Կատալոնիայի ղեկավարը հայտարարել Է, որ տարածաշրջանում կանցկացվեն արտահերթ ընտրություններ
Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կիմ Տոռան հայտարարել է, որ տարածաշրջանում տեղի կունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Նա համապատասխան հայտարարությունն արել է հունվարի 29-ին՝ ելույթ ունենալով լրագրողների առջև, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Տոռան այսպիսի որոշում է կայացրել այն բանից հետո, երբ ինքնավարության խորհրդարանը համաձայնել է Իսպանիայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կարգադրությամբ նրան զրկել պատգամավորական մանդատից Կատալոնիայի պալատում: Դա ճգնաժամ է առաջացրել ինքնավարության կոալիցիոն կառավարությունում: «Այն բանից հետո, երբ (տարածաշրջանի) խորհրդարանում հավանություն տրվի բյուջեին, ես կհայտարարեմ ընտրությունների օրը»,- ասել է Տոռան:
2019 թվականի գարնանն ընտրությունների նախաշեմին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշմանը չհնազանդվելու պատճառով դեկտեմբերի 19-ին տարածաշրջանի Բարձրագույն դատարանը վճռել է Տոռային 18 ամսվա ընթացքում զրկել պետական պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից:

Лидер Каталонии заявил, что в регионе пройдут внеочередные выборы
Глава правительства Каталонии Ким Торра объявил, что в регионе пройдут внеочередные парламентские выборы. Соответствующее заявление он сделал в среду, выступая перед журналистами, передает ТАСС
Решение Торры последовало после того, как парламент автономии согласился лишить его депутатского мандата в каталонской палате по распоряжению Центральной избирательной комиссии Испании. Это спровоцировало кризис в коалиционном правительстве автономии, в состав которого вошли представители группы "Вместе за Каталонию" и партии "Левые республиканцы Каталонии". "После того как будет одобрен бюджет в парламенте [региона], я объявлю дату выборов", - сказал Торра.
Он объяснил свое решение "нарушением единства" среди членов кабмина автономии. При этом лидер Каталонии подтвердил, что намерен встретиться 6 февраля с председателем правительства Испании Педро Санчесом.
19 декабря Высший суд региона постановил лишить Торру права занимать госдолжности в течение 18 месяцев из-за неповиновения решению ЦИК в преддверии выборов весной 2019 года. Вердикт регионального суда подлежит обжалованию в Верховном суде Испании, и глава кабмина Каталонии уже подтвердил, что подаст апелляцию.