ՀՀ-ի և Արցախի պատգամավորները հայտարարություն ընդունեցին Բաքվում հայերի ջարդերի դատապարտման մասին
«1990 թվականի հունվարի 13-19-ը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում պետական իշխանությունների իմացությամբ և թողտվությամբ իրագործվել է հայ բնակչության համակարգված և զանգվածային կոտորած: Էթնիկ հողի վրա իրականացված բռնություններին զոհ են դարձել հարյուրավոր հայեր, թալանի և բռնագրավման է ենթարկվել հայերի ունեցվածքը: Ֆիզիկական ոչնչացման անմիջական սպառնալիքի ներքո Բաքվի ավելի քան քառորդ միլիոն տեղահանված հայությունը` որպես փախստական, բնակություն է հաստատել աշխարհի տարբեր երկրներում:
Հայերի զանգվածային կոտորածը Բաքվում արդյունք է դեռևս 20-րդ դարասկզբին կովկասյան թաթարական ծայրահեղական ուժերի և հետագայում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված և ցայսօր շարունակվող հայերի նկատմամբ ռասայական խտրականության լայնածավալ քաղաքականության, որը հանգեցրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայ ազգաբնակչության կտրուկ նվազմանը, իսկ 1980-ական թվականների ավարտին նոր թափ առնելով՝ կենսական վտանգի արդյունքում Բաքվի և Ադրբեջանական ԽՍՀ այլ բնակավայրերի հայ բնակչության վերացմանը:
Արձանագրելով, որ հակառակ միջազգային հանրության և իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արձանագրված փաստերի՝ Ադրբեջանի իշխանությունները մինչ օրս ժխտում են իրենց ցեղասպան գործողությունները, նենգափոխում իրողությունները և խուսափում պատասխանատվությունից,
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանում մինչ օրս շարունակվող պաշտոնական հայատյաց քաղաքականությունը և դրա համատեքստում իրականացված այս և այլ հանցագործությունները (Սումգայիթի և Կիրովաբադի ջարդեր, Արցախի՝ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ հայտնված Մարաղայի գյուղի հայ բնակչության կոտորած, 2016 թվականի ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից իրականացված ռազմական գործողություններ Արցախի քաղաքացիական բնակչության և գերեվարված զինծառայողների նկատմամբ), հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական վերացումը, ինչպես նաև Արցախի՝ ներկայումս Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո գտնվող տարածքների հայաթափումը, վկայում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների մոտ առկա է իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայերին և նրանց գոյության բոլոր հետքերը բնաջնջելու մտադրություն,
Հիմք ընդունելով Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայում (9 դեկտեմբերի 1948 թ.), Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում (10 դեկտեմբերի, 1948 թ.), Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայում (21 դեկտեմբերի, 1965 թ.), Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրում (16 դեկտեմբերի 1966 թ.) և մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը վերաբերող միջազգային այլ փաստաթղթերում ամրագրված սկզբունքները, որոնք նաև ամրագրված են բոլոր ժողովրդավարական պետությունների ներպետական օրենսդրություններում,
Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովը ս.թ. հունվարի 18-ի համատեղ նիստի արդյունքներով՝
Ոգեկոչում է 30 տարի առաջ Բաքվում զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակը և բարձրաձայնում հայ բնակչության կորուստների արդարացի հատուցման իրավաչափությունը և արդիականությունը,
Դատապարտում է Ադրբեջանական Հանրապետությունում շարունակվող պետական հայատյաց քաղաքականությունը,
Անընդունելի է համարում այլատյացության, ծայրահեղականության ու ահաբեկչության ցանկացած դրսևորում,
Վերահաստատում է, որ մարդկության դեմ հանցագործությունները չունեն վաղեմության ժամկետ և ընդգծում, որ անցյալում կատարված հանցագործությունների դատապարտումը նոր հանցագործությունների կանխարգելման կարևորագույն գրավականն է,
Կոչ է անում խորհրդարաններին և խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, իրավապաշտպան կառույցներին`
-դատապարտել Բաքվի հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ոճրագործությունները և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության և զարգացման համար,
-գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման ուղղությամբ,
Վերահաստատում է, որ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունները, հանդիսանալով իր հայրենիքում հայ ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեության երաշխավորները, պահանջատեր են հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած ոճրագործությունների դատապարտման և դրանց զոհերին և իրավահաջորդներին արդարացի հատուցում տրամադրելու համար»:

Депутаты парламентов Армении и Арцаха приняли заявление об осуждении армянских погромов в Баку
Депутаты парламентов Республики Армения и Республики Арцах приняли совместное заявление, осуждающее погромы армян, организованные и проведенные в Баку 30 лет назад. Об этом сообщает пресс-служба НС Республики Арцах.
"С 13-го по 19-е января 1990 г. в столице Азербайджана Баку с ведома и попустительства государственных властей был осуществлен спланированный и массовый погром армянского населения. Сотни армян стали жертвами насилия по этническому признаку, имущество армян было разграблено и конфисковано. Более четверти миллиона армян Баку, депортированных под непосредственной угрозой физического истребления, в качестве беженцев обосновались в различных странах мира.
Массовый погром армян в Баку – результат развязанной экстремистскими силами кавказских татар в начале 20-го века и продолжаемой по сей день властями Азербайджана широкомасштабной политики расовой дискриминации в отношении армян, которая привела к резкому сокращению армянского населения на территориях, подконтрольных Азербайджану, а к концу 1980-х годов, получив новый размах, к исчезновению армянского населения в Баку и других населенных пунктах Азербайджанской ССР в следствие экзистенциальной угрозы.
Констатируя, что вопреки фактам, зафиксированным международным сообществом и правозащитными организациями, азербайджанские власти по сей день скрывают свои геноцидные действия, искажают реалии и уклоняются от ответственности;
Подчеркивая, что официальная антиармянская политика продолжающаяся в Азербайджане по сей день, эти и прочие преступления, совершенные в ее контексте (погромы в Сумгаите и Кировабаде, резня армянского населения оккупированного Азербайджаном села Марага в Арцахе,  военные преступления, совершенные азербайджанскими вооруженными силами во время агрессии в апреле 2016 года против гражданского населения Арцаха и военнопленных), последовательное уничтожение армянского культурного наследия, а также зачистка от армян оккупированных Азербайджаном в настоящее время территорий Арцаха, свидетельствуют о намерении азербайджанских властей уничтожить армян и все следы их существования на подконтрольных им территориях;
На основании принципов, закрепленных в Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него (9 декабря 1948 года), Всеобщей декларации прав человека (10 декабря 1948 года), Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (21 декабря 1965 года), Международном пакте о гражданских и политических правах (16 декабря 1966 г.) и в других международных документах, касающихся защиты прав человека и основных свобод, которые также закреплены во внутригосударственных законодательствах всех демократических государств;
Межпарламентская комиссия Армения - Арцах по итогам совместного заседания 18 января этого года:
Чтит память наших соотечественников, погибших в Баку 30 лет назад, и заявляет о законности и актуальности справедливого возмещения потерь армянского населения;
Осуждает антиармянскую государственную политику продолжающуюся в Азербайджанской Республике;
Считает неприемлемым любое проявление ксенофобии, экстремизма и терроризма;
Подтверждаетчто преступления против человечества не имеют срока давности, и подчеркивает, что осуждение преступлений, совершенных в прошлом, является важнейшей гарантией предотвращения новых преступлений;
Призывает парламенты и парламентские ассамблеи, международные организации, правозащитные организации:
• осудить преступления, совершенные Азербайджаном против армянского населения Баку и нарушения международного гуманитарного права, которые угрожают не только армянскому народу, но и безопасности, стабильности и развитию всего региона
• принять эффективные меры для их предотвращения
Подтверждает, что Республика Армения и Республика Арцах, являясь гарантами мирной жизнедеятельности армянского народа на своей родине, выступают с требованием осуждения преступлений против армян и предоставления справедливой компенсации жертвам и их правопреемникам".