Սթիվեն Զաիլյանը առաջադրվել է «Օսկար» մրցանակի
Հայ սցենարիստ, կինոռեժիսոր և պրոդյուսեր Սթիվեն Զաիլյանը առաջադրվել է «Օսկար» մրցանակի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա առաջադրվել է «Լավագույն ադապտացված սցենարի համար» անվանակարգում։
2019 թ-ին հայտնի ռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեն Զաիլյանի սցենարով նկարահանել է «Իռլանդացին» ֆիլմը Netflix-ի պատվերով։ Ֆիլմը առաջադրվել է մի քանի անվանակարգում՝ այդ թվում որպես լավագույն ֆիլմ։ Ֆիլմում նկարահանվել են Ալ Պաչինոն, Ռոբերտ դե Նիրոն և այլոք։
Զաիլյանը ծնվել է Ֆրեզնոյում, Կալիֆորնիա: Նրա հայրը՝ Ջիմ Զաիլյանը, եղել է ռադիոլրագրող: Ավարտել է Սան Ֆրանցիսկոյի պետական համալսարանը (1975):
Հեղինակ է «Բազեն և Ձնեմարդը» (1985), «Արթնացումներ» (1990), «Փնտրել Բոբի Ֆիշերին» (1993, նաև՝ ռեժիսոր), «Շինդլերի ցուցակը» (1994), «Անհնարին առաքելություն» (1996, նաև՝ ռեժիսոր), «Հաննիբալ» (2001), «Նյու Յորքի ավազակախմբերը» (2002), «Թարգմանիչը» (2005), «Թագավորի ողջ թիկնազորը» (2006) և այլ ֆիլմերի սցենարների։
1994 թ-ին արդեն իսկ արժանել է «Օսկար» մրցանակի «Շինդլերի ցուցակը» ֆիլմի սցենարի համար։ Նաև երեք անգամ առաջադրվել է «Օսկար» մրցանակի «Արթնացումներ» (1990), «Նյու Յորքի ավազակախմբերը» (2002) և «Moneyball» (2006) ֆիլմերի սցենարների համար։

Сценарист Стивен Заиллян номинирован на премию "Оскар"
Американский кинорежиссер, сценарист, монтажер и продюсер армянского происхождения Стивен Заиллян номинирован на премию "Оскар". Как сообщает "Арменпресс", Заиллян номинирован на премию в категории "Лучший адаптированный сценарий".
В 2019 году известный режиссер Мартин Скорсезе по сценарию Заилляна снял фильм "Ирландец" по заказу Netflix. Фильм номинирован в нескольких категориях, в том числе в номинации "Лучший фильм". В фильме снялись Аль Пачино, Роберт де Ниро и другие.
Заиллян родился во Фресно, штат Калифорния. Его отец, Джим Заиллян был радиожурналистом. Стивен окончил Государственный университет Сан-Франциско (1975).
Заиллян является сценаристом таких фильмов, как "Пробуждение""Список Шиндлера""Банды Нью-Йорка""Девушка с татуировкой дракона""Исход: Цари и боги""Человек, который изменил всё""Ганнибал" и др.
В 1994 году он уже получил "Оскар" за сценарий фильма "Список Шиндлера". Он также был трижды номинирован на "Оскар" за фильмы "Пробуждение" (1990), "Банды Нью-Йорка" (2002) и "Человек, который изменил всё" (2006).