Պաշտպանության ոլորտում հայ-ռուսական փոխգործակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման առանցքային գործոնն է. Կոպիրկինը
Armenia.mid.ru
Պաշտպանության ոլորտում հայ-ռուսական փոխգործակցությունը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի անվտանգության ամրապնդման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանման առանցքային գործոնն է: Այս մասին դեկտեմբերի 24-ին տարեվերջյան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տարածքում շարունակում է գործել ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, քայլեր են ձեռնարկվել այն նպատակով, որ բարձրանա մարտական պատրաստականության արդյունավետությունը: «Լուրջ արդյունքներ են ձեռք բերվել: Բազայի մարտական ներուժը կրկնակի մեծացնելու ծրագրեր կան՝ առանց մեծացնելու զինծառայողների թիվը»,- շեշտեց դեսպանը:
Կոպիրկինը նաեւ հիշեցրեց առաջիկա տարիներին Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ բազայում ենթակառուցվածքների բարելավման քայլեր իրականացնելու ծրագրերի մասին: «Համապատասխան աշխատանքներն իրականացվելու են նաեւ հայ կապալառուների ներգրավմամբ»,- հայտնեց դիվանագետը:
Նա նշեց, որ այս տարի հաջողությամբ զարգացել է ռազմա-տեխնիկական համագործակցությունը: «Այն, ինչ արվել է, ցույց է տալիս Հայաստանի պաշտպանունակության ամրապնդման եւ մեծացման գործում այդ համագործակցության կարեւոր դերակատարումը»,- ամփոփեց ՌԴ դեսպանը:

Армяно-российское взаимодействие в сфере обороны – ключевой фактор поддержания мира в регионе: Копыркин
Armenia.mid.ru
Армяно-российское взаимодействие в сфере обороны является ключевым фактором укрепления безопасности Армении и России, а также поддержания мира и стабильности в регионе. Как передает News.am, об этом на итоговой пресс-конференции заявил 24 декабря Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин.
По его словам, на территории Армении продолжила действовать 102-ая российская военная база, были предприняты шаги для того, чтобы эффективность боевой подготовки повышалась. "Достигнуты серьезные результаты. Есть планы вдвое повысить боевой потенциал базы без увеличения  численности военнослужащих", - подчеркнул посол.
Копыркин также напомнил о планах в ближайшие годы осуществить шаги по улучшению инфраструктуры дислоцированной в Гюмри 102-й российской военной базы. "Соответствующие работы будут осуществлены и с привлечением армянских подрядчиков", - сообщил дипломат.
Он отметил, что за этот год успешно развивалось военно-техническое сотрудничество. "То, что было сделано, показывает важную роль этого сотрудничества в укреплении и повышении обороноспособности Армении", - заключил посол России.