ՀՀ-ն պատրաստ է Միացյալ Թագավորությանը փոխադարձ իրավունքներ տրամադրել կիրարկման ժամանակահատվածում. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Բրեքսիթին հաջորդող կիրարկման ժամանակաշրջանի՝ նշելով, որ ՀՀ-ն պատրաստ է Միացյալ Թագավորությանը փոխադարձ իրավունքներ տրամադրել այդ ժամանակահատվածում:
«Ըստ Եվրոպական միության կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու վերաբերյալ վերանայված համաձայնագրի և Քաղաքական հռչակագրի՝ համաձայնեցված 2019 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Եվրոպական խորհրդում, Միացյալ Թագավորությունը և Եվրոպական միությունը համաձայնության են եկել առ այն, որ գոյություն ունեցող միջազգային համաձայնագրերը կշարունակեն գործել անցումային ժամանակաշրջանի ընթացքում՝ Եվրոպական միության կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու վերաբերյալ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու պահից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի ավարտը:
ՀՀ Կառավարությունը լիովին աջակցում է այս շարունակականությանը և պատրաստ է Միացյալ Թագավորությանը փոխադարձ իրավունքներ տրամադրել կիրարկման ժամանակահատվածում՝ հաշվի առնելով մինչև 2020 թվականի ավարտը Միացյալ Թագավորության հետ հարաբերություններում կայունության և որոշակիության ապահովման անհրաժեշտությունը»,- նշվում է Աննա Նաղդալյանի հայտարարությունում:

Armenia Ready to Grant Reciprocal Rights to the UK During the Implementation Period: Armenia's Foreign Ministry Spokesperson
Republic of Armenia is ready to grant reciprocal rights to the UK during the implementation period, Anna Naghdalyan, the Spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia, said in a statement.
''In accordance with the revised Withdrawal Agreement and Political Declaration agreed at the European Council on 17 October 2019, the UK and the EU concurred that existing international agreements would continue to apply for the duration of the transition period from the entry into force of the Withdrawal Agreement until the end of December 2020.
The Government of the Republic of Armenia fully supports this continuity and is ready to grant reciprocal rights to the UK during the implementation period, having in mind the need to ensure stability and certainty in relations with the UK until the end of 2020'', Naghdalyan said.