Իռլանդիայում արտահերթ ընտրություններ են նշանակվել
Իռլանդիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները նշանակվել են փետրվարի 8-ին: Ամսաթիվը համաձայնեցվել է կառավարության կողմից: Երկրի նախագահը համաձայնություն է տվել՝ արձակելու խորհրդարանը և մեկնարկելու նախընտրական արշավը, հայտնում է Euronews-ը:
Նոր խորհրդարանն իր աշխատանքը կսկսի փետրվարի 20-ին:
Իշխող «Ֆինե գել» և ընդդիմադիր «Ֆիաննա ֆոյլ» կուսակցությունների միջև պակտը կնքվել էր 2016թ-ի մայիսին: Առողջապահության համակարգում առկա ճգնաժամի ֆոնին ընդդիմադիր բլոկի պատգամավորները հրաժարվել էին աջակցել իշխանության օրինագծերին, ինչն էլ հանգեցրեց խորհրդարանի արձակմանը:

В Ирландии назначены досрочные выборы
Досрочные парламентские выборы в Ирландии состоятся 8 февраля. Дату проведения согласовал Кабинет министров страны. Президент Ирландии Майкл Хиггинс формально одобрил роспуск парламента и начало предвыборной кампании, передает Euronews.
Работа законодательного органа должна была возобновиться после каникул 15 января, теперь новый состав парламента приступит к работе 20 февраля.
Пакт между правящей партией "Фине гэл" и оппозиционной "Фианна фойл" существует с мая 2016 года. Ранее на фоне кризиса в системе здравоохранения Ирландии депутаты от оппозиции отказались далее голосовать в поддержку правящей партии. Наблюдатели отмечают, что по итогам досрочных выборов "Фианна фойл рассчитывает укрепить свои позиций.