Bratislava and the developments over it demonstrated the absolute bankruptcy of negotiation strategy of our authorities (of course if such strategy exists). Artsakh must take the initiative in its hands and clearly define its position over the main principles of the conflict settlement. Only in this way it will be possible to avoid disastrous consequences," Kocharyan said.
He noted that Artsakh must base on Declaration of Independence and the Constitution not being afraid of dispute with the Armenian authorities.
"The absence of the successor declared by the authorities resulted in the radical fragmentation of the political field. Artsakh has never had such a number of presidential candidates representing different fragments of Karabakh elite. It is not a sign of democracy but demonstration of fragmentation which in its turn is a challenge to Karabakh’s security," he said, adding that the line of democracy must be agreed with security and not the opposite.
"The concretion of the NGOs funded from foreign forces in elections raises questions. Such organizations and pacifist religious sects must not be in Artsakh in general. What happens there is much more dangerous than the incidents on the line of contact as with it they eliminate the values thanks to which we have won. I would like to be mistaken, but it seems to me to be a scenario imposed on Karabakh and it seems that it is being done with the participation of the Armenia’s authorities," the second president said.
Kocharyan also considered inadmissible having obsequious president in Karabakh.
"It is inadmissible to have obsequious president in Karabakh ready to obey the caprices of the Armenia’s prime minister. Such qualities are peculiar to weak persons and such "leadership" will have disastrous consequences for Artsakh. Karabakh needs brave leaders hardened by war. I hope the choice of Karabakh people will be such," Kocharyan said.