Իրանցի խորհրդարանականը կոչ է արել երկրից արտաքսել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին
Իրանի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Ալաեդին Բորուժերդին կոչ է արել երկրից արտաքսել Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրին, որը նախօրեին մասնակցել է Թեհրանում հրթիռով խոցված ուկրաինական ինքնառիթի կործանման փաստի դեմ ակցիային, հաղորդում է Tasnim-ը:
Գործակալությանը տված հարցազրույցում  Բորուժերդին հայտարարել է, որ Իրանի ԱԳ նախարարը պետք է նախապատրաստական աշխատանք կատարի Մաքեյրին երկրից արտաքսելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրը բերման էր ենթարկվել մի քան ժամով «ցուցարարների շրջանում որոշ սադրիչ գործողություներում» ներգրավվածության կասկածանքով: Մաքեյրը բերման էր ենթարկվել հենց ակցիայի վայրից, որը կազմակերպվել էր Իրանի ԻՀՊԿ ԶՈՒ կողմից խոցված ուկրաինական ինքնաթիռի մասին լուրերի ֆոնին:
ԱՄՆ-ի Պետդեպը կոչ է արել Իրանի իշխանություններին ներողություն խնդրել դիվանագետին բերման ենթարկելու համար՝ անվանելով այդ քայլը որպես Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում:

A member of the Iranian parliamentary commission on national security and foreign policy, Alaeddin Bruerurdi called for the expulsion from the country of UK Ambassador Robert Macaire, who had taken part in the protest amid the Ukrainian plane crash near Tehran, Tasnim reported.
According to him, the MFA must make the arrangements to expel British Ambassador Rob Macaire from the country.
As reported earlier, the UK Ambassador has been detained for several hours on suspicion of involvement in provoking some radical actions among the protesters. The envoy was detained at the scene of an rally held amid the Ukrainian plane crash, leaving 176 people killed.
The US State Department called on the Iranian authorities to apologize for the detention of the diplomat, noting that the incident is a violation of the Vienna Convention.