Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները 2019թ.-ին
2019թ.-ին հայ-ամերիկյան հարաբերություններում որոշակի ակտիվացում նկատվեց, սակայն բեկումնային առաջընթաց գրանցել այդպես էլ չհաջողվեց:
Այդ համատեքստում տարին նշանավորվեց մայիսի 7-ին ամերիկյան ներկայացուցչական պատվիրակության Հայաստան կատարած այցով:  Այցի ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ջորջ Քենթի գլխավորությամբ Երևանում գումարվեց հայ–ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստը, որն անձամբ Ջորջ Քենթի գնահատականով, անցել է բարեկամության և համագործակցության մթնոլորտում։ Նիստի ընթացքում բացի  գիտակրթական, էներգետիկ, առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության, զբոսաշրջության և այլ ասպարեզներում տեղի ունեցած քննարկումներից, ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ստորագրվեցին աջակցության համաձայնագրեր, որոնցով տնտեսական աճի խթանման և արդյունավետ կառավարման նպատակով հստակեցվեց մինչև 16 միլիոն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորում:
Ամերիկյան պատվիրակության այցից հետո հունիսի 19-ին տեղի ունեցավ ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի պաշտոնական այցն ԱՄՆ: Այցի ընթացքում Վաշինգտոնում կայացավ Մնացականյանի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Դեյվիդ Հեյլի,  ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ջորջ Քենթի և ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հետ, որոնց ժամանակ հիմնականում կրկին կարևորվեց հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության հարթակի հաստատումը, որն, ըստ նրանց, ամուր հիմք է երկկողմ օրակարգի շարունակական հարստացման և ընդլայնման, քաղաքական երկխոսության ամրապնդման համար:
Մնացականյանի այցին հաջորդեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորած պատվիրակության այցը ԱՄՆ: Հատկանշականն այն է, որ այցի ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք նախնական պայմանավորվածություններ (օրինակ՝ «Սերվիս Թայթն» ընկերության 50 հոգանոց մասնաճյուղի ստեղծում Երևանում, ամերիկյան Բիզնես ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների՝ Հայաստան այցի կազմակերպում), սակայն մինչ օրս պայմանավորվածություններից և ոչ մեկն այդպես էլ կյանքի չի կոչվել:
Ի դեպ, փոխվարչապետի այցի հետ համընկավ նաև ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության 12 օրյա  աշխատանքային այցը Միացյալ Նահանգներ, ինչը ներհայաստանյան բուռն քննարկումների առիթ հանդիսացավ:
Այցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնակցեց Առաջնորդների ֆորումի աշխատանքներին, այդ ֆորումի շրջանակներում հուլիսի 16-ին հանդիպեց ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ, հանդիպեց ԱՄՆ Սենատի մեծամասնության հանրապետական ղեկավար Միչ Մաքքոնելի հետ, ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ, որոնց հետ սակայն 12 օրվա ընթացքում ոչ մի պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել, այլ նրանց է ներկայացվել միայն մեկ տարի առաջ Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխության մանրամասները:
Տարվա երկրորդ կեսը նշանավորվեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Միացյալ Նահանգներ կատարած այցով: Չնայած նրան, որ հեղափոխությունից հետո շատ էր խոսվում Թրամփ-Փաշինյան հանդիպման մասին, և նույնիսկ արտգործնախարարի մակարդակով նշվում էր, որ այդ հանդիպումը Հայաստանի համար օրակարգային կարևոր հարց է դարձել, սակայն այդուհանդերձ, այդ հանդիպումը տեղի չունեցավ:   ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում Փաշինյանը հանդիպեց միայն Կալիֆորնիայի նահանգապետի, փոխնահանգապետի և Լոս Անջելեսի քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Դրափեր համալսարանի միջև։ Իսկ Նյու Յորքում Հայաստանի և Կալիֆորնիայի նահանգի միջև համագործակցության վերաբերյալ ստորագրվեց Շրջանակային համաձայնագիր: Չնայած նրան, որ տարբեր հարթակներով փորձ է արվում այս համաձայնագրի ստորագրումը բավականին մեծ ձեռքբերում համարել, սակայն նշենք, որ վերջինս իրավական պարտադիր ուժ չունեցող փաստաթուղթ է:
Տարվա երկրորդ կեսին տեղի ունեցավ նաև հայ-ամերիկյան բարեկամական խմբի այցն ԱՄՆ: Հետաքրքրականն այն է, որ պատվիրակության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հայտարարեց, որ հայ-ամերիկյան բարեկամության խումբը նախաձեռնում է Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանին Աջակցության ակտի ընդունման գործընթաց: Նշենք, որ այս տարվա հոկտեմբերին ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից նմանատիպ փաստաթուղթ է ընդունվել Վրաստանի վերաբերյալ, որով նախատեսվում է նաև, որ Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ կարող է կիրառել բոլոր այն անձանց նկատմամբ, ովքեր կձեռնարկեն Վրաստանի տարածքային ամբողջականության կամ մարդու իրավունքների դեմ ուղղված քայլեր:
Հարկ է նշել, որ ռազմավարական երկխոսությունը, որի մասին շատ է խոսվում, դեռևս իրենից չի ենթադրում ռազմավարական հարաբերություններ: Իհարկե, բավականին դրական է, որ ՀՀ-ի և ԱՄՆ միջև ռազմավարական երկխոսության ծրագիր է ստորագրվել, ինչը ցույց է տալիս, որ հարաբերություններում որոշակի դրական դինամիկա է արձանագրվել, սակայն հարկ է նաև նշել, որ եթե Միացյալ Նահանգները Վրաստանին և Ադրբեջանին համարում է ռազմավարական-գործընկեր պետություններ, ապա Հայաստանին ինչ-ինչ պատճառներից ելնելով համարում է միայն ռազմավարական զրուցակից: Եվ ասելը, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում որևէ բեկումնային ճեղքում է տեղի ունեցել, մեղմ ասած, ճիշտ չի լինի:
Միևնույն ժամանակ պետք է նկատել, որ 2019 թվականին Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանին ավելացել է 40 տոկոսով, ինչը ցույց է տալիս, որ   Միացյալ Նահանգներն այդուհանդերձ շարունակում է ուշադրության տակ պահել Հայաստանը և այստեղ տեղի ունեցող իրադարձություններն ու զարգացումները: Եթե հաշվի ենք առնում նաև ԱՄՆ նախագահի՝ Ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հայտարարությունն առ այն, որ Հարավային Կովկասը ռազմավարական առումով շատ կարևոր տարածաշրջան է համարվում ԱՄՆ համար, Հայաստանի հետ հարաբերությունների բարելավումը  կարող է դիտվել առաջնահերթություն Թրամփի վարչակազմի համար։
Հատկանշական է նաև, նախ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից, այնուհետև՝ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունումը: եթե Կոնգրեսի ստորին պալատի կողմից Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր ընդունվել էին նախկինում ևս, ապա Սենատի մակարդակով սա, ըստ էության, աննախադեպ էր։ Անհերքելի է, որ այս հարցում բավականին մեծ ավանդ են ունեցել ԱՄՆ-ի հայկական կառույցները, սակայն, հարկ է չմոռանալ, որ այս բանաձևի ընդունումը նաև աշխարհաքաղաքական զարգացումների հետևանք է: Իհարկե, այն առաջին հերթին յուրօրինակ «պատժամիջոց» էր Թուրքիայի նկատմամբ՝ կապված Սիրիայում Անկարայի գործողությունների, ռուս-թուրքական հարաբերությունների ջերմացման և Ս-400-ների գործարքի հետ։  Սակայն Թուրքիային «պատժելու» համար, թվում է, թե պիտի բավարար լիներ, օրինակ, միայն Ներկայացուցիչների պալատում նման բանաձևի ընդունումը, սակայն՝ ոչ: Հետևաբար չի բացառվում, որ Հայոց ցեղասպանությունը ողջ Կոնգրեսի մակարդակով ճանաչելով՝ ԱՄՆ-ն մեկ այլ՝ ավելի կարևոր ու հեռահար նպատակ է հետապնդում Հայաստանի հարցում, ինչը պետք է լինի ներկայիս իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում:
Ինչ վերաբերվում է ԱՄՆ-ի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի ունեցած դերակատարությանը, պետք է արձանագրենք, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ամբողջ տարվա ընթացքում ԱՄՆ կողմից հարաբերական պասիվություն էր նկատվում:

Armenian-American Relations in 2019
Some activation in Armenian-American relations was noticed in 2019, but no breakthrough was achieved.
In this context, the year was marked by the visit of the US delegation to Armenia on May 7th. During the visit, the first meeting of US-Armenia Strategic Dialogue was convened in Yerevan led by George Kent, Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs. In addition to discussions in the areas of science, education, energy, trade, high technology and innovation, tourism, and other areas, during the meeting, the United States and the Republic of Armenia signed assistance agreements of up to $16 million to promote economic growth and good governance.
After the visit of the American delegation on June 19, the official visit of RA Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan to the US took place.  During the visit Armenia’s Foreign Minister met with the US Under Secretary of State for Political Affairs David Hale, the US Deputy Assistant Secretary of State George Kent and the US National Security Advisor John Bolton, during which the sides highlighted the importance of the Armenian-American strategic dialogue, which according to them, gives an opportunity to discuss further steps for expanding the partnership agenda.
Mnatsakanyan's visit was followed by the visit of the Armenian delegation headed by Deputy Prime Minister Tigran Avinyan to the United States. It is noteworthy that a number of preliminary agreements were reached during the visit (for example, the establishment of a 50-member branch of “Service Tighten” in Yerevan, organizing a visit of representatives of the American Business Association to Armenia), however, none of the arrangements have been implemented until today.
By the way, the 12-day working visit of the delegation headed by RA NA Speaker Ararat Mirzoyan to the United States coincided with the visit of the Deputy Prime Minister, which gave rise to heated debates in Armenia. During the visit the RA NA Speaker participated in the Leadership Forum held in Washington. Within the framework of the forum he met with the Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi, US Senate Republican Majority Leader Mitch McConnell, the US Members of Congress, with whom no agreement was reached within 12 days. Only the details of the “Velvet Revolution” that took place in Armenia a year ago were presented to them.
The second half of the year was marked by RA Prime Minister Nikol Pashinyan's visit to the United States. Despite the fact that since the revolution many were saying that a meeting with the US President Donald Trump was possible, and even at the level of Armenia’s Foreign Minister it has been mentioned that the meeting has become an important issue of the Government’s agenda, nevertheless Pashinyan-Trump meeting did not take place.
During the visit Pashinyan met only with representatives of California State, Los Angeles city authorities and Los Angeles City Hall members during which a memorandum of understanding was signed between the Armenian Ministry of High-Tech Industry and Draper University. And in New York a framework cooperation agreement was signed between the Republic of Armenia and the State of California. Despite the attempts of the Government to show that this agreement is a major achievement, however, it should be noted that the latter is not a legally binding document.
In the second half of the year, Armenia-USA parliamentary friendship group delegation visited the United States. Interestingly, the Head of the Friendship Group Lilit Makunts, announced that during the visit the Armenian parliamentarians also proposed to their colleagues of the Senate and House of Representatives to pass an act in support of Armenia. It should be noted that in October this year, the US House of Representatives has passed a similar document, a bipartisan Georgia Support Act, which will “support the independence, sovereignty, and territorial integrity of Georgia, and for other purposes.”
It should be noted that the much-discussed strategic dialogue does not yet imply strategic relations. Certainly, it is quite positive that a strategic dialogue document has been signed between the Republic of Armenia and the United States, which shows that there has been some positive dynamics in relations, however, it should also be noted that if the United States considers Georgia and Azerbaijan strategic partner countries, then for some reason it considers Armenia only a strategic interlocutor.  And to say that there has been a breakthrough in Armenian-American relations is, to put it mildly, inaccurate.
At the same time, it should be noted that the US Government has increased assistance funding to Armenia in 2019.  The figure for this year is more than $60 million, which represents a 40% increase over last year’s amount, which shows that the United States continues to keep Armenia and the events and developments going on here in the spotlight. Besides, taking into consideration the statement made by US National Security Advisor John Bolton, according to which the South Caucasus is a strategically important region for the United States, improving relations with Armenia can become a very high priority for Trump’s administration.
The adoption of a resolution condemning the Armenian Genocide first by the US House of Representatives and then by the Senate, is also noteworthy.  If the lower house of Congress had passed resolutions recognizing the Genocide in the past as well, this was the first time that the Senate has formally designated the 1915 mass killings of 1.5 million Armenians at the hands of the Ottoman Empire as a genocide. It is undeniable that the Armenian Organizations of the United States have made a great contribution in this regard, but it should not be forgotten that the adoption of this resolution is also a consequence of geopolitical developments. Of course, it was first and foremost a "sanction" against Turkey over Ankara's actions in Syria, the warming of Russian-Turkish relations, and the S-400 deal.
But to "punish" Turkey, it would seem that only the adoption of such a resolution by the House of Representatives would be enough, but not. It is therefore not excluded that recognizing the Armenian Genocide by the whole Congress, the US pursues another, far more important and far-reaching goal for Armenia, which should be in the center of the current authorities’ attention.
As for the role of the United States as a co-chair country of the OSCE Minsk Group, we should note that US remained relatively inactive throughout the year in the settlement of the Karabakh conflict settlement process.