Կարո Փայլանին ներկայացրել են Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
«ՀԱՄՇԵՆՈւՀԻ» համշենահայերի կանանց միջազգային միության ղեկավար, Արևմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի պատգամավոր Սաիդա Օհանյանը դիմում է ներկայացրել Նոբելյան հանձնաժողով՝ առաջարկելով Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ շնորհել Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանին:
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber-ը՝ կազմակերպությունը Կարո Փայլանին նկարագրում է որպես մի մարդ, ով ողջ կյանքը նվիրել է հայ և Մեծ Մերձավոր Արևելքի, ներառյալ Արևմտյան Հայաստանի, Սիրիայի, Իրաքի և հենց Թուրքիայի մյուս բնիկ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանության գործին:
«Այսօր նա այն քչերից է, ով պատասխանատվություն է վերցրել պաշտպանելու մարդասիրական արժեքները, տարածաշրջանի բնիկների, ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները: Լինելով արմատներով Արևմտյան Հայաստանի Մալաթիայի շրջանից, 1894-1923թթ. Հայոց ցեղասպանության ժամանակ ողջ մնացած հայերի ընտանիքից, որպես իր պատմական հայրենիքում ցեղասպանության զոհերի ժառանգ՝ նա, անձնապես ծանոթ է մարդկության դեմ ուղղված այս սարսափելի հանցագործության բոլոր հետևանքների մասին, որը ճանաչվել և դատապարտվել է Եվրոպայի և Ամերիկայի բոլոր առաջատար երկրների, Եվրախորհրդարանի, ինչպես նաև բազմաթիվ ազդեցիկ միջազգային եւ կրոնական կազմակերպությունների կողմից»,- նշված է դիմումի մեջ:
«ՀԱՄՇԵՆՈւՀԻ»  միությունը կոչ է արել բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպան բոլոր կազմակերպություններին ու միություններին միանալ իրենց նախաձեռնությանը և իրենց ձայնը տալ Կարո Փայլանին:
Նշենք, որ վերոհիշյալ կազմակերպության կողմից Կարո Փայլանն արդեն 2-րդ անգամ է առաջադրվում Նոբելյան մրցանակի:
«ՀԱՄՇԵՆՈՒՀԻ» համշենահայերի կանանց միջազգային միություն կազմակերպության նպատակը կանանց իրավունքների, հայ ժողովրդի նկատմամբ նրա բնօրրանում Արևմտյան Հայաստանում՝ Համշենում, 1894-1923 թվականերին իրականացված Հայերի ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման, ինչպես նաև աշխարհի մյուս բնիկ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունն է, որոնք նրանց տրված է միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի համաձայն:

Каро Пайлан номинирован на Нобелевскую премию мира
Руководитель международной женской ассоциации амшенских армян "Амшенка" Саида Оганян направила письмо в Нобелевский комитет с предложением выдвинуть кандидатуру Каро Пайлана (Garo Paylan) – депутата-армянина Великого национального собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов – на Нобелевскую премию мира. Как передает Panorama.am, об этом пишет ermenihaber.am.
Организация характеризует Пайлана как человека, который посвятил всю свою жизнь защите прав армян и других коренных народов Ближнего Востока, в том числе Западной Армении, Сирии, Ирака и самой Турции.
"Сегодня Пайлан – один из немногих, кто взял на себя ответственность защищать ценности гуманизма, права коренных народов региона, национальных и религиозных меньшинств. Будучи корнями из региона Малатия Западной Армении, семьи переживших Геноцид армян 1894-1923 гг., как наследник подвергшихся геноциду на своей исторической родине он особенно знаком со всеми последствиями этого ужасающего преступления против человечества, которое было признано и осуждено всеми ведущими странами Европы и Америки, Европарламентом, а также многочисленными влиятельными международными и религиозными организациями", – говорится в заявке.
Ассоциация призывает всех людей и организации, защищающих права человека поддержать их инициативу и кандидатуру Пайлана.
В первый раз организация представила кандидатуру Каро Пайлана на Нобелевскую премию мира в 2018 году.