ՀՀ-ի և Արցախի պատգամավորները հայտարարություն ընդունեցին Բաքվում հայերի ջարդերի դատապարտման մասին
«1990 թվականի հունվարի 13-19-ը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում պետական իշխանությունների իմացությամբ և թողտվությամբ իրագործվել է հայ բնակչության համակարգված և զանգվածային կոտորած: Էթնիկ հողի վրա իրականացված բռնություններին զոհ են դարձել հարյուրավոր հայեր, թալանի և բռնագրավման է ենթարկվել հայերի ունեցվածքը: Ֆիզիկական ոչնչացման անմիջական սպառնալիքի ներքո Բաքվի ավելի քան քառորդ միլիոն տեղահանված հայությունը` որպես փախստական, բնակություն է հաստատել աշխարհի տարբեր երկրներում:
Հայերի զանգվածային կոտորածը Բաքվում արդյունք է դեռևս 20-րդ դարասկզբին կովկասյան թաթարական ծայրահեղական ուժերի և հետագայում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված և ցայսօր շարունակվող հայերի նկատմամբ ռասայական խտրականության լայնածավալ քաղաքականության, որը հանգեցրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայ ազգաբնակչության կտրուկ նվազմանը, իսկ 1980-ական թվականների ավարտին նոր թափ առնելով՝ կենսական վտանգի արդյունքում Բաքվի և Ադրբեջանական ԽՍՀ այլ բնակավայրերի հայ բնակչության վերացմանը:
Արձանագրելով, որ հակառակ միջազգային հանրության և իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արձանագրված փաստերի՝ Ադրբեջանի իշխանությունները մինչ օրս ժխտում են իրենց ցեղասպան գործողությունները, նենգափոխում իրողությունները և խուսափում պատասխանատվությունից,
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանում մինչ օրս շարունակվող պաշտոնական հայատյաց քաղաքականությունը և դրա համատեքստում իրականացված այս և այլ հանցագործությունները (Սումգայիթի և Կիրովաբադի ջարդեր, Արցախի՝ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ հայտնված Մարաղայի գյուղի հայ բնակչության կոտորած, 2016 թվականի ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից իրականացված ռազմական գործողություններ Արցախի քաղաքացիական բնակչության և գերեվարված զինծառայողների նկատմամբ), հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական վերացումը, ինչպես նաև Արցախի՝ ներկայումս Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո գտնվող տարածքների հայաթափումը, վկայում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների մոտ առկա է իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայերին և նրանց գոյության բոլոր հետքերը բնաջնջելու մտադրություն,
Հիմք ընդունելով Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայում (9 դեկտեմբերի 1948 թ.), Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում (10 դեկտեմբերի, 1948 թ.), Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայում (21 դեկտեմբերի, 1965 թ.), Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրում (16 դեկտեմբերի 1966 թ.) և մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը վերաբերող միջազգային այլ փաստաթղթերում ամրագրված սկզբունքները, որոնք նաև ամրագրված են բոլոր ժողովրդավարական պետությունների ներպետական օրենսդրություններում,
Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովը ս.թ. հունվարի 18-ի համատեղ նիստի արդյունքներով՝
Ոգեկոչում է 30 տարի առաջ Բաքվում զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակը և բարձրաձայնում հայ բնակչության կորուստների արդարացի հատուցման իրավաչափությունը և արդիականությունը,
Դատապարտում է Ադրբեջանական Հանրապետությունում շարունակվող պետական հայատյաց քաղաքականությունը,
Անընդունելի է համարում այլատյացության, ծայրահեղականության ու ահաբեկչության ցանկացած դրսևորում,
Վերահաստատում է, որ մարդկության դեմ հանցագործությունները չունեն վաղեմության ժամկետ և ընդգծում, որ անցյալում կատարված հանցագործությունների դատապարտումը նոր հանցագործությունների կանխարգելման կարևորագույն գրավականն է,
Կոչ է անում խորհրդարաններին և խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, իրավապաշտպան կառույցներին`
-դատապարտել Բաքվի հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ոճրագործությունները և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության և զարգացման համար,
-գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման ուղղությամբ,
Վերահաստատում է, որ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունները, հանդիսանալով իր հայրենիքում հայ ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեության երաշխավորները, պահանջատեր են հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած ոճրագործությունների դատապարտման և դրանց զոհերին և իրավահաջորդներին արդարացի հատուցում տրամադրելու համար»:

Statement of the Armenia-Artsakh Inter-Parliamentary Committee
The MPs of the Republic of Armenia and Artsakh issued a joint statement, condemning the massacres of Armenians in Azerbaijan’s capital Baku 30 years ago.
"On 13-19 January, 1990, coordinated mass pogroms of the Armenian population were committed in the capital of Azerbaijan, Baku, under the watchful eye of the state authorities. Hundreds of Armenians became victims of violence because of their ethnic origin; their property was looted and confiscated. More than 250 thousand Armenians living in Baku fled under the direct threat of physical extermination and found a refuge in various countries of the world.
The mass pogroms of Armenians in Baku were the result of largescale policy of discrimination against Armenians, unleashed by the Caucasian Tartar extremist forces at the beginning of the 20th century and continued by the authorities of Azerbaijan up until now. This policy led to a drastic reduction of the Armenian population in territories under the control of Azerbaijan. By gaining new impetus in the end of 1980s, that policy and the existential threat it imposed led to the extermination of the Armenian population in Baku and in other settlements of the Azerbaijani SSR.
Stating that despite the facts recorded by the international community and human rights organizations, the Azerbaijani authorities until now conceal their genocidal actions, distort the reality, and escape the responsibility;
Emphasizing that the continuous official policy of Armenophobia in Azerbaijan and these and other crimes committed on that ground (the pogroms in Sumgait and Kirovabad, massacre of the Armenian population of the Artsakh's Maragha village, which fell under Azerbaijan's occupation, war crimes committed by the Azerbaijani armed forces against the civilian population of Artsakh and prisoners of war during its aggression in April, 2016), the consistent destruction of the Armenian cultural heritage, as well as the ethnic cleansing of the Armenians in the territories of Artsakh remaining under the Azerbaijani occupation up until now, attest to the Azerbaijani authorities’ intend to wipe out the Armenians and all traces of their existence in the territories under their control;
Based on the principles enshrined in the Convention on Prevention and Punishment of the Crime of Genocide (9 December 1948), the Universal Declaration of Human Rights (10 December 1948), the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (21 December 1965), the International Covenant on Civil and Political Rights (16 December 1966), and other international instruments relating to the protection of human rights and fundamental freedoms, which are also entrenched in the domestic legislation of all democratic states,
the Armenia-Artsakh Inter-Parliamentary Committee in the result of the joint meeting held on January 18, 2020
Pays tribute to the memory of our compatriots who were killed 30 years ago in Baku and states that fair compensation for the losses of the Armenian population is legal and relevant;
Condemns the consistent policy of Armenophobia in the Republic of Azerbaijan;
Considers unacceptable any manifestation of xenophobia, extremism, and terrorism;
Confirms that there is no statutory limitation for the crimes against humanity and emphasizes that the condemnation of crimes committed in the past is the most important guarantee for preventing the reoccurrence of such crimes in the future;
Calls on parliaments and parliamentary assemblies, international organizations, and human rights organizations:
• to condemn the crimes committed by Azerbaijan against the Armenian population of Baku and the violations of international humanitarian law, which constitute a threat not only to the Armenian people but also to the security, stability, and development of the entire region;
• to take effective measures for their prevention.
Reconfirms that the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, as guarantors of the peaceful life of the Armenian people in their homeland, demand the condemnation of atrocities against the Armenians and fair compensation for the victims and their assignees", the statement said.