Իրանցի խորհրդարանականը կոչ է արել երկրից արտաքսել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին
Իրանի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Ալաեդին Բորուժերդին կոչ է արել երկրից արտաքսել Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրին, որը նախօրեին մասնակցել է Թեհրանում հրթիռով խոցված ուկրաինական ինքնառիթի կործանման փաստի դեմ ակցիային, հաղորդում է Tasnim-ը:
Գործակալությանը տված հարցազրույցում  Բորուժերդին հայտարարել է, որ Իրանի ԱԳ նախարարը պետք է նախապատրաստական աշխատանք կատարի Մաքեյրին երկրից արտաքսելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրը բերման էր ենթարկվել մի քան ժամով «ցուցարարների շրջանում որոշ սադրիչ գործողություներում» ներգրավվածության կասկածանքով: Մաքեյրը բերման էր ենթարկվել հենց ակցիայի վայրից, որը կազմակերպվել էր Իրանի ԻՀՊԿ ԶՈՒ կողմից խոցված ուկրաինական ինքնաթիռի մասին լուրերի ֆոնին:
ԱՄՆ-ի Պետդեպը կոչ է արել Իրանի իշխանություններին ներողություն խնդրել դիվանագետին բերման ենթարկելու համար՝ անվանելով այդ քայլը որպես Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում:

Иранский парламентарий призвал выслать посла Великобритании из страны
Член парламентской комиссии Ирана по вопросам национальной безопасности и внешней политики Алаэддин Боружерди призвал выслать из страны посла Великобритании Роберта Макэйра, который накануне принял участие в акции в знак протеста против факта сбитого ракетой украинского самолета под Тегераном, сообщает Tasnim.
В интервью агентству Боружерди заявил, что глава МИД Ирана должен провести приготовления для высылки Макэйра из страны.
Напомним, что ранее посол Великобритании Роберт Макэйр был задержан на несколько часов по подозрению в в вовлеченности в провоцировании "некоторых радикальных действий среди протестующих". Макэйр был задержан на месте акции, проведенной накануне в знак протеста на фоне новостей об украинском самолете, сбитом ВКС КСИР Ирана.
Госдеп США призвал власти Ирана извиниться за задержание дипломата, назвав случившееся нарушением Венской конвенции.