Թուրքիան փորձում է գրավել Երուսաղեմի Հին քաղաքի հայկական թաղամասը․ The Jewish Press
Վերջին ժամանակներս Թուրքիան ակտիվ ջանքեր է նախաձեռնում Երուսաղեմի հայկական թաղամասում ազդեցությունը գրավելու համար։ Այս մասին ասվում է The Jewish Press կայքի բացառիկ հոդվածում, փոխանցում է News.am-ը
Ինչպես հայտնի է դարձել հեղինակին, վերջին մի քանի տարիներին թուրք դիվանագետները փորձում են գնել տեղի քրիստոնյաներին պատկանող անշարժ գույքը։ Թաղամասի բնակիչներից Իլյա Կախաբաջյանը, որին պատկանում է Հայոց ցեղասպանության մասին հազվագյուտ լուսանկարների և փաստաթղթերի թանգարանը, պատմել է, որ թուրք դիվանագետը փորձել է համոզել իրեն դադարեցնել իր գործունեությունը։
Իլյան ընդգծել է, որ դիվանագետն իրեն չի սպառնացել, ինքը խնդրել է նրան հեռանալ։
Հայկական թաղամասում սեփականություն ունեցողները նշում են, որ Թուրքիայի կառավարության ներկայացուցիչները վերջերս տարբեր կարիքների համար առաջարկել են 3000 դոլարի չափով մի քանի գրանտներ, սակայն նրանց առտաջարկները մերժվել են տեղի բնակիչների կողմից։
Հոդվածի հեղինակն ընդգծում է, որ թուրքերը նաև փորձում են գնել հայերի սեփականությունը։ Մի քանի ամիս առաջ թաղամասի բնակիչները ապշել են այն նորությունից, որ տներից մեկը իր իրական արժեքը երեք անգամ գերազանցող գնով վաճառվել է մահմեդականի։ Պարզվել է, որ գործարքը Թուրքիայից է ֆինանսավորվել։
Երուսաղեմում Թուրքիայի ակտիվության աճը և «Մուսուլման եղբայրներ»-ի աջակցությունը  մտահոգություն են առաջացնում Իսրայելում։ Վերջերս իր ամենամյա զեկույցում ՑԱԽԱԼ-ի հետախուզական բաժինը առաջին անգամ Թուրքիային սպառնալիք է անվանել։
Այն բանից հետո, երբ մզկիթները ներառվել են տեսարժան վայրերի ցուցակում, քաղաքում մեծացել է թուրք զբոսաշրջիկների թիվը։ Իլյա Կախաբաջյանի խոսքերով՝ Թուրքիայից զբոսաշրջիկները պատռում են Հայոց ցեղասպանության մասին պաստառներն ու հրապարակումները։
Հեղինակը նշում է, որ ո՛չ Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանությունը, ո՛չ Համագործակցության և համակարգման թուրքական գործակալությունը չեն պատասխանել հոդվածի հրապարակման հետ կապված հարցերին, թեև խոստովանել են, որ ստացել են դրանք։

The Jewish Press: Турция пытается захватить армянский квартал Иерусалима
В последнее время Турция предпринимает активные усилия по захвату влияния в армянском квартале Иерусалима. Об этом говорится в эксклюзивной статье на сайте ''The Jewish Press'', передает News.am
Как стало известно автору, в последние несколько лет турецкие дипломаты пытаются скупать собственность, которая принадлежит местным христианам. Один из жителей района Илья Кахабаджян, которому принадлежит музей редких фотографий и документов о Геноциде армян, рассказал, что турецкий дипломат пыталась убедить его приостановить свою деятельность.
Илья подчеркнул, что дипломат не угрожал ему, однако, армянин попросил его уйти.
Владельцы собственности в армянском квартале отмечают, что представители правительства Турции недавно предложили несколько грантов в размере 3000 долларов на различные нужды, но их предложения были полностью отклонены местными жителями.
Автор статьи подчеркивает, что турки также пытаются выкупить собственность армян. Несколько месяцев назад жители квартала были шокированы новостью о том, что один из домов был продан мусульманину за цену в три раза превышающую реальную стоимость. Выяснились, что сделка была профинансирована из Турции.
Рост активности Турции в Иерусалиме и поддержка Братьев-мусульман вызывают обеспокоенность у Израиля. В своем недавнем ежегодном докладе, отдел по разведке ЦАХАЛа впервые назвал Турцию угрозой.
В городе увеличилось количество турецких туристов после того, как мечети были включены в список достопримечательностей.  По словам Ильи Кахабаджяна, туристы из Турции рвут постеры и публикации о Геноциде армян. На стенах квартала появились граффити с надписями, осуждающими армян.
Автор отмечает, что ни посольство Турции в Израиле, ни Турецкое агентство по сотрудничеству и координации не ответили на вопросы на момент публикации статьи, хотя в посольстве признали, что они получили вопросы.