Կարո Փայլանին ներկայացրել են Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
«ՀԱՄՇԵՆՈւՀԻ» համշենահայերի կանանց միջազգային միության ղեկավար, Արևմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի պատգամավոր Սաիդա Օհանյանը դիմում է ներկայացրել Նոբելյան հանձնաժողով՝ առաջարկելով Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ շնորհել Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանին:
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber-ը՝ կազմակերպությունը Կարո Փայլանին նկարագրում է որպես մի մարդ, ով ողջ կյանքը նվիրել է հայ և Մեծ Մերձավոր Արևելքի, ներառյալ Արևմտյան Հայաստանի, Սիրիայի, Իրաքի և հենց Թուրքիայի մյուս բնիկ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանության գործին:
«Այսօր նա այն քչերից է, ով պատասխանատվություն է վերցրել պաշտպանելու մարդասիրական արժեքները, տարածաշրջանի բնիկների, ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները: Լինելով արմատներով Արևմտյան Հայաստանի Մալաթիայի շրջանից, 1894-1923թթ. Հայոց ցեղասպանության ժամանակ ողջ մնացած հայերի ընտանիքից, որպես իր պատմական հայրենիքում ցեղասպանության զոհերի ժառանգ՝ նա, անձնապես ծանոթ է մարդկության դեմ ուղղված այս սարսափելի հանցագործության բոլոր հետևանքների մասին, որը ճանաչվել և դատապարտվել է Եվրոպայի և Ամերիկայի բոլոր առաջատար երկրների, Եվրախորհրդարանի, ինչպես նաև բազմաթիվ ազդեցիկ միջազգային եւ կրոնական կազմակերպությունների կողմից»,- նշված է դիմումի մեջ:
«ՀԱՄՇԵՆՈւՀԻ»  միությունը կոչ է արել բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպան բոլոր կազմակերպություններին ու միություններին միանալ իրենց նախաձեռնությանը և իրենց ձայնը տալ Կարո Փայլանին:
Նշենք, որ վերոհիշյալ կազմակերպության կողմից Կարո Փայլանն արդեն 2-րդ անգամ է առաջադրվում Նոբելյան մրցանակի:
«ՀԱՄՇԵՆՈՒՀԻ» համշենահայերի կանանց միջազգային միություն կազմակերպության նպատակը կանանց իրավունքների, հայ ժողովրդի նկատմամբ նրա բնօրրանում Արևմտյան Հայաստանում՝ Համշենում, 1894-1923 թվականերին իրականացված Հայերի ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման, ինչպես նաև աշխարհի մյուս բնիկ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունն է, որոնք նրանց տրված է միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի համաձայն:

Garo Paylan Nominated for Nobel Peace Prize: Organizations Can Join the Initiative and Give Their Vote to Him
For a second time the HAMSHENIAN International women’s union of Hamshen Armenians has nominated Turkish Armenian lawmaker Garo Paylan for a Nobel peace Prize, Armradio.am.
The organization has for the second time applied to the Nobel Committee with the proposal to award Nobel Peace Prize 2020 to the deputy of the Parliament of the Turkish Republic – Garo Paylan – a person who has dedicated all his life to the protection of the violated rights of the Armenian as well as other indigenous peoples of the Greater Middle East including Western Armenia, Syria, Iraq and Turkey itself.
Being from Malatya the region of Western Armenia from the family of survivors of the Armenian Genocide in 1894-1923 on the territory of Western Armenia, Cilicia and the Ottoman Empire, he as a descendant of the victims of the genocide in his historical Motherland is personally acquainted with all consequences of this horrifying crime against humanity, recognized and condemned by the leading countries of Europe, America, European Parliament as well as by many influential international and religious organizations.
''He strongly condemns Turkey’s aggressive policy and its military intervention in neighboring sovereign states particularly full-scale military actions in Iraq and Syria. Today, he is one of the few people who undertook responsibility for protecting the human values and religious and ethnic minorities of the region,'' says Saida Ohanyan, Head of HAMSHENIAN Union.
''The seeds of peace, tolerance and mutual understanding between people of different nationalities and faiths sown by Paylan are already giving positive results even in Turkish society. And this takes place despite the ongoing pressure and real threats against the deputy from pro-government nationalist and extremist forces, adherents of the tyrannical regime of Erdogan, more than once requiring the cessation of his political and humanistic activities,'' she continues.
The organization calls on all institutions and organizations protecting goodwill, women’s and human rights, as well as international organizations to join the initiative and to give their vote to Garo Paylan.
Saida Ohanyan asks all to apply to the Nobel Committee with a request to award Garo Paylan with Nobel Peace Prize 2020 as ''the greatest humanist of our time.''