Նոր մանրամասներ Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի հետ կապված
ՀՀ Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում են ձեռնարկվել անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական, օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումներ՝ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական տվյալներով՝ 2020 թվականի հունվարի 17-ին, ժամը՝ 14:30-ին, ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի  վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Պարույր Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում հրազենով ինքնասպանություն է գործել Գեորգի Կուտոյանը:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանի հանձնարարությամբ դեպքի վայր են մեկնել ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Արթուր Մելիքյանը, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Վ. Մեսրոպյանը: ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ստեղծվել է քննչական խումբ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Մշակվել է քննչական և դատավարական գործողությունների պլան: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հյուրասնեյակում գտնվող բազմոցի /որի վրա հայտնաբերվել է Գ. Կուտոյանի դիակը/ դիմաց առկա փոքր սեղանի վրա հայտնաբերվել է 35 հատ կրակված պարկուճ և 6 հատ գնդակ, հյուրասենյակի հատակին հայտնաբերվել է 7 հատ պարկուճ, 1 հատ գնդակ, իսկ հյուրասենյակի հարևանությամբ գտնվող խոհանոցի հատակին հայտնաբերվել է ևս 3 գնդակ: Հյուրասենյակում՝ Գ. Կուտոյանի աջ ոտքի ուղղությամբ՝ հատակին, հայտնաբերվել է Glock տեսակի ատրճանակ առանց փամփուշտի:
Հյուրասենյակում գտնվող բազմոցի  /որի վրա  հայտնաբերվել է դիակը/ դիմային պատին, որը հանդիսանում է հյուրասենյակի և խոհանոցի բաժանարար պատը, հայտնաբերվել են 41 վնասվածքներ, այդ թվում՝ միջանցիկ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 9-ին, Գ. Կուտոյանը ՀՀ վերադառնալուց հետո, ժամանակավորապես բնակվել է հայրական տանը, սակայն ժամանակ առ ժամանակ այցելել է Պարույր Սևակի փողոցում գտնվող իրեն պատկանող բնակարան:
Միաժամանակ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջերին Գ. Կուտոյանը միայնակ այցելել է նշված բնակարան, որտեղ, ալկոհոլ օգտագործելուց հետո, օրինական կարգով իրեն պատկանող Glock 34 տեսակի ատրճանակից 35 անկանոն կրակոց է արձակել հյուրասենյակի և խոհանոցի բաժանարար պատին:
Հետագայում, Գ. Կուտոյանի խնդրանքով, վերջինիս կինը կրակված պարկուճները և հայտնաբերված գնդակները հավաքել և դրել է հյուրասենյակի՝ բազմոցի դիմաց գտնվող սեղանին:
Քննությամբ տվյալներ են ստացվել նաև այն մասին, որ Գ. Կուտոյանը 2020 թվականի հունվարի 16-ին՝ ժամը 15:20-ի սահմաններում, հայրական տան մոտակայքից՝ Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայից վարձակալած տաքսիով ուղևորվել է Պարույր Սևակի իրեն պատկանող բնակարան՝ նախապես ընտանիքի անդամներին տեղեկացնելով հիշյալ բնակարանում երկու- երեք օր հանգստանալու իր մտադրության մասին:
2020 թվականի հունվարի 17-ին Գ.Կուտոյանի հարազատները, չկարողանալով հեռախոսակապ հաստատել վերջինիս հետ, գնացել են նշված բնակարան, որտեղ Գ. Կուտոյանի կինը հյուրասենյակում՝ բազմոցի վրա, հայտնաբերել է նրա դին:
Կատարվել են բազմաթիվ հարցաքննություններ, այդ թվում՝ պարզվել և հարցաքննվել է տաքսու վարորդը, քննության համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, գենետիկական, հետքաբանական, ձգաբանական, կենսաբանական փորձաքննություններ:

Следственный комитет Армении представил новые подробности смерти Георгия Кутояна
Представители Следственного комитета Армении продолжают предпринимать незамедлительные оперативные и другие процессуальные, оперативно-розыскные меры для выяснения обстоятельств смерти бывшего директора СНБ Армении Георгия Кутояна.
Как сообщает NEWS.am со ссылкой на пресс-службу СК республики, согласно предварительным данным, 17 января в Центр оперативного управления Полиции Еревана поступило сообщение о том, что в одной из квартир здания, расположенного по улице Паруйра Севака, покончил с собой Георгий Кутоян.
По поручению главы СК Айка Григоряна была создана следственная группа. По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 110 УК Армении.
Разработан план следственных и процессуальных действий. Проведен осмотр места происшествия, в ходе которого на маленьком столе в гостиной напротив дивана, на котором было обнаружено тело экс-главы СНБ, найдены 35 отстрелянных гильз и 5 пуль, а на полу – 7 гильз, 1 пуля, еще 3 пули обнаружены на полу кухни, расположенной рядом с гостиной.
У тела Кутояна обнаружен также пистолет Glock. На стене обнаружено 41 повреждение.
Согласно приобретенным в ходе следствия данным, после возвращения Кутояна в Армению 9 декабря 2019 года он временно жил в отчем доме, но время от времени посещал квартиру на улице Паруйра Севака, которая принадлежала ему.
Одновременно приобретены сведения о том, что экс-директор СНБ в конце декабря 2019 года один посетил упомянутую квартиру, где после употребления алкоголя 35 раз беспорядочно выстрелил из пистолета Glock 34 по разделительной стене между гостиной и кухней. В дальнейшем по просьбе Кутояна его супруга отстреленные гильзы и обнаруженные пули собрала и поставила на стол, расположенный напротив дивана.
Приобретены данные и о том, что 16 января 2020 года примерно в 15:20 Кутоян на такси отправился из отчего дома на проспекте Аршакуняца в квартиру на Паруйра Севака, проинформировав заранее членов своей семьи о том, что хочет пару дней там отдохнуть.
17 января родные экс-директора СНБ, которые не могли до него дозвониться, поехали в упомянутую квартиру, где его супруга и обнаружила тело мужа на диване.