Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ փետրվարի 5-ին՝ ժամը 10:15-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Վարդենյաց լեռնանցքը բաց է մարդատար ավտոմեքենաների համար, մյուսների համար՝ փակ:
Դժվարանցանելի են Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղ տանող ճանապարհահատվածը (բուք է), Սոթք-Քարվաճառ (բուք է), Շիրակի մարզի Արթիկ-Ալագյազ ավտոճանապարհները:
Սյունիքի մարզի, Արագածոտնի մարզի Ծաղկահովտի տարածաշրջանի, Քուչակ-Ապարան և Երևան-Սևան ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
Սարավան-«Զանգեր» հատվածում, Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում և Կոտայքի մարզում, Շիրակի մարզում, բացի Անիի և Արթիկի տարածաշրջաններից, տեղում է ձյուն:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի ավտոմեքենաների համար:
ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ռուսական կողմում կա կուտակված 550 բեռնատար:

According to the Ministry of ES of RA on February 5 by 09:42 some roads in Armenia are closed and difficult to pass.
The roadway leading to Tsovagyugh village of Gegharkunik province (there is snowstorm), Sotk-Karvachar roadway (there is snowstorm), Artik-Alagyaz roadway of Shirak province are closed.
Black ice is formed on the roadways of Syunik province, on Kuchak-Aparan roadway, on the roadways of Tsaghkahovit region of Aragatsotn province and on Yerevan-Sevan roadway.
There is snowing in Ashtarak town of Aragatsotn province and on Saravan-"Zanger" roadway.
According to the information provided by the Department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and from the Department of Crisis Management Center of the Republic of North Ossetia of the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation Stepantsminda-Larsi highway is closed for all types of vehicles.
According to the information received from the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, Republic of North Ossetia, there are 550 trucks accumulated on the Russian side.