Ադրբեջանցի երգչի վարքագծից տուժած հայ օպերային երգչուհին ներողություն է ակնկալում կազմակերպչից
Օպերային երգչուհի Ռուզան Մանթաշյանը նոր հաղորդագրություն է տարածել` անդրադառնալով Դրեզդենի օպերային թատրոնում փետրվարի 7-ին կայանալիք համերգին` Semper Opernball-ին իր մասնակցության չեղարկմանը՝ ադրբեջանցի օպերային երգիչ Յուսիֆ Էյվազովի՝ հայուհու հետ ելույթից հրաժարվելու պատճառով:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ հաղորդագրության մեջ երգչուհու ներկայացուցիչ Ռենե Մասիսը Semper Opernball-ի ղեկավար Հանս-Իոահիմ Ֆրեյին հորդորել է ներողություն խնդրել Ռուզան Մանթաշյանից:
«Դուք կարևորում եք ձեր նախորդ միջոցառումներին բոլոր ազգերը ներկայացնող կատարողների, այդ թվում` հայերի մասնակցությունը: Մենք երբեք չենք վիճարկել այս իրողությունը, մենք նույնիսկ բացահայտ կերպով ողջունել ենք այն հունվարի 14-ի մեր մամլո հաղորդագրության մեջ: Ինչպես տեսնում եք, այս առումով մենք չենք վիճարկում ձեր ու SemperOpernball-ի հեղինակությունը: Մյուս կողմից, առկա է հակասություն, որը ծագել է պարոն Էյվազովի կողմից տիկին Մանթաշյանի հետ «քաղաքական դրդապատճառներով» ելույթ ունենալուց հրաժարվելու հետևանքով, ինչը հանգեցրեց մեր կատարողի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության չեղարկմանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հունվարի 13-ին համացանցում լուրեր էին տարածվել այն մասին, որ ազգությամբ ադրբեջանցի օպերային երգիչ Յուսիֆ Էյվազովը «քաղաքական նկատառումներից ելնելով»՝ հրաժարվել է ելույթ ունենալ հայուհի սոպրանո Ռուզան Մանթաշյանի հետ: Երկու արտիստները պետք է միասին հանդես գային փետրվարի 7-ին Semper Opernball-ին:
Ավելի ուշ ադրբեջանցի երգիչն Ինստագրամի իր էջում նշել էր, իբր, այդ լուրը սուտ է: Նա հրապարակել էր SemperOpernball-ի հաղորդագրությունն այն մասին, որ օպերային թատրոննընդհանրապես պայմանագիր չի կնքել Ռուզան Մանթաշյանի SempernOperball-ում ելույթունենալու վերաբերյալ։ Սակայն դեռ դեկտեմբերին մամուլի հաղորդագրություն էր տարածվել, որում սպասվող ելույթներում նշված է եղել նաև Ռուզան Մանթաշյանի անունը:
Իսկ վերջնական պայմանագիրը կնքված չի եղել միայն այն պատճառով, որ բանակցությունները դեռ չէին ավարտվել, սակայն երգչուհու մասնակցության մասին պայմանավորվածությունն արդեն ձեռք էր բերվել:

Because of Azerbaijani Opera Singer's Attitude Armenian Soprano Expects Apologies from Opera Organizers
Opera singer Ruzan Mantashyan has issued a new statement about the cancelation of her participation in Semper Opera Ball in Dresden on February 7 because of the refusal of Azerbaijani opera singer Yusif Eyvazov to sing with an Armenian singer, "Armenpress'' reports.
In the statement René Massis, the representative of Ruzan Mantashyan urged chairman and artistic director of Dresden Opera Ball Hans-Joachim Frey to apologize from Ruzan Mantashyan.
''Dear Mister Frey,
One could think that you were forced to do so before the intransigence of your Guest Star. This is not what would have been desirable, but the facts are there: Ruzan Mantashyan has been withdrawn from the project.
The best attitude would have been, to say the least, to apologize to Miss Mantashyan.
In this case, we could have tried to overcome this lamentable situation.
You haven't even considered it necessary to establish a personal contact.
Instead, in your press release of January 15, you dismiss, in an arrogant and insulting tone, the concrete arguments we produce to back up the facts of our version.
By doing so, do you really want us to take another step and take this litigation to a further level ?'', reads the statement of René Massis, posted on Ruzan Mantashyan’s Facebook page.
There were media reports on January 13 that Azerbaijani opera singer Yusif Eyvazov had refused to sing with Armenian soprano Ruzan Mantashyan for ''political reasons''. The two singers were scheduled to sing together on February 7 at Semper Opera Ball in Dresden.
Later the Azerbaijani singer denied the accusations, publishing the statement of Semper Opera Ball, according to which the Opera Ball had no contract with the Armenian singer.
But back in December a statement had been issued, where Ruzan Mantashyan was mentioned as one of the singers. The final contract was not signed yet only for the reason that thgey negotiations were not over yet, but the agreement on the participation of the Armenian singer had been already reached.